Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Soha nem fogunk eljutni a Marsra?

Soha nem fogunk eljutni a Marsra?

Figyelt kérdés
Igaz az, hogy van már olyan technika amivel a Marsot is elérhetnénk űrhajóval de mivel egyszerűen nincsen már verseny (amcsi -orosz - ki ér hamarabb a holdra) így a NASA nem foglalkozik vele - meg persze sokba kerülne.
2014. júl. 16. 17:33
 1/10 anonim válasza:

De, 2025-re tervezik az első mars telepesek kiküldését. 24-embert választottak ki. Az, hogy sokba kerülne relatív, háborúra százszor többet költenek. ( talán nem túlzás.. ami szomorú.. )

[link]

2014. júl. 16. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A technika megvan hozzá, elméletben. Már csak össze kell rakni, és elindulni vele. De egyrészt valóban sokba kerül (nagyon sokba), másrészt minek menne oda ember? Mit csinálna ott, azon kívül hogy megfagy, leég, szomjan hal és megfullad? Amit jelenleg tudni szeretnénk a Marsról, azt kiderítik a mars-roverek. Ha azok találnak valami érdemlegeset, amiért megéri arra a bolygóra embert küldeni, akkor indulni is fog humántartalmú űrhajó. Addig viszont csak tervezik és finomítják az esetleges jövőbeni marsi út körülményeit, céljait és lehetőségeit.
2014. júl. 16. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Már 20 éve ott lehetnénk, ha igazán fontos lett volna.

Nem volt az. Mondjuk ez azzal járt volna, hogy páran biztos meghalnak.


Még további 20 év múlva sem fogunk eljutni oda, ha Kína nem nevez be az űrversenybe.

Holdbázis is csak akkor lesz a közeljövőben, ha az oroszok (vagy Kína) bekeményítenek.

2014. júl. 16. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Walter_Dornberger ***** válasza:
Idővel biztosan eljutunk oda is. Különösen, ha a szondák találnak is valamit a homokon kívül, ami nincs a földön.
2014. júl. 17. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Az oroszok 2030 környékére tervezik.
2014. júl. 17. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Már 20 éve mindig 15 év múlvára tervezi mindenki.

Lehet, hogy még 20 év múlva is így fogják tervezni?

2014. júl. 17. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Napfonat ***** válasza:

Mivel jelenleg a Mars tűnik az egyetlen olyan bolygónak, ahol megtelepedhetne az ember - de minek (ha elfogynak az erdők, túl szennyezetté válnak a vizek és a légkör) - ezért minden űrhatalom komolyan foglalkozik a Mars kolonizációjával.

Anyagi és politikai okoknál fogva azonban általában vagy csúsznak a programok, vagy teljesen elvetik, és új Mars-missziót terveznek. Jelenleg az Európai Űrügynökség (az ESA), az oroszok, az amerikaiak és a kínaiak terveznek "emberes" Marsutazást. Ez utóbbiak 2040 és 2060 között tervezik a leszállást.

[link]


[link]


A jelenlegi állás szerint az Egyesült Államok áll legközelebb a megvalósításhoz.

2014. júl. 17. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 kori80 ***** válasza:
A kérdezőnek: de, elfogunk jutni a Marsra, talán korábban, mint gondolnánk rá. Az eljutáshoz már 60 éve is meg volt a technológia. De egy emberes utazás teljesen más. A lényeg a következő: az űrben ha el akarunk jutni valahova, akkor gyorsítanunk kell magunkat, hogy a sebességünkkel legyőzzük a gravitációt. A Holdra kb 3200m/s-mot, azaz 10800km/h-t kell gyorsítsunk. Nem könnyű feladat. Ugyan ez a Marsra csak 3800-4000-et venne igénybe. Ez sem könnyű, de láthatjuk, hogy ha a Holdraszállást megcsináltuk, akkor ez sem jelentene problémát.
2014. szept. 17. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem ez a legnagyobb probléma, hanem a sugárzás a világűrben.

Na meg az, hogy ha gond van, akkor csak szóban lehet segíteni.

2014. szept. 17. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 kori80 ***** válasza:
100%

Azért írtam, hogy csak, mert ugyan ez a sebesség emberi léptékekben hatalmas, égimechanikában viszont tűrhető. Például ahhoz, hogy csak a Föld köré jussunk ki, 9000m/s-ot, azaz kb 32400 km/h-t kell gyorsítsunk. Persze nem olyan egyszerű, hogy akkor kétszer kevesebb üzemanyag elég a Marsra, mert gondoljunk bele, hogy az utolsó alkatrészt is fel kell vinnünk az űrbe, és ahhoz is írtó sok üzemanyag kell.

