Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik szubjektív és objektív...

Létezik szubjektív és objektív valóság?

Figyelt kérdés
Csak az egyik, vagy a másik? Mindkettő?

#valóság #ez a valóság
2014. nov. 20. 20:06
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Objektív nem igazán. Mindannyian beleviszünk a szemlélésbe valamit magunkból bármennyire igyekszünk is.
2014. nov. 20. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 Ozmium42 ***** válasza:

Mind a kettő létezik.


Az érzékszerveidre az objektív valóság hat, az agyad idegi jelekből képezi le a szubjektív valóságot. Gyakorlatilag ha egy alma objektíven létezik, akkor látod, de ha látod, az nem jelenti azt, hogy objektíven is létezik.

2014. nov. 20. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
És mi a bizonyíték arra, hogy ti nem csak az én szubjektív valóságomban léteztek?
2014. nov. 20. 20:11
 4/20 Ozmium42 ***** válasza:

ಠ_ಠ


1. Az, hogy jó esetben a szubjektív leképezésed nem független az objektív valóságtól, hanem annak a leképezése.

2. Ha a szubjektív képed független az objektívtől, azt más alanyok bevonásával lehet megállapítani. Ha mások nem látnak észlelnek engem, csak te, akkor csak a te fejedben létezek, egyébként nem.

2014. nov. 20. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Én nem csak rátok értettem, elnézést, hogy nem fogalmaztam pontosabban.

Lehetséges, hogy az objektív valóság létezne nélkülünk?

2014. nov. 20. 20:21
 6/20 A kérdező kommentje:
nem létezne?*
2014. nov. 20. 20:24
 7/20 Ozmium42 ***** válasza:
68%
Hát attól objektív, hogy tőlünk függetlenül létezik. Máskülönben saját magadat is magadnak kellene létrehoznod, ami paradoxon. Mások tudják már jól, hogy a világ létezett már előtted is.
2014. nov. 20. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
És mi van a kvantumfizikával? Valami csak akkor létezik, ha megfigyelik?
2014. nov. 20. 20:36
 9/20 Ozmium42 ***** válasza:
100%

NEM.


A kvantumfizika arról szól, hogy bizonyos parányi objektumok (elektronok, fotonok, stb.) nem úgy viselkednek, ahogy a nagyobb méretű társaiktól newtoni fizika szerint megszoktuk. A newtoni fizika írja le a testek mechanikáját és a hullámok viselkedését. A kvantumfizika objektumai pedig olyan különlegesek, hogy mind a két természetüket elő lehet hozni.


Először is: a mérési eredményt nem az befolyásolja, hogy merre veted tekinteted sugarát! Amiről beszélünk, olyan kicsik, hogy semmilyen mikroszkóppal sem lehet őket látni!


Építesz egy műszert, ami képes arra, hogy detektálja őket. A detektáláshoz a műszernek kölcsönhatásba kell lépnie azzal, amit mér. Ez a kölcsönhatás pedig eleve megváltoztatja a megfigyelt objektum viselkedését, és ezért van az, hogy a detektor működési elvétől, a detektálás közbeni kölcsönhatás jellegétől (vagyis "a megfigyeléstől") függ, hogy hullám vagy részecske természetet detektálsz, de soha nem egyszerre a kettőt. Megméred egy másfajta műszerben, és más eredményt kapsz. Ha pedig nem használsz műszert, vagyis "nem figyeled", akkor tudod, hogy potenciálisan mind a két természetet magában hordozza, amíg békén hagyod.


Talán feltűnt, hogy az emberi érzékelés teljesen ki van zárva a műveletből. Az ezotérikusok és a szenzációhajhász "ismeretterjesztő" források magyarázzák félre teljesen a jelenséget.

2014. nov. 20. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:
De nincs részecske természet, csak hullám.
2014. nov. 20. 21:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!