Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell fémet savban...

Hogyan kell fémet savban feloldani, utána pedig kristályosítani?

Figyelt kérdés
Pl: rezet oldok fel koncentrált salétromsavban, ezután kipárolom belőle a savat, utána vízből átkristályosítom. Hogyan kell mindezt megcsinálni úgy, hogy ne folyósodjanak el a kristályaim?

2014. júl. 26. 10:47
 1/6 Walter_Dornberger ***** válasza:

Nem így.

Kevés savfelesleggel (10% a sztöchiometrikushoz képest) dolgozz. Savat hígítsd azeotropos (50% körülire, a töményebb passziválhatja a rezet.)

Réz felold sav. Ne egyszerre dobd bele, hanem egy keveset először, és ha elindult (látni fogod a vörös gázokat) akkor apránként hogy ki ne fusson.

semlegesít. (mondjuk NaOH val

szénnel deríted, forrón szűröd.

bepárol. (azoldékonysági viszonyok és a mennyiségek ismeretében telített oldatig 90 cfokon)

türelemel vár, hűl, kristály.

2014. júl. 26. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
Az előző vagyok. Az azeotropos 65%, egy picit ha meghígítod, könnyebben indul el és nem lesz nagyon heves a reakció. Ha túlhígítod, nagyon lassú lesz.
2014. júl. 26. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nekünk órán úgy volt, hogy 10%-os fölöslegben kellett hozzáadni a rézporhoz a salétromsavat (ezt vízzel együtt adtuk hozzá a rézhez 1:1 arányban volt a víz és a salétromsav). Ezután vízfürdőn melegítettük, majd szárazra pároltuk ( ki kellett párolni belőle a savat, elvileg akkor folyósodhatott el a preparátum, ha túlsavasodott, de ezt nem értem, mert szárazra lett párolva teljesen, úgy hogy tud túlsavasodni?). Szárazra párolás után vízből átkristályosítottuk, utána kiszűrtük a kristályokat, és aztán egyből szétfolyt. Derítés nem volt. Hogy ha az előbb leírt módszerrel kell készíteni, akkor hogy ne folyósodjon el az anyag?
2014. júl. 26. 22:59
 4/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
Én a savasodás elkerülésére közömbösítek először, a szárazra párlást feleslegesnek tartom. De ahány ház annyi szokás.
2014. júl. 29. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
És ennél az előállítási módnál, hogy közömbösítenél? Elsavasodáskor pontosan mi történik az anyaggal?
2014. júl. 30. 04:47
 6/6 A kérdező kommentje:
A kristályok stabilitását mennyire befolyásolja az, hogy mikor vettem le a vízfürdőről? Kristályhártya megjelenéskor kell le venni, de ha nem pontosan akkor sikerül, akkor elfolyósodhatnak? Esetleg a szűrés közben a vizes mosástól lehet valami baja?
2014. aug. 1. 23:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!