Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért gyakoribb a kék szem a...

Miért gyakoribb a kék szem a férfiaknál mint a nőknél?

Figyelt kérdés
Miért gyakoribb a valódi kék szem a férfiaknál mint a nőknél? Valódi alatt nem a kevertet sárgás barnás kékes zöldeskék, hanem a tiszta kék szemet értem. Mielőtt saját becslésbe kezdenél pár statisztikai adat amit antropológusok készítettek: [link]

2014. aug. 10. 09:49
 1/8 Silber ***** válasza:

Én nem látok olyan rettentő nagy különbséget a két nem aránya közt. A táblázat szerint fehéreknél az arány 52-48%, feketéknél 82-18, latinoknál 56-44. Ilyen kis mintavételi számnál ez gyakorlatilag elhanyagolható különbség. Lehet ha egy népesebb családot még bevontak volna ahol előfordul a kék szem öröklődés okán, megfordulna az arány.


Megjegyezném, hogy a feketéknél borzasztó ritka a kék szem, és feltételezem valamiféle múltbéli rasszkeveredés okán jött ki a delikvensben, így könnyű félrevezető értékeket kapni. Látható, hogy 2837 fekete ember közül csupán 11-nek volt kék szeme, így nem mondható reprezentatívnak.

2014. aug. 10. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Európai fehéreknél is ritka a kék szem, kb. 70%-nak barna szeme van az EU -ban. Kék szemű országok csak a germán országok (Német Angol osztrák dán svéd norvég holland, és a szláv lengyelország meg balti miniállamok. Az összes többi országban túlnyomórészben barna szeműek élnek az EU-ban. Magyaroknak 70%-a barna szemű.
2014. aug. 10. 12:21
 3/8 Silber ***** válasza:

Tehát a továbbiakban mi a kérdés? Mert ezzel nem a nemek közti eltérésről, hanem a területi elterjedésekről beszéltél.

Én a százalékokat a következőképp számoltam a táblázat adatai alapján:

Adott rassz kék szemű férfi (nő)/Adott rassz összes kék szemű*100

2014. aug. 10. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A statisztikai hibahatáron belül nincs eltérés a nemek között. A fajok közötti eltérést viszont az antropológia témakörben érdemes vizsgálni. Minden bizonnyal a környezeti tényezőkkel függ össze, amelyek az evolúció során a különbségek zömét eredményezték.

Mivel a szemszín öröklődő, mégpedig a barna a domináns, és mivel a népek (fajok) keveredése folyamatos, ezért egy adott pillanatban meglehetősen nehéz sok milliós populációban pontos mérést végezni. Különösen, ha ez nem is népszámlálási adat.

Bármely statisztika értelmezhetetlen, ha nem mondjuk meg a mérési pontosságot. Ezért óvatosan érdemes fogalmazni ilyen esetekben.

2014. aug. 10. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nyilván az antropológusok felmérését nem akarod elfogadni, mert fantáziáddal ellenkezik. Nincs szökség a teljes populáció megvizsgálására hogy nagyon pontos eredményeket kapjunk. Jó példa erre a populáció genetika is ahol egy etnikum egy ezrelékének megvozsgálása már 96%-os pontosságot ad, , míg 1%-os teszt 97%os pontosságot ad már, feltéve ha a mintavétel területi eloszlása tökéletes (figyelembe veszi a népsűrűséget is).
2014. aug. 10. 19:24
 6/8 anonim válasza:
Ha te minden emberrel vitába kezdesz aki választ ad neked csak azért, mert nem tetszik az amit ők írtak, akkor miért várod el, hogy más megpróbáljon választ adni neked, amikor te csak azt fogadod el ami szerinted helyes? Tudod te egyáltalán, hogy mit csinál egy antropológus? Jó persze én sem tudom pontosan, mivel nem annak készülök, de ha antropológus lennél, akkor tudnád a kérdésedre a választ. De mivel nem vagy az, ezért mi jogon ítéled rossznak más válaszát? Először gondolkodj el ezen. Meg nem ártana vagy a kezedbe kapni egy helyesírási kéziszótárt, vagy jobban odafigyelni, hogy mit írsz, milyen betűt ütsz le a billentyűn. Ha te nem vagy alapos valamiben vegyük most példának a gépelést és a normális válasz/kérdés írását, akkor miért várod el, hogy valaki pontos választ adjon neked? Most pedig jöhet a rám kirótt szövegáradatod, hogy én miért nem vagyok normális tagja a társadalomnak az antropológia szemszögéből. Viszont előtte még enged meg, hogy tegyek egy megjegyzést. Az udvarias "stílusban" megírt levél (legyen az kérdés vagy válasz), olyan emberre vall, aki megfontolt. Ha pedig elkezdesz káromkodni, mert valaki felidegesített egy teljesen értelmes, de a szemedben értelmetlen válasszal avagy kérdéssel, akkor ő fog győzni a vitában, mivel felhasználod a gyengék fegyverét, a mások lejáratását, szidalmazását. Ezzel lehet, hogy sok követőt fogsz szerezni, de tiszteletet egy cseppet sem. Sőt... Na és most ennek a tudatában várom válaszod, ölbe tett kézzel. :)
2014. aug. 10. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
én kb. Csak kékszemű embereket látok, mivel elég gyakori
2014. szept. 4. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Akkor lehetetlen, sőt kizárt hogy Magyarországon éljél. Nézzél meg antropológiai felméréseket. A Magyar populációban 70-.75 % közötti arányt tesz ki a barna szemszínnel rendelkező emberek aránya. A kék zöld szürke vagy ezek keverékei alkotják a maradék 25-30%-ot. Esetleg valami sváb faluban élsz?
2014. szept. 5. 10:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!