Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell szerkezeti képlete...

XReginax kérdése:

Hogyan kell szerkezeti képletet felírni?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Holnap írok a szerkezeti képletekből dolgozatot kémián, és már annyi videót megnéztem, mégsem tudom, hogyan kell felírni őket csak egy Mengyelejev táblázat segítségével! Ha lehet, minél hamarabb a választ! Köszönöm szépen!:)

2014. nov. 25. 17:48
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Minden atomnak adott egy vegyjel. Ezt a periódusos rendszerből (=Mengyelejev táblázat, ha már a kérdésben így hívtad) ki lehet olvasni. Pl. hidrogénnek H, héliumnak He, stb...


Na most pontokkal és vonalakkal jelöljük az molekula szempontjából fontos elektronokat. Atomok közti kötésben csak a legkülső elektronhéjon (=vegyértékhéjon) lévő elektron vesznek részt, ezért csak azokat jelöljük.


A pont egy elektront jelent, a vonal pedig egy elektronpárt (ha figyeltél az atomok felépítéséről szóló leckében, akkor tudod hogy miért vannak párban az elektron, ha nem, akkor most hagyjuk). Annyit kell tudnod erről, hogy az elektronok párban akarnak mindig elhelyezkedni, az alábbi módon:

Vedd elő a periódusos rendszert, és nézd meg mondjuk a második sort.

A Li-nak egy párosítatlan elektronja van a külső héjon, a Be-nél pedig egy elektronpárja, mivel a Be-nek egy elektronnal többje van mint a Li-nek, és azok párt alkotnak.

Aztén a B-nek 1, a C-nek 2, az N-nek 3 párosítatlan elektronja van. Ezek a párosítatlan elektronok csak az O, F, és Ne-nél kapnak fokozatosan egy-egy párt.


Egy molekulában viszont 2 féle vegyértékeletron (=vegyértékhéjon lévő elektron) lehet.

1. kötésben részt vevő.

2. kötésben részt nem vevő

Nyílvánvaló :D


Nézd meg ezt a képet:


[link]


A kötésben nem részt vevőeket az atom körül jelzed. Így a két Oxigén (aminek O a vegyjele) körül lévő vonalak elektronpárokat jelölnek. Ezek az elektronok a legkülső héjon vannak, de nem vesznek részt a kötésben.


A két oxigén és a szén (C) között viszont 2X2 elektronpár is van. Ez egyébkét úgy jön létre, hogy a C és az O is ad párosítatlan elektront. Tehát egy oxigénnek ugye van 2 elektronopárja és 2 pár nélküli elektronpárja (amit az előbb elmagaráztam hogy miért!). A két pár nélküli elektron párba kerül a szén két elektronjával. Mivel a szén ezt 2 oxigénnel létesíti, ezért a szénnek nem marad kötésben részt nem vevő vegyértékelektron, az oxigénnek viszont 2-2 pár.

Ez a kovalens kötés, ahol elektronpárok jönnek létre.

2014. nov. 25. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!