Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudna alaki elméleti fizikát...

Tudna alaki elméleti fizikát tárgyaló könyveket ajánlani?

Figyelt kérdés
Főképp a kavntummechanikai és az einsteini relativitáselélettel foglalkozó témájú művek érdekelnének, de inkább olyanok amelyek ki is fejtik az okokat, következényeket.

2014. okt. 2. 20:12
 1/5 anonim ***** válasza:

A relativitás elméletről Hraskó Péternek van egy nagyobb és egy még nagyobb hangvételű könyve. A nagyobb inkább szemléletes, a még nagyobb pedig teljesen axiomatikus, és a lehető legkevesebb feltételezésből (persze olyanokból, amiket mérések nagyon pontosan igazoltak) építkezik.


A kvantummechanika előtt meg az a kérdésem, hogy honnét kell kezdened? Például a Hamilton-mechanika és elektrodinamika már megy?


Amúgy Nagy Károly, Marx György és Landau–Lifsic könyvei jutnak eszembe először. Aztán nekem még ajánlották Sakurai J. J.: Modern Quantum Mechanics című könyvét.

2014. okt. 2. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Az elektrodinamikában otthon vagyok, de teljesen önképzésként tanultam meg. Jelenleg középiskolás vagyok. 11. évfolyam, fizika szak.
2014. okt. 2. 20:49
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Hát… Akkor gondolom a vektoranalízis vagy funkcionál analízis nem megy. Azok nélkül csak ilyen szemléletes mesélős kép lesz a fejedben a mélyebb okok nélkül.


Kezdj el valamiből lineáris algebrát és analízist tanulni.

Például Freud Róbert: Lineáris algebra és Jánossy–Tasnádi: Vektorszámítás.

2014. okt. 2. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Rendben,köszönöm. Mindenkképp nekikezdek.
2014. okt. 3. 06:16
 5/5 anonim ***** válasza:

Relativitáselméletet tekintve elektrodinamikából a mérnöki szintig kéne eljutni, tehát fel kéne tudni írni a Maxwell egyenleteket közegekben, változó elektromágneses terekre, tehát általánosan. Utána ennek a relativisztikus megfogalmazásra már nem nehéz. Mechanika elég hozzá a newtoni. Ennek nem is a matek része nehéz, leszámítva a téridős részét, hanem a szemlélete. Kvantummechanikához kéne mindenképpen a Hamilton-formalizmus. Ahhoz meg analízis, utána erre lehet építeni a kvantumot, oda már keményebb matek kell bár ez reprezentációfüggő is. Leggyengébb matekot tekintve a Schrödinger-féle az ideális neked. Ehhez kell némi valszám, analízis, lineáris algebra és csoportelmélet. Szóval szerintem ezt hanyagold. Gondolom fizikán tervezel tovább, akkor tanulj előre, de ne a fizikát, hanem a matekot.

Lineáris algebrához ajánlom, Halmos: Véges dimenziós vektorterek című könyvét. Bár ez kifejezetten nehéz olvasmány, nem tudom mennyi értelme lenne elolvasnod. Valami analízises könyvet keres és a differenciálszámítást például jól megtudod tanulni, ha mellé még az integrálást megtanulod alapjaiban az már olyan, mint ha 50 évvel ezelőtti rendszerben tanultál volna érettségire. :-) Ha ezek megvannak és mennek, akkor jöhetnek olyan fogalmak, mint funkcionál, operátor és megbarátkozhatsz a differenciáloperátorokkal (elektrodinamika ezekkel kezd). Ha még ezen is túl akarsz menni, akkor esetleg ott a Taylor-sor nagyon esetleg a Fourier-sor. Ezzel jó ideig elleszel, szerintem nem érdemes ennél többet csinálni egyetem előtt. Ezekhez egyébként még könyv se kell, teli az internet ilyen forrásokkal. Fizika az sajnos ilyen. Ezek a dolgok nehezek és rengeteg türelem kell, mire eljutsz arra szintre, hogy oké, most már megvan az alap, megtudom érteni. Borzasztóan türelem játék és ezt el kell fogadni.

2014. okt. 3. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!