Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hidrogén magfúzió esetén is...

Ozmium42 kérdése:

Hidrogén magfúzió esetén is keletkezik olyan emberi egészségre káros sugárzás, mint maghasadás esetén?

Figyelt kérdés
2014. okt. 15. 16:25
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Csak annyiban, hogy neutron sugárzás keletkezik, ez némileg sugárzóvá teheti a berendezéseket, amikbe becsapódik - de ez elhanyagolható veszély.


Maga a reakció során (ezt a neutron bombázást kivéve) nem keletkezik sugárzó anyag, hiszen a reakció lényege a protonok nehezebb anyaggá egyesítése (még a fissziós reaktor lényege a nehezebb elemek könnyebé bontása).


Sőt, a fúziós reaktor nagy előnye, hogy amennyiben túlhevül és megolvad a fal, a reakció kapásból leáll, hiszen a kritikus hőmérséklet alatt nem üzemel tovább - viszont addig kvázi önműködő, hiszen a termelődő energia remekül fűt. Ismerős a Nap, ügye :)

2014. okt. 15. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Milyen sugárzásokról gondolod, hogy azok az emberi egészségre károsak? Pl. a hősugárzás ilyen?
2014. okt. 15. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A D+T (deutérium + trícium) fúziónál nem alfa-részecske keletkezik? (Amiről nekem az alfa-sugárzás jutott eszembe a középiskolai fizikaóráról.) Mintha azt olvastam volna (igen, laikus vagyok, csak betévedtem ide).
2014. okt. 15. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A Napban lejátszódó p-p ciklus során béta-, és gamma sugárzás is fellép, de nem keletkezik semmiféle radioaktív leányelem, mint az atomerőművek esetében. A Földön megvalósítható fúzió során viszont egyedül a neutronsugárzás ami "veszélyes".
2014. okt. 15. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 The answer ***** válasza:
100%

Ozmium: Igen keletkeznek ilyen sugárzások. Egyrészt a már mások által említett neutron (vagy proton adott esetben, a fuzionáló izotópoktól függően), neutrínó vagy antineutrínó sugárzás, továbbá természetesen fotonsugárzások rendkívül széles spektruma, a felszabaduló energia nagy részét ez viszi el.


Sir Butcher: „….e ez elhanyagolható veszély.”

A felaktiválódás elég valós és komoly, egyáltalán nem elhanyagolható veszély intenzív neutronsugárzás esetén.


„A D+T (deutérium + trícium) fúziónál nem alfa-részecske keletkezik?”

De igen (He+), héliummag. Ezenkívül fotonsugárzás széles spektruma itt is.

Érdekesség, hogy ez a fúzió produkálja a legnagyobb energiájú neutronokat

2014. okt. 15. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
83%

Ha a fenti válaszokból nem lenne egyértelmű: ha odaállsz (képzeletben) a magfúzió mellé, ugyanúgy meghalsz a sugárzástól, mintha egy reaktor belsejében üldögélnél.

(Persze csak képzeletben, mert már sokkal előbb elégsz a 15 millió fokos plazmától, de csak azután, hogy felrobbantál volna a vákuumban).


A sugárzás nem teljesen ugyanolyan, mint egy hasadásos reaktornál, de eléggé hasonló (más az alfa-béta-gamma-neutron sugárzások aránya és intenzitása).

És az sem teljesen igaz, hogy nem keletkezik radioaktív hulladék, mert hosszú felezési idejű transzuránok szerencsére valóban nem keletkeznek, a felaktiválódott sok tonnányi berendezést az élettartam végén ugyanúgy kármentesíteni, temetni kell, mint egy leszerelt reaktort.

Szóval igazán nem értem, hogy a zöldek miért kampányolnak annyira a fúziós reaktor mellett, mert épp csak egy kicsivel tűnik barátságosabbnak, mint egy hagyományos reaktor.

Legalábbis furcsa, hogy a Greenpeace egy szupererős mágneses térben forgatott 15 millió fokos radioaktív plazmával működő berendezést támogat...

2014. okt. 16. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!