Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémiai egyenletrendezési...

Kémiai egyenletrendezési módszerben valaki?

Figyelt kérdés

A következő egyenlet a példa, órán ezt csináltuk:

Cu+ HNO3---> Cu(NO3)2+ NO+ H2O

Az együtthatókat nem ismerem, ezért választottuk azt a módszert, hogy a legbonyolultabb képlet (itt: Réz(II)-nitrát) eléírjuk az 1-est és a többi szám együtthatóit betűkkel jelöljük:

a Cu+b HNO3---> 1 Cu(NO3)2+c NO+d H2O

Az atomok együtthatóit így felírhatjuk:

Cu: a=1

H: b=2d

N: b=2+c

O: 3b=6+c+d

Értelemszerűen az egyenletek jobb és bal oldalán az atomok számát tüntetjük fel, eddig értem is.

De hogy oldjam meg ezeket az egyenleteket? Elakadtam, nem tudom elkezdeni. Kérlek segítsetek, szeretném megérteni. Előre köszönöm!



2014. jan. 15. 16:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Válassz ki egy ismeretlent, azt fejezd ki valamelyik egyenletből, és helyettesítsd be a többibe. Akkor egy egyenlettel és egy ismeretlennel kevesebb lesz.


Például a Cu-egyenletből a már ki van fejezve, azt tudjuk, hogy 1. Behelyettesítjük az összes többi helyre, ahol a van. (Pont nincs sehol, szerencsénk van.)

A H-ra vonatkozó egyenletből kifejezzük mondjuk d-t (b már ki van fejezve, csak azért akarom d-t, hogy lásd, csinálok is valamit):

d = b/2.

Ezt behelyettesítjük a többibe:

N: b = 2 + c,

O: 3*b = 6 + c + b/2.

Az O-ra vonatkozó egyenletből kifejezzük b-t:

3*b - b/2 = 6 + c,

2,5*b = 6 + c,

b = (6 + c)/2,5.

Ezt behelyettesítjük az utolsó, N-re vonatkozó egyenletbe:

(6 + c)/2,5 = 2 + c, \\*2,5

6 + c = 2,5*2 + 2,5*c,

6 + c = 5 + 2,5*c, \\-c-5

1 = 1,5*c, \\:1,5

c = 2/3.


Most pedig visszahelyettesítgetünk:

b = (6 + 2/3)/2,5 = 8/3,

d = 4/3.


És kész is vagyunk:

1*Cu + 8/3*HNO_3 --> 1*Cu(NO_3)_2 + 2/3*NO + 4/3*H_2O.


Talán a kémikusok még szeretnek bővíteni a nevezők legkisebb közös többszörösével:

3*Cu + 8*HNO_3 --> 3*Cu(NO_3)_2 + 2*NO + 4*H_2O.

2014. jan. 15. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi, azóta rájöttem és sikerült is megcsinálnom.:)
2014. jan. 15. 20:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!