Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan működik az ostoros...

Hogyan működik az ostoros egysejtű ostora?

Figyelt kérdés

A valláskritika rovatban ráklikkeltem egy kreacionista videóra, ami tömör marhaság, nem is néztem végig, de az eleje felé hivatkoztak az ostoros egysejtű farkára, ami rendkívül meglepett.

https://www.youtube.com/watch?v=ekCdbbewFWU&feature=kp

Persze én teljesen evolúcióban gondolkodom, ateista vagyok, szóval nem is ez érdekel, hanem nem találtam semmi normális anyagot erről és gépész létemre sok meglepő dolgot konstatáltam.

Nem tudtam eddig arról, hogy létezik az élővilágban forgó mozgás, ráadásul ilyen mikronos méretekben.

Valóban igaz ez?

Ha igen, tudott arról valami, hogy mi hajtja meg, milyen motor az ostort?

Aztán hogyan lehet csapágyazva és milyen anyagból van a tengely, aminek mégiscsak szívósnak és kopásállónak kell lennie, ha ez igaz, akkor elképesztően kicsiny átmérője dacára.

Van erről valami konkrétum?

Most nem a videóban mutatott animációra gondolok, hanem valódi vizsgálati eredményre.

Tudtok erről valamit?



#élővilág #mikromotor #mikro mechanika #ostoros egysejtű
2014. júl. 11. 22:04
 1/6 sadam87 ***** válasza:

Először is leszögezném, hogy itt a bakteriális ostorról van szó, az eukarióták ostorának működése és felépítése egészen más.

Molekuláris szinten egészen sok esetben találunk forgó mozgást az élővilágban. Például a mitokondriumokban az ATP termelésért felelős fehérjekomplex többé-kevésbé hasonlóan működik. Egyébként nagy valószínűséggel a bakteriális ostor (legalábbis a mozgásért felelős alapi része) is egy transzport fehérjéből fejlődött ki.

A meghajtásért az alapi rész felel. Ez a sejtmembránba van ágyazva, é a membrán két oldala közötti protonkoncentráció-különbéget használja fel a mozgás létrehozására. Miközben a protonok a membránon keresztül a kisebb koncentráció fele áramlanak, a fehérjék (folyamatos konformációváltozásokkal) kialakítsák a mozgást.

Elég részletesen kutatták a felépítését és működését, de főleg angol nyelven lehet róla adatokat találni.

Ide csak néhány oldalt linkelek be:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2014. júl. 11. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, fantasztikus.

Az ostornál, vagy a csillóknál a hüvelyben lévő bowdenes kialakítás megmagyarázza a flexibilitást is, meg a viszonylagos merevséget, de akkor is elképesztő ez a szívósság, hogy nanométeres vastagságban is kibírja a meglehetősen nagy fordulatot, a nyomatékváltást a gyors forgásirányváltásnál.

Azért a videó hazabeszél, mert százezres fordulatot említ, pedig az csak szimplán ezer, bár néha felmehet tizenhétezerre is, ami szintén meglepő, de gondolom ilyen mikroszkópikus méretekben egyébként is teljesen más erők hatnak, viszkozitás, meg ehhez hasonlók.

Nem foglalkoztam eddig ilyesmivel, még egyszer köszönöm.

2014. júl. 11. 23:55
 3/6 Napfonat ***** válasza:

"A valláskritika rovatban ráklikkeltem egy kreacionista videóra, ami tömör marhaság, nem is néztem végig, de az eleje felé hivatkoztak az ostoros egysejtű farkára, ami rendkívül meglepett."


Aztán, amikor már nem tudsz rá "gépészmagyarázatot", egyszercsak elkezdesz hinni!


Bocsáss meg! :)

2014. júl. 12. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Kedves Napfonat!


Én gépész vagyok, engem nem érdekelnek túlságosan filozófiai fejtegetések, vallásiak meg főleg. (amint kiderült, a biológiában is elég járatlan vagyok, de azért sok más dologban kompetens vagyok)

Nem nagyon érdekel a világ kialakulása, de az alulról való szerveződés számomra elfogadható, a felülről való nem, mert nincs felső értelemre semmi jel.

Annál földhözragadtabb vagyok, hogy hinni tudjak valamilyen felsőbb értelemben, amiről semmit sem tudunk, sem azt, hogy hogyan alakult ki, sem pedig azt, hogy a tudását honnan szerezte, - ami valamikor, valahogy, valamiből megteremti a világot.

Mivel azóta sincs semmi nyoma, nem mérhetjük, észlelhetjük, nem tudjuk kimutatni, inkább nem foglalkozom vele, de Te kedved szerint hihetsz benne, engem nem zavar.

A felmerülő kérdéseimre valós válaszokat szeretek kapni, vagy beérem annyival, hogy nem tudom, nem tudjuk. Istennel semmit nem magyarázol meg nekem, mert számomra az szintén azt jelenti, amit az előbbi, hogy nem tudjuk, azzal ekvivalens.

Üdv.

2014. júl. 12. 19:28
 5/6 Napfonat ***** válasza:

Értem.

:)


Üdv

2014. júl. 12. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Most mi van?

Csak cukkoltál?

:)

2014. júl. 12. 22:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!