Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Izotermikus állapot változásna...

Kario kérdése:

Izotermikus állapot változásnak mik a képletei? Tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Izotermikus állapot változásnak mik a képletei?

képlet: p1*V1=p2*V2


Pl,

Egy orvosi fecskendő végét befogva a hengerben lévő levegő térfogatát 60%ára préseljük össze. Mekkora lesz a levegő nyomása, ha a külső 10^5Pa?


Ebbe eddig jutottam:

V2=x>0,6

p2=100kpa


Harmadik adatot nem tudom kiszűrni a szövegből.


2 pl,

Egy kerékpártömlő szelepe 30kP túlnyomás hatására nyíilik meg. Pumpáláskor a pumpa dugattyúja a levegő összepréselése kezdetén a henger aljától 30cm-re van.

Hol áll a dugattyű, amikor az összenyomott levegő kezd beáramlani a szelepen keresztül a tömlbe?(A tömlőben lévő levegő nyomását kezdetben vegyük azonosnak a külső légnyomáséval: pk=100kPa.


Ebből csak a nyomásokat tudom bele tenni a képletbe.


Hogy lehet ezeket megoldani?



2014. dec. 11. 21:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Próbálj meg nem csak képletekben és számadatokban gondolkodni, hanem a feladat valódi fizikáját megérteni! A próbálkozásaidból azt látom, hogy ész nélkül keresed a számadatokat a szövegben, amiket az ismert képleteidbe helyettesítesz.


Kezdjük az első feladatnál! Biztos te is észrevetted már, hogy ha a fecskendő végét befogod, és összenyomod a benti levegőt, akkor belül megnő a nyomás. Miért? Azért, mert állandó hőmérsékleten történő összenyomásnál nő a bezárt gáz (levegő) nyomása, méghozzá a térfogatával fordított arányban (ezt mondja a képleted).

A külső levegő nyomása (a légnyomás) kb. mindig 100 kPa. Mennyi a fecskendőben lévő gáz nyomása akkor, amikor befogod a végét? Hát éppen annyi, mint a fecskendőn kívüli levegő nyomása, azaz 100 kPa. Ez a kezdeti nyomásod. Ha a térfogat 0,6-szorosára csökken, akkor a nyomás 1/0,6-szorosára, azaz kb. 1,667-szorosára növekszik. Így a végén a fecskendőben a nyomás kb. 167 kPa lesz.

2014. dec. 11. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Az elsőt a segítségeddel értem :)

A másodikat is így le tudnád vezetni lépésről-lépésre?

2014. dec. 11. 22:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!