Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az agy melyik területén...

Az agy melyik területén keletkeznek a gondolatok?

Figyelt kérdés
Ha valaki megfigyeli és felülbírálja a saját gondolatait, akkor az a megfigyelő az kicsoda (hol keletkezik a megfigyelés)? Hogy nem hasonul meg ilyenkor az ember önmagával?

2014. nov. 7. 01:02
1 2 3 4 5
 1/46 Wadmalac ***** válasza:
100%
Attól tartok, ott még sokáig nem fog tartani a neurológia, hogy erre a kérdésre választ tudjon adni.
2014. nov. 7. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 Angelo84 ***** válasza:
100%
Az a hipotézis, hogy az agyban keletkezne a gondolat, és hogy az agy hozza létre az emberi elmét, az mindössze egy filozófiai irányzat terméke. A természettudomány addig nem foglal ebben a kérdéskörbe állást, amíg bizonyítéka nem lesz erre a kijelentésre, vagy az ellenkezőre, s mivel ahogyan Wadmalac is leírta, a neurológia nem jár ott, hogy erre pontosa választ adjon, ezért ez a kérdés még eldöntetlen. Persze elméletek vannak, nem csak abban a tekintetben, hogy az agy lenne a gondolat és elme gyártó, hanem abban is, hogy az agy amolyan átjátszó eszköz.
2014. nov. 7. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. "hanem abban is, hogy az agy amolyan átjátszó eszköz" - Ez azt jelenti, hogy az agy egy közvetítő lenne, amin csak "átmennek" a gondolatok? Amik akkor lehet, hogy nem is a sajátjaink, csak azt hisszük. De kié ez a hit? Az a hit is bennünk van, de lehet, hogy mégsem, és kívülről jön, az agyon keresztül. Vagy nem... Na jó, már belezavarodok teljesen. :) Amúgy nagyon nem vagyok jártas a neurológia terén, azt hittem, hogy ezt már valamennyire jobban megfejtették, mert pl az érzelmeknél már meg van határozva, hogy az agy melyik területéhez köthető, bizonyos központokhoz, pl düh, eufória stb.
2014. nov. 7. 14:12
 4/46 anonim ***** válasza:

Ragyogó kérdés! Saját, empirikus véleményem:

Az agy eszköz. Azt aki kérdez, aki megfigyeli: az "én".

(ha a gondolatok ott termelődnének, mint valami váladékok, akkor soha semmi új gondolat nem lehetne.) Olyan ez, mintha egy korsóból vizet töltesz valakinek (beszéd) és azt mondod, ott termelődött a korsóban a víz (a gondolat). Nem. A forrásnál töltötted. Most következne: mi az "én" mi a "forrás". Én gondolkodom, nem azt agyam. Én látok, nem a szemem (ezek eszközök: de a szemnél kitűnően látható: valakinek a recehártyán keletkező képet értelmezni kell, sőt! a kép a receh.-n keletkezik, de még én ki is vetítem: ott látom magam előtt az asztalt:)))

