Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tágulhatott az univerzum a...

Tágulhatott az univerzum a fénysebességnél is gyorsabban az ősrobbanás után? Ha nem, mivel magyarázható az alábbi dolog?

Figyelt kérdés

"A mozgásért felelős szerkezeteket olyan távolságba tolta ki a felfúvódás, hogy becslésem szerint több százmilliárd fényévnyire lehetnek,"


Több dolgot nem értek e cikkből, mert az egész nagyon bizarr, de ez a legérthetetlenebb.


[link]


2010. febr. 1. 18:57
1 2 3
 1/27 A kérdező kommentje:

Vagy az alábbi dolgot érti valaki?


"A felfúvódás elmélete szerint az általunk látott világegyetem csak egy kis téridő-buborék, ami gyors tágulásnak indult az ősrobbanást követően. A kozmosznak azonban más részei is lehetnek ezen a buborékon túl, amiket mi nem láthatunk. Ezekben a régiókban a tér-idő egészen más lehet, valószínűleg nem tartalmaz csillagokat és galaxisokat, amik csak a mi buborékunk adott tömegsűrűségének következtében alakultak ki. Rendelkezhet azonban hatalmas, nagy tömegű szerkezetekkel, sokkal nagyobbakkal, mint amik a látható univerzumban találhatók, ezek vonzhatják magukhoz a galaxishalamzokat, előidézve a sötét áramlást."

2010. febr. 1. 18:59
 2/27 A kérdező kommentje:

Itt is olvasható a témáról:


[link]


De engem elsősorban a kiemelt részek magyarázata érdekelne.

2010. febr. 1. 19:18
 3/27 A kérdező kommentje:

Az utóbbi végén van egyfajta magyarázat.


"A problémára talán megoldást kínálhatnak az ún. inflációs Ősrobbanás-modellek. Ezekben a kezdet után nagyon rövid idővel egy rendkívül intenzív tágulási szakasz következik be, melynek során az Univerzum mérete exponenciális módon hirtelen a sokszorosára nő. Az inflációs modellekben az általunk megfigyelhető rész az egész Univerzumnak csak egy töredéke. A WMAP 2006-ban publikált adatai alátámasztani látszanak ezt az elképzelést, ezért Kashlinsky és munkatársai azt mondják, hogy az általuk detektált áramlás tulajdonképpen azon anyag gravitációs hatására adott válasz, ami a gyors felfúvódás miatt a Világegyetem általunk észlelhető tartományának határain túlra került."


Ha érti valaki, szóljon.

2010. febr. 1. 19:25
 4/27 A kérdező kommentje:
Úgy látom, ti sem értitek nagyon...
2010. febr. 1. 21:11
 5/27 dellfil ***** válasza:
100%

Igen, úgy tűnik. Az ősrobbanás inflációs megoldásainak leírásaból erre lehet következtetni. Hogyan másképp lehetne értelmezni ezt: Tíz a minusz harmincharmadikon másodperc alatt szubatomi méretekről, galaktikai méretekre, 30-50 nagyságrendet növekedett a világegyetem az infláció alatt.

[link]

Ebben a linkben a másik kettő, vagy három kérdésedre is találhatsz választ. Nem mondom hogy kimerítőt...

2010. febr. 2. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 dellfil ***** válasza:
100%

Még jobb, ha... az első három, és az Ledermann: Az isteni a-tom a megnézésre érdemes

[link]

2010. febr. 2. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
100%

Ez a cikk szerintem azt feltételezi, hogy az ősrobbanás "csak" része a tényleges (és jóval nagyobb) univerzumnak. Azt sugallja hogy az említett "jóval nagyobb" szerkezetek ősibbek magánál az ősrobbanásnál, de a kialakult univerzum anyagára természetesen hatnak.


Én így értelmezem ...

2010. febr. 2. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:

De akkor az ősrobbanás hatására tágulva terjedő "kozmoszrésznek" nem kellene likvidálnia az ősibbet?


Ha meg mindkettő terjed, akkor a találkozás egy újabb ősrobbanást eredményezne...


Szerintem nem igazán erről van szó.


Az inflációs modell a magyarázat, csak még nem igazán értem.

2010. febr. 2. 13:40
 9/27 A kérdező kommentje:

Azt már befogadtam, hogy tágulhatott a fénysebességnél is gyorsabban.


De ezt mégis hogy értelmezzem?


""A felfúvódás elmélete szerint az általunk látott világegyetem csak egy kis téridő-buborék, ami gyors tágulásnak indult az ősrobbanást követően. A kozmosznak azonban más részei is lehetnek ezen a buborékon túl, amiket mi nem láthatunk. Ezekben a régiókban a tér-idő egészen más lehet, valószínűleg nem tartalmaz csillagokat és galaxisokat, amik csak a mi buborékunk adott tömegsűrűségének következtében alakultak ki."


Mi az, hogy van egy buborék egy nagyobbon belül? miért különült el?

2010. febr. 2. 13:49
 10/27 anonim ***** válasza:
62%
Egyébként ez jó kérdés, a fényév ugye az a távolság amit a fény 1 év alatt emgtesz az ismert!!!!!! univerzum kb 30 milliárd fényév nagyságú. Na mármost állítólag a big bang az 12 milliárd éve volt. (ha a 30 milliárd az átmérő, akkor is 3 milliárd fényévecske hibádzik) Na szoval akkor minimum gyorsabban kelett mennie mint a fénysebesség, amit a drága tudósok csak cáfolni tudnak--> nem megy semmi gyorsabban mint ~300000 km/s
2010. febr. 2. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!