Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Latexben hogy oldom meg, hogy...

Latexben hogy oldom meg, hogy az egyenleteket fejezetenként számozza?

Figyelt kérdés
Azért ide írom, mert a programok kategóriában ehhez nem értenek. Kiírtam már oda is napokkal ezelőtt, de semmi. A probléma, hogy az első fejezettől az utolsóig számozza az egyenleteket és nem kezdi újra fejezetenként. Tudja valaki a megoldást?
2014. okt. 15. 17:48
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

Ha könyvet írsz, akkor miért nem állítod a dokumentumosztályt könyvre? Ott elvileg alapértelmezésként így megy:

\documentclass{book}


Ha ez nem jön be, vagy valamiért csak azért is cikket akarsz írni, akkor írj egy ilyen parancsot a fejlécbe:

\numberwithin{equation}{section}


(Ugye ez az amsmath csomagban van, tehát a fájl elejére még egy olyan is kell, hogy

\usepackage{amsmath}

így fog működni.)


Ha nem segít ez sem, akkor lehet, hogy megkérlek majd, hogy másold be, milyen fejlécet használsz. (Mi van a \begin{document} előtt.)

2014. okt. 15. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Örök hálám, tökéletesen működik! Mennyit szenvedtem ezzel..


Lenne még pár kérdésem, ha nemgond.

Egyszer ha kereszthivatkozok egy egyenletre, akkor azt hogyan tegyem? Értem ezalatt, hogy például (1.2)-es egyenlet vagy (1.2) egyenlet? Az elsővel az a baj, hogyha beszúrok egy új egyenletet, akkor az már kuka lesz a ragozás miatt.


Másik dolog, hogy meg kell valahogy különböztetni a bekezdésekre való hivatkozást és az egyenletekre való hivatkozást vagy nem? (1.3) bekezdés és (1.3) egyenlet vagy pedig valahogy máshogyan kell formázni az egyiket?


És köszönöm szépen még egyszer a segítséget, így sokkal szebb lett!

2014. okt. 15. 18:12
 3/19 A kérdező kommentje:

Lenne még egy kérdésem. Amikor képet szúrtam be, akkor ugyan bekerült a kép és minden működik jól, de borzasztóan szúrja a szememet, hogy van egy hiba, amire erre a sorra hivatkozik:

\if!\Gin@driver!

Ez nem tudod mi lehet?

2014. okt. 15. 18:18
 4/19 anonim ***** válasza:

> „Egyszer ha kereszthivatkozok egy egyenletre, akkor azt hogyan tegyem? Értem ezalatt, hogy például (1.2)-es egyenlet vagy (1.2) egyenlet? Az elsővel az a baj, hogyha beszúrok egy új egyenletet, akkor az már kuka lesz a ragozás miatt.”

Ha átolvasod a magyar babel dokumentációját, abban van valami az ilyen toldalékolásokról, hogy automatikusan jól csinálja, de nekem azt nem volt sok kedvem/türelmem kikísérletezni. Általában szerintem kerüld, tehát a második megoldást javaslom. Viszont ha névelővel hivatkozol, akkor az \aref{cimke} és \Aref{cimke} parancsokat használd. (Remélem, hogy a magyar.ldf-nek a friss verziója van a TeX direktorijában…)


> „Másik dolog, hogy meg kell valahogy különböztetni a bekezdésekre való hivatkozást és az egyenletekre való hivatkozást vagy nem? (1.3) bekezdés és (1.3) egyenlet vagy pedig valahogy máshogyan kell formázni az egyiket?”

Hirtelen nem rémlik olyasmi, hogy megkülönböztetve láttam volna őket. Úgyis mögé szokás írni, hogy egyenletről/bekezdésről/definícióról/… van szó, ez elég egyértelművé teszi a dolgot.