2014. nov. 7. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/46 anonim ***** válasza:
A mai tudomány állása szerint igenis biztos, hogy az agyban keletkeznek és talán nincs kitüntett része hanem bizonyos részek együttes működésének köszönhető. (ez nem filozófiai irányzat terméke) Korsót egy agyhoz hasonlítani nagyon rossz példa és erős félremagyarázás van benne. De egyszerűsítsünk: Benézek a hűtőbe és nincs sör.(iNPUT1 AZ UJ GONDOLAT KELETKEZÉSÉNEK OKA) ---> uj gondolat keletkezése bonyolult agyi folyamatok eredményeként: le kell mennem a boltba---> output lemegyek a boltba---> útközbe meglátom azt a kutyát amelyik nemrég majdnem megharapott(input2) felülbírálom a gonolatom, hogy lemegyek a boltba---> eredmény : nem megyek a boltba. Miért kéne meghasonulnom? A dolgok változnak és éppen ezért a rá adott reakciók keletkező gondolatok is.
2014. nov. 8. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/46 A kérdező kommentje:
Ha végülis nem mész le a boltba, akkor az új döntés felváltotta a régit. (Két egyenrangú döntés helyet cserélt.) Olyan belső viaskodásra gondoltam, ahol megmarad a régi is az új mellett, nem vetjük el a régit, és nem is szól semmi konkrét indok a régi ellen, mégis a vele szemben megjelenő új gondolat valamiért többet nyom a latban. Meg ez a megfigyelő-megfigyelt viszony is alá-fölérendeltséget jelent. Tehát a "dühös vagyok, ezért be akarom verni xy orrát" gondolat (a megfigyelt) mintha nem lenne egyenrangú az őt követő gondolattal (a megfigyelő), hogy "megjelent bennem a düh érzése, ennek biztos megvan az oka, de bármekkora a késztetés, nem biztos, hogy beverem xy orrát". (És tegyük fel, hogy nem a törvénytől való félelmemben vagy az emberek véleménye miatt nem merem megtenni.) Szóva simán megtehetném, nincs félnivalóm, mint a harapós kutya esetében, és a dühöm se szállt el, ugyanúgy ott van, mint a megfigyelő gondolat felbukkanása előtt. (És ezt lehetne fokozni, hogy a megfigyelőt is megfigyeljük, akkor az előző megfigyelő válik megfigyeltté, így alkotva egy láncolatot.) A megfigyelő úgymond "rá tud nézni" a megfigyeltre, felül tudja bírálni, képes a megértésre és a felelős(ebb) döntésre, míg a megfigyelt nem lát "önmagánál tovább", és kevésbé tudatos, kevesebb hatalma van, és minél lejjebb megyünk ezen a skálán vagy láncolaton, annál nagyobb a primitív, ösztönös kívülről irányítottság, de a láncszemek nem cserélődnek ki és váltják fel az "alattuk lévőt", hanem magukba foglalják azt. És mindig csak egy irányba ("fölfelé") tud haladni a folyamat, olyan nincs, hogy valaki valóban megértésre jutott és tudatosan dönt, azután visszaesik egy egyszerűbb szintre. Csakis fordítva működik. Míg a mellérendelt dolgok oda-vissza válthatják egymást, tehát egyenrangúak.
2014. nov. 9. 11:51
 7/46 anonim ***** válasza:

"A mai tudomány állása szerint igenis biztos, hogy az agyban keletkeznek"

Nem érdekel a tudománya mai állása, amikor TAPASZTALATI TÉNYT fogalmazok meg. A saját tapasztalatomat. Ami az ihlet, az intuíció keletkezésére is fényt derít.

(a tudomány semmikori állása ezt nem tudja megtenni)

2014. nov. 9. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/46 anonim ***** válasza:
Az ihletet vagy intuiciót is azért meg lehet magyarázni azaz semmi misztikus vagy követhetetlen nincs benne.
2014. nov. 9. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/46 anonim ***** válasza:

Az ihletre, intuícióra vannak kísérletek, hogy megismerjük. J.S.Bach mindenesetre minden műve végén megköszönte Istennek (fittyet hányva a tudománymaillásaszerintre):DD

'Soli Deo Gloria'

Nagyon elmélyültek Goethe, Klee művészetelméleti fejtegetései. És még sok tanulmányt említhetnék, azokát, akik EMPÍRIKUSAN tudnak ezekről, nem tankönyvekből, de "keskeny a margó, nincs hová írni":D

2014. nov. 9. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 Angelo84 ***** válasza:

Sziasztok.


Egy pár éve egy srác feltett egy kérdést ezen a fórumon, és elég érdekes kis beszélgetés keveredett ki a kérdés alatt. Ha gondoljátok, főleg a kérdező, hiszen ő érdeklődik, olvassátok el, annyira azért nem hosszú. Itt van a kérdés:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__13..

2014. nov. 9. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!