Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tanulás során a szinapszis...

Tanulás során a szinapszis erőssége megváltozhat, de ez mitől függ? Honnan jöhet információ távolabbról? A neuron somájából van visszahatás a szinapszisban történő változásokra? A kiváltott tüzelésről például van "tudomása"?

Figyelt kérdés

2014. szept. 23. 08:56
 1/3 sadam87 ***** válasza:
65%

Ez egy elég összetett téma, én sem ismerem nagyon, ennek megfelelően a válaszom is csak nagyon egyszerű lesz a folyamat összetettségéhez képest (de valószínűleg már azzal könyveket lehetne teleírni, amit most tudunk a szinaptikus plaszticitásról).

A szinapszis erősségének változása elsősorban a szinapszis aktivitásától függ. Minél többször történik az adott szinapszison ingerület átadás a két sejt között, annál inkább megerősödik a szinapszis. Erősítheti a szinapszist az is, ha a posztszinaptikus sejt az ingerületátadás pillanatában depolarizálódik egy másik szinapszisról érkező jel hatására. Ebben az esetben a szinapszisok kölcsönösen erősítik egymást. A jelenséget egy Donald Hebb nevű kutató írta le, róla nevezték el. Ugyanakkor azóta az is kiderült, hogy sokszor nincs szükség a két sejt (közel) egyidejű depolarizációjára a szinapszis megerősödéséhez.

[link]

Az erősség változása lehet rövid vagy hosszútávú. Az első esetben általában nincs változás a sejtek génexpressziójában, legtöbbször a felszabaduló neurotranszmitter mennyisége változik, például a preszinaptikus membránban levő kalciumcsatornák érzékenységének változása miatt.

A hosszútávú változásban több tényező is szerepet játszhat, például a posztszinaptikus membránon megnőhet az ioncsatornák száma, illetve újabb szinapszisok is létrejöhetnek a két sejt között. Általában a génexpresszióban is történik változás, bár új ioncsatornák kikerülhetnek a membránban e nélkül is. A membránban található speciális Ca-csatornák (NMDA receptorok), amelyek glutamát hatására nyílnak, de általában blokkoltak a rajtuk megkötődő magnéziumionok miatt. Azonban ha a membrán depolarizált, a magnéziumionok leválnak a receptorról, és a kalciumionok szabadon be tudnak jutni a sejtbe, ahol többek között serkentik a poszszinaptikus membránban levő kation csatornák nyitását, illetve vezikulumokban raktározott csatornák kikerülését a membránba.

Ezen felül a kalciumionok egy jelátviteli útvonalat is beindítanak, ami eredményezheti (többek között) a posztszinaptikus sejt génexpressziójának változását, például a megfelelő csatornafehérjék termelésének növelését.

[link]

[link]

[link]

Összegezve ez egy nagyon bonyolult téma, angol nyelven elég sok szakirodalmat lehet találni, magyarul sajnos hirtelen nem tudok mondani (egyetemi jegyzetek, tankönyvek között lehet érdemes keresgélni).

2014. szept. 23. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom a Hebb szabály arra vonatkozik, amikor a posztszinaptikus sejt aktiválódik, azaz tüzel, de ez nem ugyanaz, hogy a szinapszis használva van, és nem is ugyanaz, hogy a szinapszis használata (aktivitása) alatt máshonnan is érkezik jel a posztszinaptikus sejtre, hiszen nem biztos, hogy átlépik a küszöböt. Szóval tényleg igaz, hogy a szinapszis erősődik csak attól, hogy a csatorna használódik? Vagy az is kell hozzá, hogy az átküldött jel tovább aktiváljon? Ez utóbbi esetben kérdezem, hogy mi közvetíti vissza az információt a szómától, hogy volt tüzelés?
2014. szept. 23. 18:16
 3/3 sadam87 ***** válasza:

Az NMDA receptorokhoz kötött erősítés esetében (amiről részletesebben írtam) arra van szükség, hogy a membrán nagy mértékben depolarizálódjon, különben a magnéziumionok a csatornában maradnak, inaktiválják azt. Feltételezem, az ilyen mértékű depolarizáció akciós potenciált fog okozni (de biztosan nem tudom).

Azt nem tudom biztosan, hogy egy szinapszis rendszeres aktivitása tényleg az erősödéséhez vezet-e, de nekem ez jött le a forrásokból. Ha jól értem a forrásokat, nem feltétlenül szükséges a szinapszis megerősödéséhez az, hogy az eredeti jel is akciós potenciált váltson ki.

Még egy magyar nyelvű forrást találtam, bár ez a molekuláris folyamatokról nem sokat mond.

[link]

2014. szept. 23. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!