Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Illóolajat hogy lehet kristály...

Illóolajat hogy lehet kristályosítani?

Figyelt kérdés
Baráti sörözgetés közben merült fel a kérdés. Arra jutottunk végül hogy aki megtudja válaszolni és otthon megtudja csinálni annak állják hó végén az egyik estét. Tudnátok segíteni?

2014. nov. 13. 11:27
 1/3 anonim ***** válasza:
Folyékony nitrogénnel.
2014. nov. 13. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szerintem az illóolajok nem kristályosodnak ki.

Legfejebb úgyahogy megszilárdulnak amorf (nem kristályos ) formában. Onnan lehet tudni hogy ezeknek az anygoknak nincs határozott olvadás vagy fagyás pontjuk hanem folymatosan változik a viszkozitásuk a hőmérséklet változással.

A keverék anyagok közül soknak nincs kristályos állapota.

Ilyenek például a műanyagok és zsírok.

A fenti megállapítás persze csak akkor igaz ha a kristályos megnevezés tudományosan és nem hétköznapi értelemben vesszük.

Az üvegre például sokan mondják hogy kristály pedig a szerkezete nem kristályos, azaz az atomok nem egy szabályos rácsba vannak rendeződve. Az üveg egy amorf anyag. A rács amit az összetevők alkotnak nem szabályos hanem össze vissza, rendszertelenül épül fel.

2014. nov. 13. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha folyadék és oldószert nem tartalmazó tiszta illóolaj, akkor hűtéssel.

Több illóolaj komponens tiszta állapotban már szobahőn is szilárd. Például a kámfor olvadáspontja 175 C fok, ez alatt szilárd. Alkoholos oldatát szokták használni.

De például a tiszta fahéjaldehid olvadáspontja -7,5 C fok.


Az illóolajokban kb. 90%-ban monoterpéneket találunk fő összetevőként. A monoterpének két izoprén molekula kondenzációjával jönnek létre, és változatos funkciós csoportjaik alapján több csoportba sorolhatók: szénhidrogének, melyek lehetnek ciklikus

szerkezetűek is (terpinének, pinének, szabinén); alkoholok (linalool, gerániol); aldehidek(gerániál, nerál); ketonok (karvon, kámfor); észterek (linalil acetát), fenolok (timol, karvakrol). Az aromás gyűrűt tartalmazó komponensek, mint például a fahéjaldehid, fahéj alkohol, eugenol, esztragol, stb., kevésbé gyakoriak (Bakkali és mtsai, 2008)

2014. nov. 13. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!