Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Feszültség vagy az áramerősség...

Feszültség vagy az áramerősség sebzi meg az embert?

Figyelt kérdés
Sok vitát láttam ezzel kapcsolatban de választ nem kaptam. Ugye a kettő összefügg U=R*I. Úgy tudom az áramerősség öl de ugye ősszefügg a feszültséggel. Tehát ha valahol ki van írva hogy nagyfeszültség akkor nagy az áramerősség is. Fizika tankönyvekben is az van írva hogy 50V-től lehet halálos feszültség.

2014. nov. 23. 10:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
A villanypásztorban 10000 V van, mégsem halsz meg tőle.
2014. nov. 23. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

"ha valahol ki van írva hogy nagyfeszültség akkor nagy az áramerősség is"


Ez nem feltétlenül igaz.


Az hogy megsebez-e, attól is függ, hogy váltakozó vagy egyenáram. Váltakozó áram szempontjából - tehát ami a konnektorból folyik - a testednek kapacitása van, és a bőrfelületen halad végig. A DC áram azonban benned halad végig, a legrövidebb ellenállású útvonalon, és mivel az ionos vezetők ellenállása kisebb, ezért a belsőszerveiden át. Magyarul: Ha megb*sz egy nagyteljesítményű lithium-polymer akksi, akkor nagy az esélye hogy meghalsz.


Létezik áram, ill. feszültséggenerátor, ami azt jelenti, hogy azt az értéket tartja konstans állapotban. Pl. egy 5 Voltos fesz.gen ( Constant Voltage = CV ) 5 Volt értéket tart meg, és a rákapcsolt terhelés függvényében változik az árama. CC pedig Constant Current. Ezeket a jelöléseket az IEEE elfogadta, és labor tápegységen is ezeket látod.


Azt mondanám, hogy a nagy áramerősség, és a nagyfeszültség is halálos, de csak akkor, ha kellően nagy mellette a másik érték is, magyarul a teljesítmény a halálos. A nagy teljesítmény, halálos!


A szívedet azonban kevésbé állítja le a nagyfeszültség, mint a nagy áram. Elég pár mA és leáll a szíved, ennyire érzékeny szerv a szív. Ezen felül pl. a DC áram okoz légbuborékokat is a véráramban - vízbontás - így csak órákkal később halsz meg, és közben azt hiszed semmi bajod.

2014. nov. 23. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Elektrotechnikai múzeumban meg vezettek át rajtunk nagyobb feszültséget is. A teljes 15-20 fős csoporton egyszerre. :)
2014. nov. 23. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Na de ahogy elnézem van itt aki ért is hozzá... :D
2014. nov. 23. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Az élő szervezeten áthaladó áram erőssége a lényeges a károsodás szempontjából. Az áram erőssége nemcsak a feszültségtől függ, hanem az élő szervezet ellenállásától is, pont, ahogy a képletben szerepel. Ezért van az, hogy száraz kézzel hozzáérve feszültség alatt levő készülékhez, szigetelt cipőben kicsit ráz meg az áram, ugyanez vízben állva halálos. Az sem mindegy, hogy milyen testtájon halad át az áram, hiszen a szívet érintve a szív saját ingerképző központját zavarja meg. Ha egy kéz kép ujján megy át az áram, akkor csak az ottani szövetek károsodnak. Az egyen és váltófeszültség által okozott hatás is eltérő.
2014. nov. 23. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Az áramerősség.

De nyilván kell egy bizonyos minimális feszültség feszültség is hozzá.

2014. nov. 23. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Szirty ***** válasza:

Az öl meg illetve károsít, ami a munkát végzi (ez esetben benned vagy a bőröd felületén).

Munkát az áram végez. De ahhoz áram legyen, feszültségnek is kell lennie. A feszültség azonban csak végtelennél kisebb ellenálláson keresztül képes áramot áthajtani valamin.

Ez az összefüggés az R, I, és U között.

Ezek összefüggéséből (amit Ohm törvénye ír le) látható, hogy bármekkora feszültség sem képes áramot létrehozni végtelen ellenálláson és semmilyen áram nem képes folyni végtelennél kisebb ellenálláson ha a feszültség nulla.


Ebből pedig semmiképpen nem következik az, hogy ha nagy a feszültség, akkor nagy az áram is amit ez a nagy feszültség adott ellenálláson keresztül képes áthajtani.

Jellemzően éppen ellentétes az összefüggés (éppen Ohm törvénye miatt). Vagyis a nagy feszültségen várható kisebb áram (pont ezért nagyfeszültségűek a távvezetékek).


A feszültség önmagában ha nem képes áramot áthajtani rajtad (ami a nagy ellenállás miatt lehetséges) nem veszélyes. Ezért lehet 120kV-os távvezetéket feszültség alatt javítani pl. Illetve ezért nem halsz meg ha leveszed a műszálas pulóvered, ami eközben 60kV feszültséget is létrehozhat (ezért szikrázik).

2014. nov. 23. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Azért az utolsó válaszoló nem nagyon van képben...


Nem akarlak megbántani, de 120 kV-os távvezetéket nem ezért lehet feszültség alatt javítani, hanem mert virtuális földponttal van létrehozva a háromfázisú átvitel, és nem nagyon tudod rövidrezárni, mert a szomszédos vezeték több méterre van tőled...


A teljesítmény öl meg, nem az ami munkát végez.


Áthajthatok magamon 10 Ampert is, ha picovoltos nagyságrendű a feszültség, és fordítva.

2014. nov. 23. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"A feszültség önmagában ha nem képes áramot áthajtani rajtad"


Ez meg egyenesen baromság. :)

A dualitás tétele kimondja, hogy a feszültségek létrehozzák áramaikat és fordítva. Ha feszültséget kapcsolsz egy fogyasztóra, létrejön az áram. A teljesítménytől függően jön létre. Áram nélküli feszültség, nem létezik zárt áramkörben! EZt memorizáld. Nyílt hurkú áramkörben, a szakadáson eshet feszültség.

2014. nov. 23. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Kösz a válaszokat!
2014. nov. 23. 15:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!