Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem marhaság a papír összehajt...

Nem marhaság a papír összehajtós példa?

Figyelt kérdés

Tudjátok van az a példa, miszerint ha x-szer összehajtunk egy papírlapot, akkor felér az űrig. Én értem, hogy mi az az exponenciális növekedés, és a kettő hatványai szerint nő a papír magassága de:


Ha már magasabb a papír, mint amekkora a felülete, akkor nem lehet összehajtani. Mindig az aktuálisan összehajtott oldalból lejön a gerinc vastagsága (magasság, ergo űrigérő rész) és a megmaradt rész feleződik meg. Az én számításaim szerint, ha egy papírlap 0,1 mm vastag, akkor max hétszer lehet félbehajtani, amennyiben a hajtogatást a hosszabb oldal megfelezésével kezdjük. Ekkor a rövidebb oldal 22,6 mm. Amennyiben ekkor félbehajtanánk a lapot, a rövidebbik oldal (ami soron következne a hajtogatásban) 22,6 mm hosszú lenne, a magasság pedig 25,6 mm. Így elég nehéz lenne félbehajtani.


Ne jöjjön nekem senki a mítoszrombolók marhaságával, mert ott teljesen mások voltak az arányok!!!


Amennyiben nem összehajtásról, hanem félbevágásról és egymásra tevésről beszélnénk, akkor lenne értelme a példának.



#növekedés #papír összehajtogatás
2014. júl. 24. 16:04
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

"Ez a kettévágással egymásra tevős módszer azért nem állja meg a helyét, mert ha egymásra hajtod a rétegeket, a végén egyre vastagabb rétegeket hajtasz be, ellenben ha papírlapokat teszel egymásra annak nem fog hatványozódni a rétegek vastagsága. Tudtommal ez a példa valami ilyesmiről szól. "


Ez konkrétan nem igaz. Így ugyanúgy vastagszik a cucc, csak elviekben a végtelenségig tud, mert nem vesz el nagyobb felületet a vastagodás, mint amekkora a papír felülete. De fölösleges már ezen vitázni.

2014. júl. 24. 20:11
 12/20 A kérdező kommentje:

Amúgy van egy nagyon jó érvem a saját példám mellett. Ezt elméletben meg lehet oldani, az összehajtósat elméletben sem. Elméletben létezik pontszerű kiterjedés, viszont nem lehet azt a tárgyat félbehajtani, amelynek a magassága nagyobb, mint a felülete.

ENNYI! :D

2014. júl. 24. 20:12
 13/20 anonim ***** válasza:
Eh. Ez a példa nem arra való hogy így elgondolkozz rajta hogy vajon össze lehet-e hajtani 99999szer egy papírlapot. Ez a példa megmutat egy matematikai törvényt. Ennyi.
2014. júl. 24. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

A matematikában ismerünk olyan objektumot, ami végtelen keskeny, végtelen magas, a felülete (integrálja) viszont egységnyi. Ezt szokták szemléltetni a végtelenszer összehajtott papírlappal, ami végtelen magas, végtelen keskeny, de a felülete véges, pont papírlapnyi.


Nyilvánvalóan a valóságban ezt nem lehet kivitelezni, de a matematikai absztrakcióban létezik.


[link]

2014. júl. 24. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
Lényegében arra megy ki, hogy minden hajtásnál a duplájára nő, tehát hatványozódik.
2014. júl. 24. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

"Eh. Ez a példa nem arra való hogy így elgondolkozz rajta hogy vajon össze lehet-e hajtani 99999szer egy papírlapot. Ez a példa megmutat egy matematikai törvényt. Ennyi."


De én szeretek alapos lenni.

2014. júl. 24. 22:14
 17/20 anonim ***** válasza:

A faladat elméleti, és az a célja hogy megértsd milyen gyorsan nőnek a számok hatványozással. Pl.:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2014. júl. 24. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:
Jó, én értem a feladatot... Hatványozni is tudok.
2014. júl. 24. 22:25
 19/20 anonim ***** válasza:
Csak azt nem érted, hogy a fejfájós betegnek hogy csúszhatott le a kötés a lábára. Értem!
2014. júl. 25. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Ha érted akkor rendben van. Ez a példa egy ELMÉLETI demonstráció a hatványozásra. Ennyi, nem több. Kicsit mind belevariáltunk picit, de tényleg ennyi. Nem kell mögé látni bonyolultságot, hisz egyszerű :)
2014. júl. 25. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!