Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Univerzummal kapcsolatos...

Univerzummal kapcsolatos kérdések, válaszoltok?

Figyelt kérdés
Nah,láttam az NGC-n hogy a világűr egyszer véget fog érni és erre 3 lehetőség van.A nagy brrrr!a nagy sutty vagy a nagy reccs.Akármelyik is lesz,az az univerzum végét jelenti.Azt szeretném kérdezni hogy milyen módon tágul az űr?Hogy lehet azt elképzelni hogy létre hozza maga előtt a teret és az időt (téridő)?És hogy értik hogy egyre gyorsabban tágul?Úgy hogy valóságosan gyorsul,vagy hogy mivel egyre nagyobb ezért nagyobb felületen érintkezik a "semmivel" és egy egységnyi idő alatt több teret hoz létre?És ha az első akkor gyorsabb mint a fény?És tényleg csak azok a csillagok vannak amiket az első pillanatban kilökött magából?nem képződnek újak?És ha egyszer tényleg vége lesz mindennek,akkor nem lehet hogy ez már többször lejátszódott és már többször is létezett univerzum,csak mindig összeesett,és kezdődött elölről az egész?És egy fontos kérdés,mi késztette azt az atomnál is kisebb pontot a semmi közepén,hogy a nagy bumm keretében létrehozza az időt?Hogy került oda ahol volt?Létezik valamiféle "első mozgató" ami csak úgy van (bár ez hülyén hangzik)?A legtöbb dolognak az eleje és a vége az ami bonyolult,itt most a közepe is:)
2010. febr. 1. 14:03
 1/4 anonim ***** válasza:
Kihagytad azt a kérdést hogy ki készítette a világegyetemet :D
2010. febr. 1. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
az nem következik egyértelműen,logikusan az első mozgatóból?:)
2010. febr. 1. 14:58
 3/4 anonim ***** válasza:
Az űr úgy tágul, hogy minden egyes galaxis, lokális halmaz etc távolodik egymástól, oylna mintha közöttük keletkezne üres tér de persze ez így nem igaz pontosan. De képződnek új galaxisok (van ilyen elmélet). Van oylna univerzum modell ami olyan, hogy azt monjda ki, mintha egy ősrobbanás után egy reccsből egy újabb ős robbanás lenne és így ismétlődik periodikusan, de a fizika határai miatt, jelenlegi tudasunk alapjan, erről nem kaphatunk semmiféle információt. Mi késztette? talán az instablitiás, talán Isten böffentett vagy Allahh pukizott esetleg ketten összefogtak és osztottak nullával. Ezt senki sem tudhatja, a fizikusoknak nem is ez a feladatuk (jelenleg) ,hogy ezt kutassák mivel, mint már említettem, jelenlegi tudásunk véges. Akkor pedig szingularitás volt amit nem kedvelünk. :D Ezekre tudtam gyorsan választ adni, remélem majd jön valaki okosabb.
2010. febr. 1. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Tágulás:

Ezt valóban igen nehéz elképzelni. Szemléletes példa gyanánt azt szokták mondani, képzelj el egy lufit, amire ráragasztasz néhány korongot. Amikor a lufit elkezded felfújni, a korongok is mind távolodnak egymástól. Onnan "tudják" a korongok hogy távolodnak egymástól, hogy akármelyiket veszed alapul az összes többi távolodik tőle.

Téridő:

Igazából itt úgy célszerű gondolkodni, hogy mi az amiről valamilyen fogalmunk van, és mi az amiről nincs. A Téridő meghatározása legjobb tudomásom szerint, hogy térben nem végtelen, de határa nincs. Amikor arról beszélünk, hogy a világegyetem keletkezésének korai fázisában hirtelen "felfúvódott", azt valahogy úgy képzeld el, hogy a tér maga volt az, ami tágult, ezért lehet az, hogy ez a folyamat több nagyságrenddel a fénysebesség felett zajlott le.

A világegyetem csillagokat nem lökött ki magából. A csillagok összesűrűsödő anyagfelhőből keletkeznek, olyan helyen ahol megfelelő körülmények állnak rendelkezésre.

Az, hogy ez ( mármint a világegyetem "születése" ) már egyszer lejátszódott e, teljességgel irreleváns, ugyanis a jelenlegi modellek alapján egy szingularitásból kellett hogy keletkezzen, ami kizár minden olyan eseményt, ami ez előtt létezhetett. Bár, vannak elméletek amik mást mutatnak (pl.: Hawking képzetes idővel szemléltetett modellje, vagy szuperhúr elmélet), de ezkeben még nem mélyedtem el egészen, aki esetleg más információkkal bír, azt én is figyelemmel olvasnám.

Az első mozgató léte, vagy nem léte igazából nem természettudományos jellegű kérdés. Szerintem hiba ebből a szemszögből megközelíteni. A hit és tudomány nehezen, de magas szellemi szinten összegeztethető, véleményem szerint. De ha nincs igazam, és senki sem ért velem egyet, az se baj, nem fogom senkire ráerőltetni ezt a véleményt, de beszélni róla mindenképp érdemes! :)

2010. febr. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!