Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért sárga fénnyel világítana...

Miért sárga fénnyel világítanak az utcai lámpák?

Figyelt kérdés
leginkább a kémiai háttere érdekelne...
2010. jan. 23. 19:20
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Csak az a lámpa világít sárgán amelyiknek nátriumgőz a töltése. Egyszerűen a nátrium magas hőfokon sárga fényt bocsát ki mert a lángfestése is ilyen.
2010. jan. 23. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
70%
Nálunk fehéren világítanak...
2010. jan. 23. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ami fehéren, kékesen világít az higanygőz lámpa.
2010. jan. 23. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
75%
nem lehetetlen, hogy azért, mert a sárga fény nem vakít annyira, meg élesebben lehet tőle látni.
2010. jan. 23. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
82%
Nem láttál még nátriumfényt? Sokkal rosszabbul lehet látni mert a spektrum legnagyobb része hiányzik, a szemnek meg kellene.
2010. jan. 23. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%
A magasnyomású nátriumlámpa a jelenleg létező legtakarékosabb utcai fényforrás, jóval takarékosabb,mint a korábban használt, kékeszöld - fehér fényű higanygőzlámpa. Sajnos - mint azt egy korábbi hozzászóló is írta - nagyon szűk spektrumú a fénye, narancssárgán kívül nemigen bocsájt ki más színt, ezért a nátriumfényben nagyon nehéz megkülönböztetni a színeket. Az alacsonnyomású nátriumlámpa fénye még rosszabb: ez kizárólag élénk narancssárga hullámhosszú fénysugarakat bocsájt ki ezért - bár igen takarékos - felhasználhatósági tartománya nagyon szűk.
2010. jan. 23. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
93%

Fehér fénye van a fémhalogén lámpáknak és a (kompakt) fénycsöves lámpáknak is. Ezeket is használják a közvilágításban, mint a nátriumot. A higanygőz ma már kihalófélben van, szerencsére, mert nagyon rossz az ún. fényhasznosítása (a felvett teljesítményből nagyon kis % ami tényleg fény lesz). A fémhalogén lámpának amúgy jobb ez a tulajdonsága, mint a nátriumnak, de drágább egy kicsit. Picit kékes fénye van egyébként.

A jövő pedig úgy tűnik, hogy a LED lesz. Ami sajnos még messze nem olyan jó, mint a nátrium és a fémhalogén, de elég jó eredmények vannak már közvilágítási célokra is. Sajnos sokkal szűkebb a fényük spektruma, mint a nátrium és fémhalogén lámpáknak, és idővel a fehér fényük a kék felé tolódik (eleve enyhén kékes színe van a LED-nek is).

2010. jan. 24. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!