Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik jobb állvány csillagász...

Melyik jobb állvány csillagászati teleszkóphoz? EQ vagy AZ? És miért?

Figyelt kérdés

Ismeretem jelenleg kevés,az EQ-ról olvastam,hogy be kell állítani a Sarkcsillagra utána viszont korlátolt a mozgása.

És ha a déli égbolton akarok nézelődni ?



2014. aug. 16. 17:20
 1/9 anonim ***** válasza:
61%

Egyértelműen az EQ jobb a csillagokhoz. Ugye a Föld forog, és emiatt olyan, mintha a csillagok körbe járnának a Sarkcsillag (illetve a déli égi pólus) körül. EQ állvánnyal könnyebb őket követni. Szóval ha a déli égbolton akarsz nézelődni, akkor a déli égi pólusra kell beállítani, és a másik irányba kell tekerni, mint az északin.


Ezenkívül nem tudom, ismered-e ezt a csillagtérképet, de belinkelem: [link]

2014. aug. 16. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

az EQ -val is lehet esetleg szabadon nézelődni ?

Úgy értem,muszáj mindig pólusra állítgatni ? Csak felállítani és nézelődni ? (kezdő távcsövet már kinéztem a távcső.hu-n)

2014. aug. 16. 18:29
 3/9 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy beléd csapna a villám, ha nem arra állítod. A csillagok könnyebben ki fognak mászni a képből, nehezebb lesz őket követni, de természetesen arra a csillagra fordítod, amelyikre tetszik, még ha nem is állítod a pólusra.
2014. aug. 16. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Azért célszerű pólusra állni, mert utána ha ráálltál a célobjektumra, egy finombeállító forgatásával tudod követni a csillagot, nem kell mind a kettővel játszadozni. Amúgy nem korlátolt a mozgása, ugyanúgy két tengelyen tudod mozgatni a tubust, mint egy AZ mechanikán, csak ugye az egyik tengely párhuzamos a Föld forgástengelyével.
2014. aug. 16. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
42%

Természetesen ha a földön akarsz is kukkolni, akkor is van különbség, annyi, hogy az "AZ" rendszer tengelyei függőlegesek és vízszintesek, így jobban pásztázhatsz, mert a tengelyeket rögzíteni is lehet, külön, külön.

Makszutov távcső teleobjektívként is szuperálhat.

Itt megemlíteném, hogy a legtöbb csillagászati távcső fejre állított képet ad, a megfordításról gondoskodni kell, ha az zavaró.


Az "EQ" rendszer tengelyei döntöttek, Budapesten azt hiszem 47,5 fok és a másik tengely erre merőleges.

Ha mindkét tengely fel van engedve, akkor alig van különbség, de az égi objektumok esetében más a helyzet.

A Föld forgómozgását követni kell.

Ha megkerested az objektumot, az egyik tengelyt rögzíted és ahogy a cél ívben arrébb araszol, vagy kimegy a képből a Föld forgása miatt, a másik tengely finom mozgatásával követed, vagy ha van óragéped, ami olyan motor, ami egy nap alatt egyet fordul, akkor azt bekapcsolva az automatikus követés megoldott.

Vagyis az EQ kifejezetten a csillagászathoz jobb, az "AZ" pedig a földi nézelődéshez.

A másodikat is lehet motorizálni, de annál két motor kombinációja szükséges, ahol a sebességek is állandóan módosulnak, ezért az rendkívül bonyolult vezérlést feltételez.

Csak csillagászathoz EQ!

2014. aug. 16. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ennyire látszik a Föld forgása a távcsövekben,hogy pl. a nézett csillag szemmel láthatóan kimegy a képből?
2014. aug. 16. 23:07
 7/9 anonim ***** válasza:
Jajap. Bizony.
2014. aug. 16. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Jut eszembe, a Stelláriumban (amit linkeltem) ki tudod próbálni, hogy milyen gyorsan mennek ki a csillagok vagy a Hold a képből. Például közelíts rá úgy a Holdra, hogy betöltse a képernyő felét, és figyeld, hogy hogyan mászik ki a képből.
2014. aug. 16. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Akkor marad az EQ.

Köszönöm mindenkinek.

2014. aug. 17. 09:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!