Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kromoszómák és kromatidák...

Kromoszómák és kromatidák közötti különbség, melyik van eredetileg egy olyan sejtben, amelyben a DNS szintézis még nem ment végbe? (+ rajz)

Figyelt kérdés

Tudom, hogy sok ilyen kérdés merült már fel, de nem sikerült teljesen megértenem.

Külön tanárral rajzoltam ilyesmit, de csak később találkozom vele, de addigra meg szeretném tanulni. Itt a mitózist vettem példának:


[link]


A kiindulási diploidsejtben kromoszómák vagy kromatidák vannak??? És akkor az ember bármely sejtjében, kromoszomók vagy kormotidák vannak??? És ez az X és Y kromoszómás dolog mi?

A 23 kromoszóma különbözik egymástól, ha igen miben? Azt tudom, hogy 23+23(anyai + apai) van, de azok nem pont ugyanolyanok pl.: szem, hajszín stb.

(A képet a képfeltöktés.hu tárolja.)

Előre is köszönöm a válaszokat!:)



2014. júl. 31. 12:19
 1/5 A kérdező kommentje:
UI.: Olyat is olvastam, hogy a sejtben, amely alap állapotban van, kimondottan kromoszómák nincsenek, csak DNS láncok vannak benne felcsavarodva a térszerkezetet stabilizáló fehérjékre, és azokat is kromoszómáknak nevezzük. Igaz ez?
2014. júl. 31. 12:47
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A sejtek nyugalmi állapotban nem tartalmaznak se nem kromatint, se nem kromoszómát, csak kromatint. Aztán pro-prometafázisban hurkolódik a DNS és kromatida jön létre. A párkromatidák megtalálják egymást és így jön létre a kromoszóma.

Minden kromoszóma különbözik egymástól. Ezzel a citogenetika foglalkozik. A kromoszómákat szokás rendezni aszerint, hogy hol a befűződés (akrocentrikus, telocentrikus, metacentrikus), és hogy mekkora (nagy, közepes, kicsi). Továbbá nyilván a bázisokban is különböznek, azaz más-más genetikai információt hordoznak.

2014. júl. 31. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Tehát nem tartalmaznak se kromoszómát se kromatidát, csak kromatint, ami a DNS feltekeredve a fehérjére?

Az X-Y kromoszómákra még várok választ.:)

2014. júl. 31. 13:43
 4/5 sadam87 ***** válasza:
100%

A testi sejtjeink 23 pár kromoszómát tartalmaznak: ebből 22 párt nevezünk testi kromoszómának, a maradék kettőt pedig nemi kromoszómáknak, mivel ezek határozzák meg, milyen nemű lesz az adott személy. Nemi kromoszómából (az embernél) kétféle van: X és Y kromoszóma. A nőknek két X kromoszómájuk, a férfiaknak egy X és egy Y kromoszómájuk van. Egyébként az X kromoszóma jóval nagyobb az Y-nál, sokkal több gént tartalmaz, ezek közül számos létfontosságú. Ugyanakkor az Y kromoszómán található az a régió (SRY), aminek meglét esetén az utódból férfi (hím) lesz.

A kromoszómákról szigorúan véve csak sejtosztódáskor beszélhetünk (ahogy előbb is írták), de általában a sejtekben található nagy méretű DNS molekulákra is kromoszómaként hivatkoznak (pl. egy adott gén melyiken található).

"Aztán pro-prometafázisban hurkolódik a DNS és kromatida jön létre. A párkromatidák megtalálják egymást és így jön létre a kromoszóma."

A kromoszómák már a profázis során elkezdenek kialakulni (igaz, teljes mértékben csak a metafázisra kondenzálódnak). A profázis során történik a testvér kromatidák összekapcsolódása is.

[link]

[link]

Itt jól össze van foglalva a sejtosztódások lényege:

[link]

2014. júl. 31. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!!:)
2014. júl. 31. 17:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!