Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan tanulmány, amely...

Van olyan tanulmány, amely azzal foglalkozik, hogy van-e a vallásosságnak evolúciós alapja? Biológiai komponense és nem szociális/kulturális?

Figyelt kérdés

2014. nov. 3. 21:09
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
Te érted, hogy mit kérdezel ??
2014. nov. 3. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
22%
Nincs, merthogy a vallásnak semmi köze a biológiához.Ha arra irányul a kérdés, hogy a vallásossá biológiai úton fejlődik-e ki, akkor a válasz az, hogy nem.Ezért nem foglalkozik vele senki.
2014. nov. 3. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
A hitnek viszont van evolúciós szerepe. Azonban a hit meg a vallás nem ugyanaz.
2014. nov. 3. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
GENETIKAI tényezője, hogy értsétek.
2014. nov. 3. 23:02
 5/14 anonim ***** válasza:
90%

Abszolút nem kérdez hülyeséget a kérdező, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy mások is megkérdezték már. És "mások" alatt nem Jóskát értem a negyedik céből.


Itt egy összefpglaló, igaz vallásos szempontból, de elég visszafogott, és végg tudsz menni a benne foglalt könyveken.

[link]

Itt egy BBC cikk (még mindig nem Nature):

[link]

Meg aztán

[link]


A magam részéről materialista biológus vagyok, és az a határozott személyes véleményem (nem tudományos, de a szakmai ismereteimen alapuló "életérzés"), hogy a korai emberi evolúcióban valószínűleg pozitív szelekciós nyomás lehetett egy hívő típusú emberen egy nem hívővel szemben.


A különböző összefüggéseket ugyanis sokszor nem értették az emberek, de ha a káros dolgokat tabuk és babonák által vezérelve el tudták kerülni, akkor túlélt a csoport. Számos vallási szokásnak lehet ilyen higiéninai vagy egyéb túlélési alapja, például az arabok disznó fogyasztási tiltsának. A disznóból ugyanis elég kellemetlen férgeket lehet összeszedni, ha az ember nem süti meg eléggé, márpedig arra valószínűleg nem volt mindig mód. (A sivatagban inkább szárítják a húst, de az nem olyan jó férgek ellen.) Szóval a disznót jobb vallásos tabuként kezelni, főleg ha fogalmunk sincs, mi a betegség oka, csak azt tudjuk, hogy a disznótól van.



Szóval az én privát elméletem az, hogy - hasnlóan ahhoz, ahogy ma is van - valójában nagyon sok hülye emberre jutott egy-két okos. Az okosok vették észre az összefüggéseket (pl disznó = betegség), a hülyéket meg csak úgy tudták megvédeni, ha mindenféle sámános hókuszpókuszba rejtve tiltották meg a dolgokat. És ennek az öröksége az, hogy a mai napig ugyanígy működünk.

2014. nov. 3. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
82%

Akik "kinevették" a kérdezőt azok nagyon amatőrök a témával kapcsolatban (és finoman fogalmaztam).


Van a Szegedi tudományegyetem biológiai tanszékén az Erkölcs és vallás evolúciós alapjai nevű kurzus ami ezzel foglalkozik és ha jól emlékszem aki az előadást tartja ő biológus és valláskutató.

2014. nov. 4. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
80%
Aki nem érti ezt a kérdést, az nem lehet túl értelmes, én is gondolkodtam már ezen. Pl. miért van az, hogy minden kultúrában teljes földrajzi és kulturális izoláció ellenére is megjelennek különböző vallások vagy az istenhit...
2014. nov. 4. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
60%
#7: Azért, mert egy felsőbb hatalomkép terjesztésével könnyebb irányítani a tudatlan réteget, ami régen nagyon-nagyon széles volt (ahogy #5 is írta, korrekt leírást adott).
2014. nov. 4. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
@7. Azért, mert többnyire szociálpszichológiai okokra szokás visszavezetni, már Freud is írt erről, Jungnál is megtalálható. Azért is írtam, hátha ez is érdekli a kérdezőt!
2014. nov. 4. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Vree ***** válasza:
2014. nov. 4. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!