Pont emiatt lesz az űrutazás annyira drága. Az űrsikló használatakor az USA 20000 dollárért vitt fel egy kilogrammnyi terhet a Nemzetközi Űrállomásra. Ennyit jelent gyorsítani 9000m/s-ot. De az űrsikló drága volt, le is váltották. Manapság bejött a képbe a SpaceX falcon 9-es rakétája, ami olyan 7500/kg-ért visz fel terhet (1 750 000 forint kilogrammonként).


Szóval a lényeg, hogy nincs sok különbség a sebességeket illetően egy Mars és Holdutazás között, nem ez az, ami ellehetetlenít. Hanem az ára. Ahogy az a 9000m/s növeli az árakat, úgy fogja a plusz 4000m/s is. Ráadásul egy egyszerű hordozórakéta, ami Föld köré visz (de mit jelent az egyszerű, alig 15 cég/kormány létezik, ami űrrakétát képes építeni, nincs hozzá szakértelem és pénz) összesen kb 10 percig repül. Ennyi idő, amíg elszáll a kilövésenkénti 100 millió dollár.

Egy Mars felé repülő űrhajónak fejlettnek kell lennie, több évig kell üzemelnie meghibásodás nélkül, és túl kell élnie egy leszállást, ami nem könnyű, ha közben a levegő 6000 fokra hevül körülötted. (jelenleg nincs olyan anyag, ami ezt kibírja, szóval érdekes hogyan oldották ezt eddig meg). Valamint úgy kell a felszínre érni, hogy egy egyszerű ejtőernyő nem képes a Marsi atmoszférában lelassítani megfelelő sebességre a gépet, kellenek precízen irányítható rakéták, amik tovább növelik az árat.

Aztán ott van az emberek létfenntartása. Jelenleg nem létezik olyan technológia, ami lehetővé tenné a sugárzás megfelelő szintű védelmét az ilyen űrutazás során. Nincs meg, hogyan szereznének kaját (vihetnek, de ahhoz még több üzemanyag kell -> drága), levegő, víz, ami egy igen nehéz anyag, és sok kellene belőle.

Végül pedig pedig ott a visszatérés. Újabb több ezer m/s. Megint egy bolygóközi út. Megint egy légkörbe lépés, ezúttal a Föld körül: a levegő itt 11-12 ezer fokra hevül majd fel.


Hogy ezek után lehetséges-e? Igen, de arra több mint 500 milliárd dollár lesz majd szükséges.

Hogy a Mars One meg tudja-e csinálni? Nem, 6 milliárdból nem. Egy vissza nem térő marsjáró robotot (Curiosity) 2,7 milliárd dollárból fejlesztettek ki és küldtek el a Marsra, és azt nem zavarta a sugárzás, meg hogy nincsen kaja, a bő kétszereséből nem fognak kolóniákat csinálni.

Hogy a NASAnak sikerülne-e? Igen, de nem az Orion programon belül. Az Orion űrhajó szép és csodálatos, de akármennyire büszkék rá, hogy bővíthető és hosszútávú küldetésekre tervezték, önmagában kevés lesz egy ilyen projekthez. Az Orion programot azért csinálták, hogy befogják a tudósok száját a Constellation program eltörlése után, az lett volna az igazi science-fiction. Egy igazi álomtörténet lett volna, de hát politika...

De azért az SLS-nek sok esélye van.

Hogy Oroszországnak vagy a Kínaiaknak sikerülhet-e? Szakértelem megvan, és érzem annyira elhivatottaknak őket az ügyben, hogy képesek legyenek ekkora pénzt szakítani rá. Szóval igen.

Hogy ki fogja legelőbb megcsinálni? SpaceX. Az egész üzleti tervük erre épül. Igaz, csúsznak ezzel-azzal az évek során, de amikor a nagy terveket szőtték, a SpaceX még épp hogy csak egy jól pénzelt startup volt. Na jó, ez túlzás. Habár a Falcon 9-es rakétájuk és ezzel együtt az azonos technológiára épülő Falcon Heavy nem a leghatékonyabb megoldás az űrutazásban, de egy SLS-el összehasonlítva a Falcon család olyan, mint számítógép a zsebszámológéphez képest. A működésük alapja ugyan az, de a SpaceX mert nagyot álmodni velük. (mármint, hogy fognak egy 15 emeletes tartályt és leszálltatják vissza a kilövési pontra, bár ez még várat magára)

2014. szept. 17. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!