Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért ilyen ritkák az átmeneti...

Miért ilyen ritkák az átmeneti formák a fosszíliák között?

Figyelt kérdés

#paleontológia #fosszília #átmeneti forma
2014. dec. 9. 14:31
 1/9 Shai-Hulud ***** válasza:
68%

Ritkák?

Mindegyik az! :-)

2014. dec. 9. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
94%

Ezt az átmeneti formát mint szót a kreacionisták találták fel, de képtelenek definiálni.

De legyen.

A tüdőshal átmeneti forma a halak és a kétéltűek közt. A kétéltű átmeneti forma a hal és a hüllő közt.

A hüllő átmeneti forma a kétéltű és a madár közt.

A repülőmókus átmenet a sima mókus meg valami jövőbeli denevér-szerűség közt.

Meddig folytassam?

Minden állat átmeneti forma valami másik közt, az evolúció nem olyan, hogy egy fajt ugrással követi egy másik.

2014. dec. 9. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Még mi is (homo sapiens) is csak átmenet vagyunk például a homo erectus és a homo futurae között.

Pedro

2014. dec. 9. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy átmeneti forma, elég rosszul definiált dolog. Nincs egy kitüntetett átmeneti forma, minden egyes generáció átmeneti forma. A mai formánk is átmeneti forma a múlt és a jövő között. Amennyire te különbözöl a szüleidtől, annyira különbözik csak minden generáció az előzőtől és következőtől. És ez a nagyon-nagyon kicsi különbség halmozódik fel olyan nagy változásokká, hogy mondjuk hal->krokodil. És itt a hal alatt egy ősi halat kell érteni. Az is gyakori szalmabábja az evolúciónak, hogy mai halak csak úgy más mai állatokká alakulnának. Ilyen természetesen nem történik.

Szóval az, hogy átmeneti forma nagyon sok esetben teljesen értelmezhetetlen. Pl a homo habilis és a homo sapiens között nincs egy átmeneti forma, hanem van több tízezer generáció, amiből mi egyes, gyakrabban megtalált formákat elneveztünk mindenfélének.

Amikor van értelme a kérdésnek, az a "punctuated equilibrium" (megtört egyensúly) esete az evolúciónak. Vagyis mikor az állat egy nagyon különböző környezetbe kerül (klímaváltozás hatása legtöbbször, de lehet más miatt is), és így viszonylag rövid idő alatt (néhány ezer generáció, nem két napra kell gondolni) nagyon nagy változások mennek végbe rajta. NEM minden esetben így történik az evolúció, de így is történhet. Ebben az esetben van értelme átmeneti formákról beszélni. Ezek a formák léteznek, és meg is találtuk őket, de viszonylag ritkák, mert nagyon rövid idő alatt történik az egész. Mondjuk van egyenletesen eloszolva 1000 fosszíliád egymilliárd évből. Ha egy ilyen átmenet csak százezer évig tart, akkor a 1000 fosszíliádból csak 0,1, vagyis 0 fosszíliád van, ami ezt az állapotot örökíti meg. A többi a sokkal lassabban evolválódó, "egyensúlyi" helyzetekből való. Szóval csak azért találtunk egyáltalán átmeneti állapotot, mert nagyon sok fosszíliánk van, nem 1000. Azzal együtt, hogy ilyen formák sok esetben nem is léteznek, a többi esetben pedig rendkívül ritkák, azért ne hidd el mikor azt mondják, hogy nincs egy se. Dehogy nincs, több ezer van. Csak a teljes fosszíliagyűjteményünkhöz képest kevés, a fentebb kifejtett okok miatt.

Itt van egy rövid összefoglaló.

[link]

2014. dec. 9. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Legfőképpen az érdekelne, hogy hány fajba lehet sorolni az eddig megtalált fosszíliákat? Régebben hallottam egy adatot, de akkor nem érdekelt annyira a dolog. Most érdekel, de már nem találom a forrást, hogy leellenőrizzem, hogy hiteles-e... Szóval ha arányaiban túl kevés fajba sorolhatók a fosszíliák, akkor jogosan kérdőjelezhető meg az evolúciós-elmélet.


Illetve mi az oka a fajok periodikusan bekövetkező hírtelen eltűnésének, majd az új fajok hírtelen megjelenésének?


Nem kreacionista vagyok, csupán nem ismerem az e kérdésekre vonatkozó tudományos válaszokat.


Előre is köszönöm!

