Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a külömbség az ion töltése,...

Mi a külömbség az ion töltése, és oxidációs száma között?

Figyelt kérdés

Például: A szuperoxidokban O2- ion található, melyben az oxigén oxidációs száma -1/2.

Én elvileg úgy tanultam , hogy az ion töltése = az ion oxidációs számával.

Nemértem...



2014. aug. 3. 13:37
 1/2 Ozmium42 ***** válasza:

A töltés egy fizikailag létező valami, azt jelenti, hogy egy elemben vagy molekulában mennyivel van több/kevesebb elektron, mint proton.


Az oxidációs számnak ellenben nincs fizikai jelentése, ez csak egy kitalált szám, ami egyenletek rendezését, redoxi-reakciók számszerű szemléltetését teszik lehetővé.


Egy atomos ionokra jellemző, hogy a töltésük és az oxidációs számuk megegyezik. Több atomos molekulák és molekulaionoknál már más a helyzet. A H2SO4-ben az S oxidációs száma +6, pedig a kén atomnak egyáltalán nincs is töltése, ez egy kovalens molekula, +6-os töltés nem is létezik gyakorlatilag. Egyszerűen azért ennyi, mert az oxidációs számok összegének 0-nak kell lennie (vagy ha van töltés, akkor annyinak, mint a molekula töltése)


Nézzük a KO2-t. A molekulának nincs töltése, a kálium (és a többi alkálifém) vegyületben csak +1 oxidációs számú lehet. Ahhoz, hogy az összeg nulla legyen, a két oxigénnek együtt kell -1 oxidációs számot adni, ami atomonként -1/2.

2014. aug. 3. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. :)) Értem. :)
2014. aug. 3. 14:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!