Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az x^x = 2 egyenlet megoldá...

Atricos kérdése:

Mi az x^x = 2 egyenlet megoldása? Mi a pontos értéke?

Figyelt kérdés

Ezen a kérdésen már nagyon régóta gondolkozom. Már az elején sikerült egy közelítő értéket megadni, x = kb. 1,559610469..., de egy pontos értékre vagyok kíváncsi.


Az egyenlet egy kis átrendezéséből az jön ki, hogy melyik x helyen metszi egymást a logˇ2(x) és az 1/x függvény.


Közelítgettem, deriváltam, integráltam, átírtam ln(x)-re, de nem jött ki semmilyen pontos érték. (Mellesleg x^x = e egyenlet megoldásának kerekítő értéke x = kb. 1,7632228342...)


Van valakinek bármi ötlete, hogy lehet ennek az értékét gyökjelekkel, hatványokkal, logaritmusokkal, konstansokkal leírni?



2014. dec. 15. 17:09
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Van pontos értéke, csak azt nem lehet az általad kedvelt függvények (gondolom szinusz, koszinusz, logaritmus, exponenciális, polinom,… de például a Lambert W-függvény nem) véges sokszori felhasználásával leírni. Ezekkel csak közelítőleg tudjuk megadni, de arra például ott van a tizedes tört alak is.
2014. dec. 15. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
Szóval a problémád olyan, mintha azon akadnál ki, hogy a π-t miért 2*arcsin(1) alakban írjuk fel, amikor van neki pontos értéke is, miért kell hozzá egy ilyen bonyolult függvény. Persze alternatívák lehetnek, és talán van W függvény nélküli alak is, de azzal ugyanúgy nem sokra mész, mint a π-nél a fenti helyett a 2*arccos(0)-val.
2014. dec. 15. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

Igen, elég kiakasztó...

Egy ilyen egyszerű egyenlet, ami csak 3 tagból áll, és nincs szép értéke. :(


Persze az is kiakasztó, hogy a kör átmérője és kerülete között nincs egy racionális váltószám (pí), és az is kiakasztó, hogy egy egyszerű sorozat - mint pl. a prímek sora - nincs egy általános tagja, stb.


A matematika kiakasztó.


De ezért is szép.


És bocsánat a reakciómért, csak ideges lettem, hogy csak linkeket kapok, de már így értem, köszönöm.

2014. dec. 15. 22:34
 14/17 anonim ***** válasza:
Bocsánat, ha olyan érzést keltettem benned, mintha sértőek/bántóak lennének a hozzászólásaid. Szerintem nem azok, és nem akartam bűntudatod kelteni benned. Csak egy átvillant az agyamon, hogy egy analógia jó volna, de tényleg előadhattam volna egyes szám második személy nélkül is…
2014. dec. 15. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 bongolo ***** válasza:

Lehet, hogy már tiszta minden, de azért beküldöm:


A W(z) függvény nem sokkal bonyolultabb, mint a szinusz vagy a logaritmus. A logaritmusnak az indirekt definíciója ez: Az ln(z) az a szám, amire teljesül ez az egyenlet:

  e^ln(z) = z


A W(z) pedig az a szám, amire teljesül ez az egyenlet:

  W(z) · e^W(z) = z


Ugyanúgy, ahogy mondjuk a logaritmust se lehet kiszámolni simán szorzással-osztással, úgy a W(x)-et sem. A számológépedben a logaritmust bizonyára a Taylor sorával közelíti a benne lévő program. Rendesebb matematikai függvénykönyvtárakban mondjuk a logaritmus mellett van W() függvény is, amit talán Newton approximációval közelítenek. Amikor kézzel közelítetted az x^x=2 megoldását, valami hasonlót csinálhattál te is.


--


Amit #7-ben írtál, az nem jó. Így kell használni a W()-t az egyenleted megoldására:


x^x = 2

x · ln x = ln 2

Legyen w = ln x, ekkor x = e^w

w · e^w = ln 2


Ha ezt összevetjük a fenti W(z) definícióval, akkor ezt látjuk:

A jobb oldalak összevetéséből: z = ln 2

A bal oldalak összevetéséből: W(z) = w (= ln x)


Szóval W(ln 2) = ln x

amiből:

  x = e^W(ln 2)


Szóval NEM a W(ln 2) lenne az ln(2) · e^ln(2), hanem az x = W(x) · e^W(x)


Közelítő értékek:

W(ln 2) = 0.44443609101886048119...

e^W(ln 2) = 1.55961046946236934997...


---

x^x = e

x = e^W(1)

W(1) = 0.56714329040978387300...

x = 1.7632228343518967102...


---

A W(...) közelítő értékeit én a Wolframmal számoltattam ki... számológéppel nem megy.

2014. dec. 15. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Első közelítésben meg lehet keresni az f(x)=x^x (x>0) függvény szélsőértékét, ami egy - globális - minimum lesz (x=1/e helyen, értéke f(1/e)=(1/e)^(1/e), közelítően x~0.368, f(1/e)~0.692). Aztán második közelítésben tekintettel arra, hogy a f(x) határértéke 0+0-ban 1-, ezért a megoldás x>1/e helyen keresendő. Majd 1^1=1<2, és 2^2=4>2, a megoldásra (x_0) igaz, hogy 1<x_0<2.


Én a Newton-módszert mondanám, méghozzá a g(x)=f(x)-2 függvényre. Ekkor ugyanis a fentiek miatt g(x) zérushelye (azaz éppen az x_0 megoldás) biztos, hogy az [1;2]-ben lesz. Lehet x_n=2.


[link]

2014. dec. 16. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Ennek pontos értéke nincs. Tetszőleges pontossággal megközelítheted a gyököt, de pontosan nem lehet megadni. Szerintem.
2014. dec. 16. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!