Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy atom izotópjában maximum...

Egy atom izotópjában maximum hány neutron lehet?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy ez elemfüggő (vagyis sejtem), de akkoris. Mondjuk a trícium a legnagyobb ha a hidrogént vesszük?
2010. jan. 27. 18:50
 1/8 anonim ***** válasza:
tudtommal az eddig előállított legnagyobb tömegszámú elem 294-es tömegszámú Uuo 178 db neutront tartalmaz.
2010. jan. 27. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nyilván minél nagyobb tömegszámú egy elem egyre több protonja, és neutronja lesz. Mivel a protonok taszítják egymást, ezért a neutronok ezen taszítást korrigálják, lecsökkentik, így a magerő egyben tartja az atommagot. Az első pár elem esetében a p+ szám megegyezik a n0 számmal, majd a n0 egyre több lesz a p+ hoz képest. Oka az atommag stabilizációjának megléte, fenntartása. Azt nem tudom van -e rá képlet, hogy x p+ számú atommag esetében mennyi lesz a n0 szám. De minél több a p+ ennél jóval több n0 kell.
2010. jan. 27. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
előző vok, sztem az első válaszoló is elértette a kérdést, hát ezt nem tudom. Nyilván a tríciumnál 3db van, de a többi elem esetében lehet +ban több is. PL: Urán 233-236-236-238. Mint látod itt már 5 n0 különbség van
2010. jan. 27. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A tríciumban 2 neutron van.

Amúgy elvben akármennyi lehet, csak baromi instabilan. Bizonyára rá lehet tenni a tríciumra is még neutront, csak hamar szétesik.

Ha legmagasabb neutron/proton arányra vagy kíváncsi, böngészd a periódusos rendszert. Legmagasabb neutronszáma meg a legmagasabb rendszámúnak van, korábban leírtak miatt.


Nem teljesen értem, mire gondolsz konkrétan a kérdéssel.

2010. jan. 28. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Most vettem csak észre a másik kérdésedet: "Mondjuk a trícium a legnagyobb ha a hidrogént vesszük?"

Tudtommal igen, a természetben előfordulók között. Igazából semmi más nem határozza meg a maximum neutronszámot, mint az atommag stabilitása. Egy-egy atomnál meg van szabva, hogy hány neutronnal stabil (vagy épp kevésbé stabil, lásd radioaktivitás), de hogy konkrétan miért pont annyival, ahhoz nem árt elvégezni egy fizikus képzést.

2010. jan. 28. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Arra gondolok, hogy mondjuk egy protonra maximum mennyi neutront lehet tenni.
2010. jan. 28. 17:16
 7/8 anonim ***** válasza:

Rá lehet tenni akármennyit, csak maximum nem lesz stabil.

Arra vonatkozóan, hogy x protonra hány neutront lehet tenni úgy, hogy stabil legyen, nem lehet mondani valami képletet, mert nem teljesen szabályosan növekedik a neutronszám a protonszámmal. Pl tórium utáni elemnek egyel kisebb a relatív atomtömege, pedig ugyebár protonja meg több van. meg a jódnak is kisebb a tömege, mint az előtte levő tellúrnak. Egyszerűen így stabilabb, erre biztos van valami szép fizikás, matematikás levezetés. Hogy konkrétan van-e, meg mi az, azt ne tőlem kérdezd :)

2010. jan. 30. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
oké kössz:)
2010. jan. 30. 15:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!