Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez paradoxon? Egyik barátommal...

Ez paradoxon? Egyik barátommal azon gondolkoztunk, hogy hány százalék esélyünk van megnyerni a tombolát különböző esetekben. Én így gondolkoztam: Tegyük fel, hogy van 100 jegy és ezek közül húzunk.

Figyelt kérdés
Legyen 1 nyeremény, tehát 1 húzás. Tehát 1 jeggyel 1% esélyed van a nyerésre. Legyen megint 100 jegy, de most 2 nyeremény, tehát esélyeink megduplázódnak. Ebből a következtetésből van 2% esélyünk, hogy nyerjünk valamit. Most tegyük fel, hogy van 50 nyeremény és egy jegyet vettünk. Tehát a gondolatmenet szerint 50% esélyünk van nyerni valamit. Ha két jegyet veszünk, esélyeink megkétszereződnek, tehát: ha 100 jegy közül sorsolnak, és mi vettünk 2 jegyet, akkor 100% esélyünk (a gondolatmenet szerint) van nyerni valamit az 50 nyeremény közül, ami természetesen nem igaz. Ez paradoxonnak számít? Az egész arra épül, hogyha több nyeremény vagy több jegyet veszünk, akkor esélyeink megnőnek. Magyarázat: A magyarázat a húzás sorrendjében kerestem. (100 jegyet,50 nyeremény, két jeggyel játszunk) Megvizsgáljuk, hogy az első húzásnál hány százalék esélyünk van (2%), majd megnézzük esélyeinket a második húzásnál is, de ugye itt már csak 99 jeggyel számolunk, tehát 2, 02%. Hogyan lehetne megkapni a matematikai esélyét a nyerésnek? Én arra gondoltam, hogy megnézzük az 50. sorsolásig az esélyeket és ezt átlagoljuk (bár valószínű, hogy nem így kell).

2014. dec. 17. 21:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Ja, ez egy régi poén. Ha dobsz egy kockával, akkor 1/6 az esélyed a hatosra. Így ha tizenkétszer dobsz, akkor 200% esélyed lesz:)

A valószínűségek természetesen csak akkor adódnak össze, ha kizáró eseményeket veszünk. Pl annak az esélye, hogy nyersz ha két jegyed van és 100-ból 50-et sorsolnak ki felbontható úgy, hogy az egyik nyerési esélye és a másik nyerési esélye. De a valószínűségük csak akkor adódik össze, ha kizárják egymást, és nyilván nem zárják ki egymást. Szemléletesen, ha veszel egy venn diagramot, ahol mondjuk a két kör területe 50 és 50, és az alaphalmaz területe 100, nyilván nem töltik ki a teljes alaphalmazt, ha van köztük átfedés. Ha viszont nincs átfedés, akkor kitöltik.

A tényleges eredmény kiszámításához szükséges képlet:

[link]

2014. dec. 17. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 savanyújóska ***** válasza:

Első elég jól leírta a dolgot, attól, hogy valami rosszul okoskodva (jelen esetben a valószínűségek nyakra-főre összeadása) kijön, még nem lesz paradoxon. Ami hasonlóan érdekes, és elsőre nehezen értelmezhető probléma, ha esetleg érdekel:


Volt egy televíziós vetélkedő a 80-as években, ahol 3 ajtó közül kellett választanod egyet. Egy mögött autó lapult, a másik kettő mögött egy-egy kecske. A csvara az volt a dologban, hogy miután választottál, a műsorvezető kinyitott egy ajtót (ami mögött nyilván kecske volt), és te dönthettél, hogy megváltoztatod a döntésed, vagy maradsz a választott ajtónál. Kérdés: Megéri-e váltani? Válasz: Igen, duplájára nő az esély. (Megoldásnak utánanézhetsz, vagy én is el tudom magyarázni.:))

2014. dec. 18. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Nem, ez nem paradoxon, hanem az eseményalgebra hiányos ismerete.
2014. dec. 18. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!