Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha eltűnne a nap egyik pillana...

Ha eltűnne a nap egyik pillanatról a másikra akkor a fénye (nem léte) érne ide hamarabb, vagy a vonzásának megszűnését éreznénk hamarabb?

Figyelt kérdés
2014. nov. 20. 11:14
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

A kérdés jó.

A mai tudásunk szerint a gravitációs hatás is fénysebességgel terjed, tehát papírforma szerint a két hatás egyszerre jelentkezne.

Ez azért még nem teljesen lezárt téma a tudomány szempontjából sem. Én próbáltam keresgélni régebben dokumentált vizsgálatokat, eredményeket a gravitációs hullámok terjedési sebességével kapcsolatban, de eddig nem találtam, mindenhol csak azt, hogy ELVILEG fénysebesség.

2014. nov. 20. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudjuk. Egyelőre csak teóriák vannak a gravitációról, pont ezért akarták a detektort megépíteni Magyarországon (bár nem tudom, végül mi lett vele) amivel a gravitációs hullámokat lehetne érzékelni (már ha léteznek).
2014. nov. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tudom folyamatban van ilyen észlelőhely kialakítása, de ez ugye nem egyszerű feladat. Távol kell tenni az érzékelőt minden mozgó objektumtól, mert a legkisebb rezgések is zavarhatják az érzékelőt, így a szeizmikus aktivitás is. Az pedig fals eredményt adna. Éppen ezért, ha jól tudom, akkor egy nemzeti park barlangjában készül ez a projekt. Többet én se tudok hozzászólni, mint a többiek. Elvileg a fénynél gyorsabban biztosan nem érne ide a hatás.
2014. nov. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Gyenge tér közelítésben a gravitációs hullámokat kis perturbációja ként kelezik a Minkowski metrikának és ez a linearizált Einstein egyenletet leegyszerűsíti egy hullámegyenleté, ennek tesz eleget a gravi hullám. Ebben az egyenletben benne van egy c sebessége a hullámnak. Azt hogy az elektromágneses jelenségek eleget tesznek egy hullámegyenletnek pedig a Maxwell egyenletekből lehet megkapni egy kis átalakítással és abban is benne van egy c sebessége a hullámnak. A kettő jelenlegi tudásunk szerint azonos (VÁKUUMBAN).


[link]

2014. nov. 20. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Furcsa a gondolat, hogy egy nem létező valami hatást gyakorolhat(még egy ideig) :S

2014. nov. 23. 13:23
 6/6 anonim ***** válasza:

Pedig igenis létezik, a tér görbült és ezen haladnak az égitestek (geodetikusokon), és ha ez a görbültség megszűnne az c sebességgel terjedne, ugyanis a zavar (a gravitációs hullám) is c sebességgel terjedne.


2 dimenzióban valahogy így lehet elképzelni, de persze ennél bonyolultabb dolgokról van szó az ált rel-ben.

https://www.youtube.com/watch?v=LoaOHvy5AcA


https://www.youtube.com/watch?v=MTY1Kje0yLg


[link]

[link]


hasznos lehet egy ilyen előadást meghallgatnod:

https://www.youtube.com/watch?v=NFLtRjcJPlU

2014. nov. 23. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!