Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » XaYbPo4. A fenti vegyület...

XaYbPo4. A fenti vegyület tartalmaz X és Y atomot is, mindkettő egyértékű pozitív töltésű ionná szeret oxidálódni, a és b a vegyület elemeinek sztöchiometriai arányát jelölik. A, Mi lehet a vegyület összegképlete?

Figyelt kérdés

B, A vegyület 17,8m/m% foszfort tartalmaz, mennyi lehet a morális tömege a vegyületnek?

C, Az X atom a vegyületben nagyobb mol%-ban fordul elő. A vegyület atomjai mekkora mol%-ban tartalmazzák az Y atomokat?

D, Miből lehet meghatározni az a és b értékét?


2010. jan. 12. 17:59
 1/10 anonim ***** válasza:

A hazi nem azert van, hogy itt oldjak meg...


RJ 19/F

2010. jan. 12. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
:) nem házi versenyre készülök és az esetek 90%-ában ilyen feladat szokott lenni...és nem tudom, hogy kezdjek bele....:( szeretném, ha valaki elmagyarázná, hogy lehet egy ilyen feladatot megoldani...kérlek titeket
2010. jan. 12. 18:22
 3/10 anonim ***** válasza:

mivel a foszfát anion háromszorosan negatív, így a X és Y kationoknak összesen 3 pozitív töltést kell kitennie.


Mivel X és Y is egyértékű kation, ezért a 3 pozitív töltéshez valamelyikből 2-t kell vennünk. így a ill b értéke 1 ill 2 lesz.

(pl. NaH2PO4, Na2HPO4, K2HPO4, KH2PO4, (NH4)2HPO4, Na2KPO4... eddigi mindegyik lehetséges.)

2010. jan. 12. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
előző vok, remélem segítettem vele, és sikerül vefejezni:D
2010. jan. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
ha nem akkor segítek:)
2010. jan. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Húha, köszi szépen...megpróbálom, és ha nem tudom befejezni akkor írok:) köszönöm:)
2010. jan. 12. 20:14
 7/10 A kérdező kommentje:
csak egy megoldás lehet?:o
2010. jan. 12. 20:36
 8/10 anonim ***** válasza:

A feladat A) része alapján több megoldás is lehetséges, Na, K, H bármelyik lehet 1:2 arányban. (NH4) nem lehet, mert az nem atom, márpedig a feladat szerint atomnak kell lennie. A H nem annyira egyértelmű, mert bár szeret pozitívvá oxidálódni, de aztán összetett oxónium iont képez H3O+, azaz szabad H+ ionok nincsenek de attól szerintem még jó.


A feladat B része szűkíti a kört, mivel a vegyület kb 18%- a foszfor. Mivel a foszfor atomtömege kb 31 g/mol, ezért a teljes vegyület molekulatömege 174 g/mol. Ez a válasz a B-re, de ebből kideríthetjük a vegyületet is:


A 174-ből 31 a foszfor, 64 a 4 db oxigén, azaz marad 79 az X-re és Y-ra.


A nátrium 23, a hidrogén ugye 1, a kálium pedig 39. Szerintem még lítium is lehet, ami 7. Ha két nátrium van benne, akkor 23+23= 46, ekkor egy 33-as tömegű atom kéne még, de olyan nincs a jelöltek közt. A két hidrogént meg a két lítiumot elfelejthetjük, marad a két kálium. 39+39=78, vagyis a 79-hez egy darab 1-es tömegű kell, ami a hidrogén.

Azaz K2HPO4


A C kérdés az előző nélkül is megválaszolható. Van összesen 2+1+1+4= 8 atom a vegyületben. Az a kérdés, hogy a 2 (azaz X mennyisége) mekkora része a 8-nak (az összesnek). 25% a válasz.


A D-t megmondták feljebb.



Szerintem ne indulj a versenyen, nem lelombozni akarlak, de ha ez a feledat otthon akármennyi gondolkodással is gond, akkor egy versenyen stresszben és X idő alatt esélyed sincs azokkal szemben, akik ránézéssel megoldják. Bocs.

2010. jan. 13. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Hozzátenni ehhez már nincs mit, max annyi, hogy a kedvét azért ne vedd el. Persze, aki már évek óta komolyabban foglalkozik a kémiával, annak megy ránézésre, de idő, mire kialakul az emberben egy kémiai gondolkodás. Én annak idején nagyon nagyon kevés kémiatudással mentem versenyre, egy ilyen feladathoz lövésem nem lett volna. Valamicske eredményt el is értem, de a lényeg az volt, hogy ott szerettem meg igazán a témakört. Lényegében ennek a hatására (is) járok most vegyészmérnök szakra. Úgyhogy hajrá kérdező :D
2010. jan. 13. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
:) köszönöm szépen:) sokat segítettél:) de még csak 9.-es vagyok és az a célom, hogy ezeket is tudjam...magamtól nem fogom azonnal kitalálni, hogy hogy kell megcsinálni, és amúgy is : Gyakorlat teszi a mestert.....szóval még van idő....valahol el kell kezdeni;)
2010. jan. 14. 15:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!