2014. dec. 9. 16:06
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Rengetegbe. De itt megint a definíció probléma jön fel, mert a faj-fogalom csak egy, az emberek által alkotott valami, s mint olyan, nem egészen jól fedi a valóságot. Nem lehet igazából egyszerűen kijelenteni egy múltbéli lényről, pláne, ha csak a csontváza és lenyomata marad meg, hogy melyik fajba tartozik. Az néha még DNS vizsgálattal is nehezen megy.


Nem a faj kevés, hanem a megtalált fosszília. A fosszília létrejöttéhez különleges körülmények kellenek - pláne, hogy a legtöbb élőlény az életét egy másik élőlény gyomrában (vagy egyéb emésztésre fejlődött részében) végzi - nagyon-nagyon ritka az, hogy az elhullt állat ottmarad, ahová esik, amíg beteríti a talaj. Ez legsűrűbben a mocsárban történik, vagy tengerben, bár ott is szinte minden felzabál mindent, ahogy csekély lehetősége van rá.


A fajok periódukus eltűnésének meg az éghajlat változás a leggyakoribb oka - vagy természetesen, amit nem feltétlenül tud minden élőlény követni, vagy valami drasztikus, pl egy meteor-becsapódás, amit meg a legtöbb élőlény nem tud követni. Esetleg egy elszaporodó szennyező élőlény pl, nagyon híres kihalást okozó tényező volt az oxigéntermelő kékmoszatok - a bolygón lévő élet legnagyobb részét kiirtották a szuper-mérgükkel, az oxigénnel. A fennmaradt élőlények számára pedig hatalmas élőhelyek nyíltak, ahová eddig esélyük se volt betenni a lábukat, mert valami kapásból falta őket. Ez a kihalási hullám után megszűnt, és rendkívül gyors szaporodás, tele lehetőséggel felgyorsította az evolúciós folyamatokat.


Az evolúció elmélet pedig sehogyan sem kérdőjelezhető meg jogosan, ugyanis bizonyítottan létező dolog. Hibák, mint minden, ember által felállított elméletben, természetesen vannak, sőt, nagy fehér területek is, de ez az alaptézist nem érinti - az evolúció egy létező dolog. Ez egy tény. A fajok egymás után következése, egyik formából kialakuló új, vagy éppen a genetikai háttere kutatás alatt van, itt vannak hibák, hipotézisek, és fehér területek. Ezt imádják a kreósok, bár nekik egy 2000 éves mesekönyvön kívül semmijük nincs, de minden hajszálra bizonyítást várnak...

2014. dec. 9. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Ozmium42 ***** válasza:
Csak az nem átmeneti forma, ami zsákutca, és ezekből szerintem jóval kevesebb van, mint azokból, amik tovább evolválódtak.
2014. dec. 9. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ahogy írta Sir Butcher, a faj elnevezéssel is problémák vannak. Az csak az embernek egy szokása, hogy mindent megpróbál beskatulyázni, osztályozni, bizonyos kritériumok alapján meghatározni, csoportosítani. Ha nem így tenne, akkor százmilliárd féle rákról, egybillióféle légyről és sok qvadrilliónyi hangyáról kellene gondolkodnia, mert bizony egyik sem egyezik meg pontosan a másikkal, nincs két egyforma állat.


Ebből aztán problémák is adódtak és adódnak ma is, mert sok fajjal előfordult, hogy amit korábban egy fajba soroltak, azt ma két (vagy több) külön fajba tartozik, vagy fordítva. A káosztalepkéknek is van több fajuk, rendjük, és ezeket hol egymáshoz kapcsolják, hol szétválasztják őket, mert különböző kritériumok figyelembevétele mellett különböző csoportjaik alkotnak egy vagy több fajt.


Tehát olyan, hogy átmeneti forma nincs, vagy minden forma átmeneti formának tekinthető bizonyos szempontból két fejlődésbeli állomás között. Ez az átmeneti formázgatás tényleg a kreacionisták vagy ID-sek ismérve.

2014. dec. 10. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Még egy dolog: Az evolúció egy folyamat, amelynek egy speciális része az élővilág evolúciója. Az evolúció értelmezhető nagyon sok mindenre, pl. a focilabdára is:

[link]

Vagy a versenyautókra:

[link]

Vagy a televíziókra:

[link]


És még rengeteg másra is. Az evolúció önmagában egy létező és cáfolhatatlan folyamatot jelent. Az élővilág evolúciója az élővilág fejlődésére alkalmazott interpretációja az evolúció folyamatának, aminek egyes részletein már lehet vitatkozni, de valószínűleg nagyvonalakban egyértelműen itt is az evolúció folyamata során jutott el addig az élet, ahol jelenleg tart.

2014. dec. 10. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!