2014. okt. 15. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

> „Lenne még egy kérdésem. Amikor képet szúrtam be, akkor…”

Így rákeresve azt írja, hogy a color csomaghoz lehet köze, de sajnos én ezt a csomagot nem használom, ráadásul elég kevés infót adtál meg erről a hibáról (teljes hibaüzenet, a hibaüzenetben hivatkozott forráskód,… kimaradtak), bár ezek ismeretében se biztos, hogy tudnék segíteni.


Nincs ötletem.

2014. okt. 15. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

LaTeX Error: Unknow option 'driver' for package 'graphics'


Ez a hibaüzenet. A forráskódot inkább nem másolnám be, sok A4-es oldalnyi, az a bekezdése, ahol a hiba van, így nézz ki:

\if!\Gin@driver!

\PackageError{graphics}

{No driver specified}

{You should make a default driver option in a file \MessageBreak

graphics.cfg\MessageBreak

eg: \protect\ExecuteOptions{textures}%

}

\else

\PackageInfo{graphics}{Driver file: \Gin@driver}

\@ifundefined{ver@\Gin@driver}{\input{\Gin@driver}}{}

Ez egyébként a graphics csomagban(?) van. Új lapon nyitja meg a forráskódját.

\includegraphics{} parancsnál jött ez elő.



Még egy utolsó kérdés, amitől szintén megy jól minden, de még az előbbi hibánál is idegesítőbb:

[link]

Minden fordításnál ezt kapom a megnyitott pdf állomány helyett. Ha egyszer megnyitom "manuálisan", akkor utána ott folyamatosan frissül minden és érdemileg nem akadályoz semmiben csak már nagyon idegesítő.


Ismét köszönöm!

2014. okt. 15. 18:54
 7/19 anonim ***** válasza:

A graphics csomagnak érdemes megadni, hogy melyik programmal készíted a pdf fájlt. (Ugye a LaTeX-ben több lehetőség is van, például a latexhel csinálsz egy dvi fájlt, aztán a dvi-ből a dvipdfmxszel a pdf-et, vagy a forrásból közvetlenül a pdflatexhel készíted el a pdf fájlt.) Gondolom, te a pdflatexet használod, szóval a graphics csomagot így hívd meg:

\usepackage[pdflatex]{graphicx}

(A graphicx hasonló a graphicshoz, csak kicsit újabb, modernebb.)


> „Minden fordításnál ezt kapom a megnyitott pdf állomány helyett. Ha egyszer megnyitom "manuálisan", akkor utána ott folyamatosan…”

Passz. Ennek az operációs rendszerhez meg a szerkesztőkörnyezethez lehet köze. Nézegesd a beállításokat a TeXnicCenter menüsorában.

2014. okt. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
\usepackage[pdflatex]{graphicx} sajnos nem működött. Amikor egyből pdfbe fordítom, akkor van a legkevesebb hiba, érdekes viszont, hogy DVI-ba gond nélkül fordítja és nyitja meg a Yap-jával, akkor nincs az a hiba, amiről a képet belinkeltem. Másfelől DVI a képek bekattannak, teljesen elméreteződnek.
2014. okt. 15. 19:26
 9/19 anonim ***** válasza:

A dvi-ben csak hivatkozásként vannak a képek, az a „szöveg” szedésének megjelenítésére szolgál, ott nem a képeken van a hangsúly.


Viszont most már csak kezd érdekelni, hogy miket írsz a \begin{document} elé, mivel fordítod a fájlt (latex -> dvipdfm vagy simán csak pdflatex, esetleg egyéb). Ezenkívül még az jönne jól, hogy hogyan szúrod be az ábrákat (egy \includegraphics-ot tartalmazó, és az azt megelőző és követő 3 sorra gondolok).

2014. okt. 15. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Meg még akartam ajánlani ezt a könyvet: [link] Sok hasznos dolog van benne. (djvu formátumban le tudod tölteni illegálisan, de ilyesmire én nem buzdítok senkit, nem javaslom senkinek, és pláne nem adok tippeket, hogy honnan. Tessék szépen megvenni a boltban!)
2014. okt. 15. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!