Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem marhaság a papír összehajt...

Nem marhaság a papír összehajtós példa?

Figyelt kérdés

Tudjátok van az a példa, miszerint ha x-szer összehajtunk egy papírlapot, akkor felér az űrig. Én értem, hogy mi az az exponenciális növekedés, és a kettő hatványai szerint nő a papír magassága de:


Ha már magasabb a papír, mint amekkora a felülete, akkor nem lehet összehajtani. Mindig az aktuálisan összehajtott oldalból lejön a gerinc vastagsága (magasság, ergo űrigérő rész) és a megmaradt rész feleződik meg. Az én számításaim szerint, ha egy papírlap 0,1 mm vastag, akkor max hétszer lehet félbehajtani, amennyiben a hajtogatást a hosszabb oldal megfelezésével kezdjük. Ekkor a rövidebb oldal 22,6 mm. Amennyiben ekkor félbehajtanánk a lapot, a rövidebbik oldal (ami soron következne a hajtogatásban) 22,6 mm hosszú lenne, a magasság pedig 25,6 mm. Így elég nehéz lenne félbehajtani.


Ne jöjjön nekem senki a mítoszrombolók marhaságával, mert ott teljesen mások voltak az arányok!!!


Amennyiben nem összehajtásról, hanem félbevágásról és egymásra tevésről beszélnénk, akkor lenne értelme a példának.



#növekedés #papír összehajtogatás
2014. júl. 24. 16:04
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Ugye nem?
2014. júl. 24. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Ja amúgy standard A4-es papírról van szó.
2014. júl. 24. 16:28
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy példa, amit azért találtak ki, hogy szemléltessék az exponenciális növekedést. Nyilván a világon senki sem gondolja, hogy egy papírt félbe lehet hajtani annyiszor, hogy felérjen az űrbe. Nem is ez a lényeg.

Ha papírlapok egymásra tevéséről lenne szó, akkor nem szemléltetné az exponenciális növekedést. Szóval tök jó, sokkal reálisabb, csak épp nem szolgál semmilyen célt.

Ez nem egy elvégzendő kísérlet, hanem egy elméleti példa.

2014. júl. 24. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

"Ha papírlapok egymásra tevéséről lenne szó, akkor nem szemléltetné az exponenciális növekedést. "


Az nem. Az tényleg nem szemléltetné, de nem tudom ez hogy jön ide.


"Amennyiben nem összehajtásról, hanem félbevágásról és egymásra tevésről beszélnénk, akkor lenne értelme a példának."


"nem összehajtásról, hanem félbevágásról"

FÉLBEVÁGÁSRÓL

2014. júl. 24. 18:19
 5/20 anonim ***** válasza:
Azé ennyire "eccerű" még te se lehecc! :-DDD
2014. júl. 24. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

"Azé ennyire "eccerű" még te se lehecc! :-DDD"


Nyilván én vagyok "eccerű", amikor te nem tudod értelmezni, amit elolvastál...

2014. júl. 24. 19:05
 7/20 sadam87 ***** válasza:
100%

Ezt úgy mondod, mintha a kettévágós és egymásra tevős módszernek több értelme lenne. Lehet, hogy néhánnyal többször tudod megismételni, mint a hajtást, de közel se lennél a célhoz. Mondjuk vegyük azt a verziót, hogy a Holdig ér fel (én így ismertem, az űrig valóban kevesebb hajtás is elég, de a lényeget nem hiszem, hogy befolyásolja).

A Holdig elméletileg 42x kéne megismételni a műveletet. Ezalatt a papír felülete négybilliomod részére, az élhosszúsága kétmilliomod részére csökkenne. Azaz a papírfecnik (vagy inkább miniatűr oszlopok) élhosszúsága kb. 100 nm volna. Ha te el tudsz felezni egy 0,1 mm vastag, és 200 nm széles papír oszlopot (hosszában!), le a kalapomat előtted! Pláne, ha ezt ezermilliárdszor megcsinálod! És akkor még nem beszéltünk arról, hogy rakod egymásra.

De persze az űr eléréséhez az is elég, ha mikrométeres szélességű papírokkal csinálod ezt meg egymilliárdszor.

Mint korábban is mondták, ez egy gondolati modell szemléltetés céljából. Egyáltalán nem követelmény, hogy megvalósítható legyen. De ha neked úgy jobban tetszik, meséld a te verzióddal.

2014. júl. 24. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Naugye.
2014. júl. 24. 19:38
 9/20 sadam87 ***** válasza:
Naugye mi??
2014. júl. 24. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
Ez a kettévágással egymásra tevős módszer azért nem állja meg a helyét, mert ha egymásra hajtod a rétegeket, a végén egyre vastagabb rétegeket hajtasz be, ellenben ha papírlapokat teszel egymásra annak nem fog hatványozódni a rétegek vastagsága. Tudtommal ez a példa valami ilyesmiről szól.
2014. júl. 24. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!