Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » NMR spektrószkópia. Aki érti,...

NMR spektrószkópia. Aki érti, hogy működik el tudná magyarázni nekem egyszerűen?

Figyelt kérdés

Első éves egyetemista vagyok, és amikor erről volt szó kb 1 percig nem figyeltem a tanárra, és mire visszanéztem már teljes káosz volt az egész. Az elv is érdekelne, meg az is, hogy pontosan mik is láthatók az NMR spektroszkópiával készült felvételeken. Mit jelent az, hogy AX rendszerben csatolásban, és AX rendszerben csatolás nélkül?


Tanárom jegyzete:

[link]


2014. szept. 30. 17:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Ááá, elsőre én is ezt húztam Jalsónál, csak mellé valami rettenetet :D.


Az elvet annyiféleképpen fogod hallani, ahány tanár magyarázza :D.


Pl. lesz még elmkémen (Szalay Péternél), msc-n Rohi több NMR-es tárgyába is belefuthatsz majd, s műszi analon mértek is vele Bodor Andival (Klaszanal labort csak akkor vedd nála fel, ha mazochista vagy, de akkor garantáltan élvezni fogod :D).


Na, a lényeg: Magállapotot gerjesztünk rádióhullámokkal, nagy mágneses térben, mert így a két szint (alapállapot és gerjesztett állapot) szépen elkülönülnek. A mágnese teret egy szupravezető huzalos elektromágnessel keltjük, amit cseppfolyós He-mal hűtenek.

Ezt a gerjesztést csak a feles spinű magokkal lehet eljátszani, szerves kémikusok nagy szerencséjére a H és a szén 13-a izotópja ilyenek, így egy alapbeállításnál általában egy proton és egy szénspektrumot vesznek fel.


A lényeg az az, hogy ugye besugározzuk a fix frekvenciájú rádióhullámmal a mintát, s az valamennyit elnyel. Ezt befolyásolja az adott atommagot körülvevő elektronpaplan(by Rohi). Így máshol nyel el egy CH, egy CH2, egy benzolgyűrűnél levő H, ... . Referenciának a TMS-t választották mind a proton, mind a c13 mérésekhez. Az ehhez képest való eltérést számszerűsíti a ppm. A spektrum érdekessége, hogy vertikálisan "tükrözve van" egy normál spektrumhoz (vagy számegyeneshez) képest.


A csatoláshoz: protonspektrumnál a szomszédos megok elektronjai befolyásolják az adott magot. Ennek okát elég lesz majd Szalay Péternek elmondanod :D. De a következményére egy példa: etanolnál a CH2 helyén 4 csúcsot, a CH3 helyén meg 3 csúcsot látsz.

2014. okt. 1. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Nagyon kösz
2017. okt. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!