Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A t-sejtek specializálódása...

A t-sejtek specializálódása technikailag egy gyorsított evolúció?

Figyelt kérdés
Hogy zajlik a specializálódás? Hogyan használja a szervezet az elpusztítandó vírusokat, vagy baktériumokat a megfelelő t-sejtek szelekciójához és tenyésztéséhez?

2014. szept. 17. 23:48
 1/3 Ozmium42 ***** válasza:

Tulajdonképpen igen, de azért erősen határeset. Az evolúció a genetikai állomány változását jelenti mutációk révén, és inkább populációkra jellemző, mint egyedekre. A T-sejt DNS-e átalakul érés közben, ez egyedekre ritkán jellemző. Sejt felszíni receptoraik vannak, amelyek interakcióba lépnek makrofágok és dendritikus sejtek MHC komplexeivel, amelyek tartalmazzák az antigén egy felismerhető részletét. Ezek képesek a T-sejt számára bemutatni a kórokozóra jellemző struktúrát, amit innentől már az a bizonyos érett T-sejt képes lesz felkutatni és megsemmisíteni, illetve B-sejteket mozgósítani. Ez az a jel, ami kiváltja a T-sejt genomjában a megfelelő rekombinációkat. Ettől lesz specifikus, mert nem egy nagy általánosságban jellemző patogén struktúrát keres, hanem csak egy bizonyos, neki előzőleg bemutatott, pontos mintázatot.


Szintén van két tényező, ami szelekciós nyomásként hat: a tímuszban a létrejövő T-sejtek közül azok, amelyek saját struktúrát ismernek fel, elpusztulnak (kivéve regulátor T-sejtek), illetve az aktiválódott, tímuszból kikerült T-sejtek közül azok, amelyek hosszabb időn át nem találkoznak az antigénjükkel, szintén elpusztulnak.

2014. szept. 18. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Ez egy nagyon érdekes témakör!
2014. szept. 18. 00:58
 3/3 sadam87 ***** válasza:

Más szempontból is hasonlít az evolúcióhoz.

Bár Osmium nagyon sok jó dolgot írt a válaszában, egy helyen pontosítanom kell.

"Ez az a jel, ami kiváltja a T-sejt genomjában a megfelelő rekombinációkat."

Nem, a T sejtekre jellemző rekombináció korábban következik be, véletlenszerűen. Ezután következnek a szelekciós tényezők, amelyekről Osmium beszélt (nem megfelelő kötődés MHC kötés, saját antigénekre való reagálás). A makrofágok és dendirtikus sejtek által történő antigén bemutatás pedig később, elsősorban a nyirokcsomókban következik be, aminek hatására az addigra már érett, de még nem aktív (ún. naiv) T-sejt aktivizálódik. Azaz itt is véletlenszerű génvariánsok jönnek létre először, igaz nem mutációval, hanem rekombinációval).

(Bonyolult téma, és sajnos én se annyira értek hozzá, remélem, én nem írtam semmi hülyeséget).

[link]

[link]

[link]

[link]

2014. szept. 18. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!