Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért jár energiafelszabadulás...

Miért jár energiafelszabadulással a maghasadás és magfúzió?

Figyelt kérdés

A kérdésem közel sem annyira pontos mint szeretném, de itt van elég helyem részletezni. :)

[link]

Ez a kép szemlélteti a különböző atomok magjaiban lévő kötési energiákat. A kis relatív tömeggel rendelkező atomoknál a tömeg növekedésével rohamosan nő a kötési energia és elméletileg ha fuzionálunk 2 ilyen kicsi atomot akkor energia szabadul fel. De miért? Mármint ha van 2 hidrogén atomom kis kötési energiákkal és azokat egyesítem egy hélium atommá akkor az atom kötési energiája jóval nagyobb lesz. Valószínűleg rosszul értelmezem a dolgot, de szerintem a nagyobb kötési energiához energiát kellene elvonnia a héliumnak és nem kibocsátania kellene az egyesüléskor.

Remélem valaki meg tudja magyarázni. :)



2013. febr. 9. 18:56
 1/7 anonim ***** válasza:

A [link] izotópok menüpontban nézd meg az elemek tömegét.


A vasnál feltűnően kevés.

A hiányzó tömeg valószínűleg kijött belőle, mikor a nukleonok egyesültek.

2013. febr. 9. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A kötési energia értékét abszolútértékben szokták megadni, de mindig negatív. Tehát ha valaminek nagyobb a kötési energiája, azt azt jelenit, hogy igazából kevesebb az energiája a nulla szinthez képest.
2013. febr. 9. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Mi történik, ha a hidrogén héliummá egyesül? A hidrogénnek van egy protonja és egy elektronja. A héliumnak van kettő protonja, kettő elektronja és kettő neutronja. 4 hidrogénatomból lesz egy héliumatom. Mivel a neutron és a proton tömege azonos, így a fúzió során keletkező végtermék két elektronnyi tömeggel kevesebb, mint a kiinduló tömeg. Ez a két elektronnyi tömeg alakul át energiává, és kisugárzódik a fúzió során.


Ahhoz, hogy a négy hidrogénatomból egy héliumatomot készítsünk, igen nagy hőre és nyomásra van szükség, vagyis igen nagy mennyiségű energiát kell befektetni ahhoz, hogy a fúzió végbemenjen. Ám ennél a befektetett energiamennyiségnél jóval nagyobb energiamennyiség szabadul fel a négy hidrogénatom fúzionálása során. Vagyis sok energiát kell ugyan befektetni, de lényegesen többet lehet kinyerni, vagyis a mérleg nyelve összességében a pozitív felé fog billenni. Ez egészen a vasatomig igaz; a vasatom az első olyan elem, amely fúzionálásához már több energia szükséges, mint amennyi felszabadul a fúzió során.

2013. febr. 9. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

#3

" így a fúzió során keletkező végtermék két elektronnyi tömeggel kevesebb, mint a kiinduló tömeg"


Szerintem meg ponthogy beszíjja azt a két elektront a proton, amikor neutronná alakul, különben hogy tűnne el a töltés?

Még számtanilag is kijön:

1.672621777(74)×10−27 kg +9.10938291(40)×10−31 kg =1.674927351(74)×10−27 kg

2013. febr. 9. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

3-as: Ezek természetesen zagyvaságok. A proton és a neutron tömege nem egyforma (a neutron nehezebb), és a fúzióban nem vesznek részt elektronok. A többlettöltést (ami a proton-neutron átalakulás során eltűnik) két pozitron viszi el.


Tehát például:


4 p = 1 He + 2 e+


Bár ez a reakció nem jellemző.


A 4 proton tömege elvileg kisebb lenne, mint a keletkező 2 proton, 2 neutron és két pozitron. Az egyenlet jobb oldalán mégis kisebb lesz a tömeg, mint a bal oldalon. Pontosan ez a tömeghiány adja a kötési energiát.

2013. febr. 9. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ja, és persze keletkeznek még neutrínók is, amiket az egyenletben nem tüntettem fel, mert most a kérdés szempontjából nem volt lényeges.
2013. febr. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sadam87 ***** válasza:

Kedves kérdező. Az a baj, hogy nem ismered pontosan a kötési energia definícióját. A kötési energia az az energia, ami akkor szabadul fel, ha a kötésben résztvevő részecskéket (jelen esetben nukleonokat) végtelen távolságról közelítjük egymás felé a kötés kialakulásáig. (Vagy másként fogalmazva a kötési energiát kell befektetni ahhoz, hogy a kötést felszakítva a nukleonokat végtelen távolságra juttassuk egymástól.)

[link]

[link]

(A "végtelen távolság" kitétel természetesen csak elméleti, azt jelenti, hogy a részecskék között már semmilyen kölcsönhatás nem áll fenn.)

2013. szept. 1. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!