Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egyetemes gázállandó avagy...

Egyetemes gázállandó avagy hogyan osztok nyomást hővel?

Figyelt kérdés

szóval van ez a képlet R = (p* V ) / T

az odáig ok hogy a térfogat minden atomjára nézem a nyomást az p * V ..de az osztás az mi akar lenni?

hányszor van meg a nyomásban a hő vagy mi a halál ennek a VALÓDI jelentése.

(nem matematikai magyarázat kéne, hanem ami itt valójában történik)



2014. szept. 11. 19:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Helyesen R = (p*V)/(n*T).


> „az odáig ok hogy a térfogat minden atomjára nézem a nyomást az p * V”

Ő… Ezt én nem értem. Atomokra hogyan nézed a nyomást?


> „de az osztás az mi akar lenni?”

Ez a kérdés nem merült fel benned az elmozdulás és a közben eltelt idő hányadosával kapcsolatban is? Azt még értetted?


> „mi a halál ennek a VALÓDI jelentése.”

Az, hogy ha egy ideális gáz p*V-jét valahány szorosára növeled, akkor az n*T-je is pontosan ugyanannyi szorosára növekszik. Ezért a kettő hányadosa állandó lesz, amit ha megvan a számértékük és mértékegységük, akkor matematikailag (valamennyire absztrakt módon) ki tudunk számolni.

2014. szept. 11. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 sadam87 ***** válasza:

Az előző válaszoló már írta, hogy hibás az általad felírt egyenlet, és azt is, hogy van helyesen.

Felhívnám a figyelmedet, hogy az egyenletben nem hő, hanem hőmérséklet van! A fizikában nagyon nem mindegy!

Egyébként a hőmérséklet (gázok esetében) arányos a molekulák átlagos sebességével. Ha nagyobb a hőmérséklet, nagyobb az átlagsebesség, ezért nagyobb erőt fejtenek ki az edény falára (vagy bármire) a részecskék, azaz nagyobb lesz a nyomás.

2014. szept. 11. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

köszönöm :)


> Ő… Ezt én nem értem. Atomokra hogyan nézed a nyomást?


akkor ezt sem értem :S



> Ez a kérdés nem merült fel benned az elmozdulás és a közben eltelt idő hányadosával kapcsolatban is? Azt még értetted?


már nem emlékszem, régen tanultam utoljára fizikát, és akkor még csak elfogadtam hogy ezt kérik majd dolgozatban ezt kell leírni. most újra van fizikám és próbálom megérteni, de nem nagyon értem a matematikára átírásokat mert mindig mást jelöl

pl. vannak olyanok amire a tanár is csak annyit mond, hogy nincs fizikai jelentése, csak számoljunk vele mert az jó.


nemis tudom azt hiszem én matekosabban gondolkodom..pl a v/t/t az m/s^2 és a t^2 -en is sokáig rágódtam mert az matematikailag négyzetes idő, olyan dimenzió meg nincs, aztán rájöttem hogy adott idő alatti dolgot néz megint. de matematikailag az akkor is négyzet tehát dimenzió szorozva dimenzió..pl ha az egyenest nézed az ugye egyenessel szorozva emeli a dimenziót négyzetté.

2014. szept. 11. 20:01
 4/12 A kérdező kommentje:

2. neked is köszönöm


ezek szerint akkor a fizikában az osztás szorzás műveletek mindig arányt jelölnek, nem pedig valódi szorzást osztást?

2014. szept. 11. 20:04
 5/12 anonim ***** válasza:
Azt hozzátenném hogy a m/s^2 azaz a gyorsulás mértékegysége azt jelenti hogy a sebesség időegység alatt mennyit változik épp ahogy a sebesség azt jelenti hogy másodpercenként mennyi az elmozdulás.
2014. szept. 11. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 sadam87 ***** válasza:

#4

Nem. A fizikában a szorzás, osztás éppen ugyanazt jelöli, mint a matematikában. Azért arányt írtam, mert itt nem egyszerű egyenes arányosságról van szó. A részecskék átlagsebességét egy ideális gázban a következő egyenlet adja meg:

V(átlag)=négyzetgyök[(8*R*T)/(pí*M)]

R: egyetemes gázállandó

T: hőmérséklet

M moláris tömeg

(elnézést a hülye formátumért, nem tudtam szebben beírni)

[link]

(8. oldal)

[link]

Tehát a részecskék átlagsebessége a hőmérséklet négyzetgyökével egyenesen arányos.

2014. szept. 11. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

ha uazt jelentené mint matekban akkor a

"Az, hogy ha egy ideális gáz p*V-jét valahány szorosára növeled, akkor az n*T-je is pontosan ugyanannyi szorosára növekszik. "

nem csak ezt jelentené hanem azt is hogy Newton*méterben meg kell hogy legyen X szer a kelvin * mol. de a Nm nem tartalmazza/foglalja magában a kelvint annak nincs értelme az kimegy a dimenziójából, ezt így matematikailag nem is nagyon lehetne, olyan mintha számot osztanál betűvel o.O

2014. szept. 11. 22:53
 8/12 A kérdező kommentje:
amúgy deriváltakat lécci ne, nem tudok deriválni :D
2014. szept. 11. 22:56
 9/12 Tom Benko ***** válasza:
El lehet osztani, az eredmény pedig \frac{\text{m}^3}{\text{K}} lesz. Az a szép, hogy mértékegységekkel lehet osztani, szorozni. Ellenben nem lehet őket összeadni.
2014. szept. 12. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
De ennek a valóságban úgy nincs értelme. Hányszor van meg most más példa 10 perc az egy méterben. Aka hány 10 percet kell egymás mögé pakolj hogy egy métert kapj. Más a dimenziójuk. Nem lehetnek meg egymásban. Ez a matematikai értelmezése mint osztás/szorzás művelet.
2014. szept. 12. 10:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!