Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van egy gömbünk, aminek a...

Van egy gömbünk, aminek a felületén finom puskapor van. Ha meggyújtjuk a tetején, a puskapor égése során úgy fog terjedni végig, hogy az égés határa egyenes vonal lesz, mintegy szabályos kört képezve az égett-égetlen határon?

Figyelt kérdés
Meggyújtás után bármelyik pillanatban a határ olyan lesz, mintha egy-az égés irányára-merőleges síkkal elmetszettük volna a gömbünket?
2014. aug. 11. 19:01
 1/2 Csicsky ***** válasza:
Szerintem igen, ha a puskapor tökéletesen egyenletesen van elterítve, de mivelhogy a puskapor szemcsés, ezért ennek a körnek kissé cakkos lesz a széle, nem lesz teljesen egyenes. Amúgy ideális esetben az égésnek egyforma gyorsan kellene terjednie minden irányban, ha pont a legtetején gyújtjuk meg a puskaport.
2014. aug. 11. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az égés iránya lokális v globális változó?


Ha globális(fentről lefele pl), akkor elméletben igen.(Gyakorlatilag szerintem kivitelezhetetlen, az égés határvonala inkább egy olyan kör lesz, melyre valamilyen sztochasztikus jel van interpolálva.)


Ellenben ha "tudományos" szemmel nézed, akkor az égés iránya a gömbön pontról pontra, az idő függvénye. Maradva az ideális esetnél:

Tehát az égés iránya bármely ponton egy a gömböt érintő síkba esik. Mivel a gömbön jelen esetben egy zárt kör mentén történik az égés, és minden ezen zárt körön található ponton az égés iránya lokálisan érintő irányú, ezért csak egyetlen olyan eset van mikor a "merőleges sík" metszet, és az égés határvonala egybeesik, mikor az égés határvonalát képző kör minden érintő irányú elmozdulás vektora egy irányba mutat. Ez akkor van mikor a határvonalat képző kör a legnagyobb átmérőjű, "mikor áthalad az egyenlítőn".

Minden más esetben nem tudod úgy elmetszeni a gömböt, hogy akár csak 2 db olyan ponton is átmenjen, ahol épp égés van, és merőleges legyen a lokális égésvektorra.


Remélem érthető voltam.


Ui.:

Szerintem éghető folyadékkal jobban kivitelezhető, ott nincs szemcseméret, csak molekulaméret.

2014. aug. 11. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!