Mi az a tudat?

Figyelt kérdés

2014. nov. 20. 09:35
 1/6 A kérdező kommentje:
Ez de durva! Azt hittem pár percen belül több tucat válasz fog érkezni erre a kérdésre, aminek nagy része persze hülyeség lesz, de reménykedtem benne, hogy valaki ad néhány jó hivatkozást legalább.
2014. nov. 20. 15:29
 2/6 MesCool válasza:

ohhohóó!! :D

kimondtad a kérdést, amit én 4 éve próbálok megválaszolni!


Először is az a baj, hogy sokan sokféleképp használják és keverik az alábbi fogalmakat ezzel kapcsolatban: tudat, öntudat, tudatalatti, lélek, én, ego, felettes ego, stb..stb..


az én értelmezésemben ez a következő:

TUDAT = TUDATALATTI (öntudat alatti)

alapvető tudatszint, amilyen pl az állatoknak van vagy ami nekünk az álmainkban. Itt még nem jelenik meg az "én", nem tudjuk függetleníteni magunkat a világtól, nincs önismeret, empátia, stb..


ÖNTUDAT = ÉN! (szerintem erre gondoltál te)

ez az információ befogadásának egy fejlettebb szintje, ahol már megjelenik az önismeret is! A rendszer képessé válik önmaga kontrollálására. (mint pl egy okostelefon, ami figyeli a saját rendszerét, frissítéseket tölt le, töredezettségmentesít, stb..)


A két tudatszint nem vagy-vagy kapcsolatú, hanem a tudatalattira épült rá az idők során az öntudat. Tehát jelenleg mindkettő működik (amire koncentrálunk, azt az öntudat irányítja /tudatosan cselekszünk/, amire nem pl a megszokott, vagy nem fontos dolgok, azt az öntudat veszi át.)


Tehát nagyon röviden összefoglalva az én értelmezésemben - tudat (helyesen: öntudat vagy én) egy önszervező rendszer.


De lehet, hogy te az elme egészére gondoltál "tudat" alatt. Azt gondolom ez esetben is kielégítő volt a válaszom.


Bővebben itt:

www(pont)mescoolizmus.blogspot.hu/p/szubjektiv-valosag.html

és itt:

www(pont)youtube.com/watch?v=KBOVaE1CTRg


vagy írj privátban! :)

2014. nov. 21. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nem tudom pontosan megfogalmazni, azért kérdeztem, de én tudat alatt valami olyasmit értek, hogy az érzet nem csak átáramlik rajtam, hanem tudatában vagyok, tudatában vagyok egy állapotnak, amit esetleg nem tudok megfogalmazni, de érzem tudatosan. Szerintem én semmiképpen sem tudat alattiról beszélek, hanem éppen arról, ami tudatos, legfeljebb nem tudom leírni és elmondani, de természetesen az is része, amit el tudok mondani. Egy része az öntudat, de nem tudom ez mennyire lényeges, a külvilág tudata az én szemszögemből inkább. Az idegtudományban szerintem gyakran összekötik a rövidtávú memóriával, vagyishogy az adott állapot, ami tudatosul, az nem más, mint véges számú elem összessége, amik jöhetnek az érzékszervek felöl és belső állapotokból is, pl. hosszútávú memóriából előkapart sémák, stb.
2014. nov. 21. 13:37
 4/6 Angelo84 ***** válasza:

Egy ún. szabad definícióval élve:


A tudat az, amiben a tapasztalat megjelenik, ami ebből adódóan megéli a tapasztalatot, értékeli azt, és reagál a tapasztalatra.

2014. nov. 21. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem az angol wikipédia általában elég jó minőségű tudást ad:

[link]

2014. nov. 21. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 yosimitsu01 válasza:

a tudat teszi lehetővé hogy tudatosan cselekedjünk

(nem pedig egy egy hónapos csecsemő létszintjén ami önmagában , alapjaiban tudatos, de önmagában életképtelen),

mely személyes ok okozat megélése alapján formálodik első szám egyes személyben

2014. nov. 23. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!