Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Siklók miatt nincsenek most...

Siklók miatt nincsenek most békák az Alföldön (Jász-Nagykun-Szolnok megye)?

Figyelt kérdés

Itt nagymamáméknál az Alföldön (1 utcányira van innen a Tisza egyik holtága) régebben rengeteg és sokféle békafaj ugrándozott, nagymamámék kertjében is (sok lombos, árnyékos fa, van kerti tó is). Mostanában viszont nem is látni békát, helyettük mindenhol ott vannak a siklók és a gyíkok. Nagymamám szerint a siklók és a gyíkok ették meg a békákat, és a siklók gyíkokat is esznek...


Én utána néztem, és a vizisiklók tényleg esznek békákat, és 1,5 m-re is megnőhetnek, de amik itt a kertben vannak, azok kicsik és vékonyak, a fejük is kicsi, nem hiszem hogy el bírnának egy nagy varangyos békával. Vagy igen? És tényleg emiatt nincsenek most békák?

És nem hiszem, hogy a gyíkoknak bármi közük lenne a békák eltűnéséhez...

Egy ökobiológus szakértői válaszának nagyon hálás lennék, de beérem egyszerűbb válaszadókkal is. :)



2014. júl. 28. 16:04
 1/5 anonim ***** válasza:
79%
Én Szabolcs megyében élek, nagyszüleimnek is a Tisza mellett van háza és ugyanezt tapasztaltam! Az összes béka eltűnt. Tavaly tele volt velük minden, idén meg semmi. Eleinte örültem is neki, mert irtózom tőlük, de az, hogy idén még egyet se láttam igencsak gyanús.
2014. júl. 28. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De furcsa :/ vannak itt gyakorikerdesek.hu-n egész okos biológusok is (szerintem ELTE-s hallgatók), remélem hamarosan kapunk tőlük erre valami magyarázatot. :)
2014. júl. 28. 17:18
 3/5 sadam87 ***** válasza:
79%

Én Jász-Nagykun-Szolnok megyében, az egyik Tisza parti városban több alkalommal is láttam idén békát (zöld varangyokat), siklót viszont egyet sem. Ez alapján még az is lehet, hogy összefügg. :)

A vízisikló valóban gyakran fogyaszt békát, sőt más siklók is elkapják őket. A fiatal, kis termetű példányok nem bírnak egy felnőtt békával, de például egy ebihalat elkaphatnak. A gyíkokról viszont nem hallottam még, hogy békát fogyasztanának (bár kis termetű egyedeket lehet, hogy néha elkapnak).

Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy ez okozza a békák eltűnését. A békák mennyiségét nagyban befolyásolja, hogy mennyi ebihal tudott kikelni és kifejlődni. A békák gyakran messzire eltávolodnak attól a víztől, amiben megszülettek. Például azt is elképzelhetőnek tartom, hogy a szárazabb április miatt lehet kevesebb béka (de ez csak egy tipp). Egyébként az, hogy az egyes években változik egy populáció egyedszáma, teljesen természetes, lehet, hogy ez csak véletlenszerűen alakult így. Persze az is lehet, hogy a tavalyi nagyobb egyedszám miatt szaporodtak el a ragadozók, amik visszaszorították őket.

Biztos választ nem tudok adni, ehhez egy szakértőt kéne megkérdezni. Azt is tudni kéne, hogy milyen fajokról van szó.

2014. júl. 28. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
sadam87 köszönöm szépen. :))
2014. júl. 29. 00:36
 5/5 A kérdező kommentje:
Most mi a f-ért kellett ezt a 2 választ 51%ra lepontozni, mocskos pontozóhuszárok??? Akkor pontozzatok, ha TUDTOK jobb választ...
2014. júl. 29. 00:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!