Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizikában melyik számítás a...

Legoman kérdése:

Fizikában melyik számítás a helyes?

Figyelt kérdés

A teljes időre vonatkozó átlagsebességet akarom kiszámolni.

Itt a feladat:

A személyautó fél óráig 90km/h-val, majd negyed óráig 72km/h-val haladt. Mekkora a teljes időre vonatkozó átlagsebessége?


És a teljes útra vonatkozó átlagsebességet is, hogy kell kiszámolni?



2014. nov. 10. 16:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

> „Fizikában melyik számítás a helyes?”

Egy számítást sem írtál le, csak két feladatot. Nekem mindkét feladat értelmesnek tűnik, tehát az a válaszom, hogy mindkettő. (Bár hogy őszinte legyek, nem egészen világos, hogy mit szeretnél.)

2014. nov. 10. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A teljes útra vonatkozó átlagsebességet és a teljes időre vonatkozó átlagsebességet nem tudom, hogy kell kiszámolni.
2014. nov. 10. 16:19
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Gondolatolvasósat fogok játszani:

1. Ha arra gondoltál, hogy a 2 sebesség átlagát akarod venni (összeadod és osztod 2-vel), akkor az csak egyedül abban az esetben helyes megoldás, ha ugyanannyi ideig mozogna a két sebességgel külön-külön.

De a példádban nem így van, ezért így nem lehet kiszámolni.


2. Így ki lehet számolni minden esetben:

Teljes idő: a két idő összege

Kell még a teljes út. Ezt a két út összegéből tudod meghatározni. A következő képletet kell használnod: s = v * t

Ha megvan a teljes út, akkor átlagsebesség = teljes út / teljes idő.


A példádban:

t = t1 + t2 = 1/2 h + 1/4 h = 3/4 h

s1 = v1 * t1 = 90 km/h * 1/2 h = 45 km

s2 = v2 * t2 = 72 km/h * 1/4 h = 18 km

s = s1 + s2 = 63km

v(átlag) = s / t = 84 km/h


----

Már nem törlöm, ha leírtam. De közben elolvastam, mit írtál #2-ben. Erre a válaszom az, hogy a kettő egy és ugyanaz. Az átlagsebesség definíciójának nézz utána. Illetve én is leírtam már: teljes út / teljes idő. Tehát mindkettő kell hozzá.

2014. nov. 10. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Az átlagsebesség csak egy van:

összes megtett út / összes eltelt idő.


A teljes időre vonatkozó átlagsebsség annyit jelent, hogy mennyi az átlagsebesség a mozgás elejétől a végéig. (Nehogy valaki csak az első 1 órára akarjon átlagsebességet számolni.)


A teljes útra vonatkozó átlagsebesség is ugyanez, mert átlagsebsségből csak EGY van.



Ebben a példában:

összes út = 1/2 * 90 + 1/4 * 72 km

összes idő: 1/2 + 1/4 h

2014. nov. 10. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A teljes időre vonatkozó átlagsebesség számításánál az idővel súlyozod a sebességeket:

(Δt1*v1 + Δt2*v2)/(Δt1 + Δt2) = ((0,5 h)*(90 km/h) + (0,25 h)*(72 km/h))/(0,5 h + 0,25 h) = …,

és mivel Δt*v = Δs, ezért ez nem lesz más, mint az összes megtett út, osztva az összes megtett idővel, tehát a hagyományos értelemben vett átlagsebesség.


Mikor a teljes útra vonatkozó átlagsebességet számolod, akkor az útra súlyozol:

(Δs1*v1 + Δs2*v2)/(Δs1 + Δs2) = …

Ugye Δs1 = v1*Δt1, Δs2-őt hasonlóan kell csinálni, rád bízom a helyettesítést.

2014. nov. 10. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
(Amúgy igaza van a többieknek, a teljes útra vonatkozó átlagsebesség alatt is a rendes átlagsebességet szokták érteni. De attól még lehet az útra súlyozva is átlagolni a sebességet.)
2014. nov. 10. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm a válaszokat! :D Mindenkinek ment a zöld pacsi. :)
2014. nov. 10. 17:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!