Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol van a sztromatolitok...

Cicwarek kérdése:

Hol van a sztromatolitok által termelt rengeteg hidrogén?

Figyelt kérdés
Azt mondják, sokmilliárd évvel ezelőtt nem volt oxigén a légkörben. A sztromatolitok, cianobaktérium, vízbontással termelte sz oxigént. A vízben, H2O, kétszer annyi hidrogén is van. Az hova lett? Mert a légkörben nincs.

2014. okt. 18. 13:47
 1/7 anonim ***** válasza:
A hidrogén nagyon könnyű gáz. Felszállt a légkör felső részébe, onnan pedig elillant, megszökött a napsugárzás hatására.
2014. okt. 18. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Hélium sincs a levegőben, pedig az is folyamatosan belekerül, pl. a földgázból.

A hélium, és főként a hidrogén nem csak felszáll mert sokkal könnyebb gáz, hanem az atomjaik, molekuláik sokkal gyorsabban mozognak, relatíve sokkal-sokkal nagyobb arányban érik el a szökési sebességet.

[link]

Ezért évmilliók alatt eltűnnek a Föld légköréből, a többi, nehezebb gázok pedig itt maradnak.

2014. okt. 18. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Javítsatok ki ha tévedek, de a fotoszintézisnél a hidrogén nem szabadul fel elemi formában, hanem beépül a szerves vegyületekbe. A fotoszintézisnek több típusa is van, de a legelterjedtebb oxigéntermelő fotoszintézisre jellemző a vízbontás, és ennél biztosan tudom, hogy a hidrogén a szerves vegyületekbe kerül. Más típusok más elektrondonort használnak, de ott sem tudok róla, hogy hidrogén képződne, sőt, egyes baktériumok épp a hidrogént használják a folyamatban elektrondonorként.

[link]

De ha képződött is a folyamat során hidrogén, az egyrészt a kis sűrűsége miatt a világűrbe távozhatott (ahogy az első válaszoló is írja), de például a hidrogén oxidáló baktériumok is képesek felhasználni az elemi hidrogént. (Egyébként tüzeknél, villámoknál a szabad hidrogén el is reagálhat a légkör oxigénjével).

[link]

[link]

2014. okt. 18. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


sadam87, a légkör 20% százaléka oxigén. A sztromatolitok termelték vízbontással. Ha itt van a földön, akkor a légkör 40%-ának megfelelő hidrogénről beszélünk.


"a szabad hidrogén el is reagálhat a légkör oxigénjével"


Az nem játszik, mert abból megint víz lett. A légköri oxigénhez tartozó kétszer annyi (irgalmatlan mennyiségű) hidrogént keresem.

2014. okt. 20. 21:07
 5/7 sadam87 ***** válasza:

Sikerült összezavarnod, össze-vissza számolgattam egy fél óráig, mint egy hülye, aztán persze akkor esett le, hogy értelmetlenül számoltam, amikor már épp letettem az egészről. :)

Abban igazad van, hogy a fotoszintézis során keletkező oxigén vízbontásból származik. Most nézzük meg a fotoszintézis összesített egyenletét (glükóz képződése esetén):

6 H2O+ 6 CO2 = C6H12O6 + 6 O2

Rögtön feltűnhet, hogy több oxigénatomot tartalmaznak az oxigénmolekulák, mint amennyi a vízmolekulákban van. Hogy lehet ez? Nos, a fényszakaszban a vízbontás során keletkező hidrogénatomok NADP szállító molekulára kerülnek, majd felhasználódnak a Calvin-ciklusban (sötét szakaszban). Itt részben szerves anyagokba (pl. glükózba) épülnek be (ahogy az egyenletből is látszik), részben pedig... vízmolekulákba kerülnek! Rögtön megfeleztük a hiányzó hidrogénmennyiséget.

A hidrogén egy része biztos, hogy az élőlények szerves anyagaiba épült be. Más része a fosszilis szénhidrogénekben található. A kőszén ugyan nem tartalmaz szénhidrogént, de ha feltételezzük, hogy szénhidrátokból alakult ki, a képződése során nem szabadult fel hidrogén, hiszen a szénhidrátok pont 2:1 arányban tartalmaznak vizet és oxigént. Egyszerűsítve ez történhetett:

C6H12O6 -> 6 C + 6 H2O

Ugyanakkor a szerves anyagok, amiből a kőszén létrejött szintén fotoszintézissel jöttek létre, azaz a képződésük során szintén szabadult fel oxigén.

Kicsit utána számoltam a dolognak, és elismerem, a szükséges mennyiség töredékével tudtam elszámolni, de ezt okozhatja a becslések pontatlansága is. Ha akarod átküldöm a számításaimat.

2014. okt. 21. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
sadam87, köszi! A számításaidat úgyse érteném. Szóval egy jó rész beépült, azzal el tudsz számolni, egy rész meg elment a magaslégkörbe, és elhagyta a Földet.
2015. nov. 30. 19:26
 7/7 sadam87 ***** válasza:

"Szóval egy jó rész beépült..."

Szóval, amennyiben helyesen tudom, a vízből származó összes hidrogén szerves vegyületekbe épül.

2015. nov. 30. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!