Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van ez a mágikus 7 +- 2 a...

Van ez a mágikus 7 +- 2 a rövidtávú memória kapacitására. De a 2 az micsoda pontosan? Gondolom nem szórás, mert akkor elég sok ember lenne 0 memóriával.

Figyelt kérdés
Ha nem szórás, akkor azt jelenti, hogy minimum 5 maximum 9? És valami eloszlást lehet tudni, hogy az 5, 6, 7, 8, 9 mennyire gyakori?

2014. okt. 18. 21:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Leírnád egy fokkal konkrétabban miről van szó? Mert én kb semmit nem értettem...ez valami statisztika lenne? Mivel kapcsolatos?
2014. okt. 18. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

"Ha nem szórás, akkor azt jelenti, hogy minimum 5 maximum 9?"


Ha 7+-2 -ről van szó, akkor pontosan ezt jelenti a szórás, hogy átlagban 7, de minimum 5 és maximum 9 értéket vehet fel. Ettől függetlenül én marhaságnak tartom ezt a 7 rekeszes memóriás zagyvaságot, ha erre gondoltál. Tényleg pontosíthatnád.

2014. okt. 18. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

working memory capacity, vagy rövidtávú memória kapacitás, nem baromság, hanem tudományos tény, több modalitásnál is pontosan kimérhető


a szórás egyáltalán nem azt jelenti, amit mondasz, 1szigma az 68% körül van 2szigma 95% körül ha jól emlékszem, azaz konfidenciszintek vannak, a miximum és minimum az 100%-ra vonatkozik, és más a neve, talán abszolút eltérésnek hívják


ui: jó lenne ha olyasvalaki válaszolna, aki tudja miről beszélek, mert elmagyarázhatom, de attól még nem fogtok rá tudni válaszolni

2014. okt. 19. 00:13
 4/14 anonim ***** válasza:

A százalékok amikről beszélsz azok a megbízhatósági szint, vagyis a konfidencia.

A szórás pedig az átlagtól való átlagos eltérés.

Persze van átlagtól való átlagos négyzetes eltérés, sőt még akár számolhatsz konfidencia intervallumot is, akár t-próbát is, de ez már más téma.

Mindenesetre az általad felvázolt helyzet a 7+-2 annyit jelent, hogy az átlag az 7, és az eltérés átlagosan 2.


Persze még ettől az 5 és 9 közötti intervallumtól is lehet eltérés, de gondolom a memória kapacitás számszerűsítve az normál eloszlást mutat, vagy legalábbis ahhoz közelit.Az a baj hogy csupán ebből az adatból nem sokat tudunk meg, csupán azt hogy az átlag az 7, az átlagtól való átlagos eltérés 2. Valószínű hogy a mediánja is 7, de nem tudom, elvégre a minta elemeit nem tudjuk.

2014. okt. 19. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Ismerem a normál eloszlás és a szórás fogalmát. Ha normál eloszlás lenne, és 7 az átlag és 2 a szórás, akkor elég sok ember lenne a társadalomban, konkrétan pár százalék, akiknek a rövidtávú memóriája 1-2. Ez biztosan nincs így, lehet hogy van ilyen ember, de az nem egészséges, és nagyon ritka, ezreléknél is sokkal kisebb. Tehát vagy nem normál az eloszlás, vagy a 2 nem a szórást jelenti. Aki nem ismeri, hogy miről beszélek, nem fog tudni válaszolni, kár találgatni.
2014. okt. 19. 10:06
 6/14 A kérdező kommentje:
Egyébként én is azt gondolom, hogy az eloszlás közel Gauss, csak valószínű a 2, amit mindenhol írnak népszerűsítő írásokban, az nem a szórás, hanem mondjuk a szórás háromszorosa, amihez már 97%-os konfidenciaszint tartozik ha jól emlékszem. Azért is kérdezem, mert a legtöbb kutató is csak a 7 +- 2-t ismeri, tudományos körökben azonban ha eltérést vagy bizonytalanságot mond valaki és nem konkretizálja, akkor általában szórást értenek alatta, amitől az eltérés azonban még elég gyakori. Éppen ezért a mindenki által elterjedt 7 +- 2 kicsit félrevezető, csak így önmagában.
2014. okt. 19. 10:09
 7/14 anonim ***** válasza:

Én úgy gondolnám, hogy a +/- 2 a maximális eltérés.

A 7 a valós szám, le lehet ellenőrizni.

Van egy módszer pl. a PÁV-on is: számok jelennek meg pár másodpercre, és mennyit tudsz leírni. A legtöbb ember hetet.

2014. okt. 19. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

De ne mértem, miért jössz azzal hogy "nincsenek olyan emberek akiknek 1-2 a memóriája?" Senki sem modnta azt, és sehol sincsen AZ leirva, hogy bárkinek 1-2 közé esne.

Srác ezt a számot az a baj h túlbonyolitod nagyon-nagyon erősen.

Ez a búvalba**ott adat annyit jelent csak hogy átlagosan 7 , de előfordul a nála kettővel KISEBB és NAGYOBB érték, szám szerint 5 és 9 között van átlagos rövidtávú memória kapacitása, bármit is jelentsen ez a szám.

A pedig annyit jelent, hoyg az adatok 95%-ban vagy 99% ban az 5 és a 9 között mozog! NEM 0, meg 1 meg 2!!!


Jöhetsz nekem itt más dolgokkal, de én úgy gondolom hogy ez egy egyszerű adat.


Kapásból nem értem ezt: "Gondolom nem szórás, mert akkor elég sok ember lenne 0 memóriával."


Miért lenne nulla?! A szórás NEM ezt jelenti, hogy 0 a memóriája, ez akkora zöldség...

2014. okt. 19. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Én sem értem, mit kell ezen a tökegyszerű feladaton agyonbonyolítani... Jó, lehet hogy rossz volt a szóhasználatom (szórás) matematikai értelemben, de nem írtad, hogy matekprofesszor vagy. A szórás azt jelenti parasztnyelven, hogy annyival hord mellé, ilyen egyszerű. Ha +-2 van megadva, akkor kettő a szórása fel és le a megadott értéktől, vagyis általánosságban kettővel több vagy kevesebb szok lenni nagy többségében az érték. Ennyit jelent az a +-2, se többet, se kevesebbet ebben a feladatban.
2014. okt. 19. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Én csak azt mondtam, hogyha Gauss, azaz normál az eloszlás, és 2 a szórás, akkor van olyan ember, mégpedig viszonylag sok, akinek 1-2 lenne, tehát nyilván nem Gauss vagy nem a szórás a 2, ahogyan viszont leírják mindenhol, abból erre lehetne következtetni, és mivel ez nem így van, ezért egyáltalán nem egyértlemű, hogy akkor meg mire gondolnak pontosan. Aki ismeri az eredeti cikket, az nyilván tudna válaszolni, aki meg nem, annak kár szerintem elmélkednie, hogy vajon mit is jelent.
2014. okt. 19. 19:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!