Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van itt fizikus vagy fizika...

Van itt fizikus vagy fizika tanár, illetve más ember, akit érdekel az "elméleti fizika", még, ha szkeptikus is, és elmondaná a véleményét?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy kicsit fura, de nagyon érdekelne, hogy ki mit gondol például a teleportációról, vagy a párhuzamos világokról, alternatív valóságról, multiverzumról és minden egyéb dolgokról. :)

2014. dec. 20. 12:03
 1/3 2xSü ***** válasza:
100%

Teleportáció: Ez ugye a sci-fi irodalom terméke. Nagyon kreatív volt, aki kitalálta, de mégis csak egy kitalált dologról van szó. Persze ahogy bevonult a szó a köztudatba, úgy merült fel az igény, hogy esetleg a valóságba is megvalósítsuk. Objektíven nézve most az folyik, hogy megpróbálunk olyan ténylegesen megfigyelt, vagy potenciális fizikai folyamatokat keresni, ami akár lehetőséget ad ennek a kitalált dolognak a valóra váltására. Vannak már biztató részeredmények, de koránt sem biztos, hogy megvalósítható abban a formában, ahogy azt a sci-fi irodalom leírja. De a részeredmények is adhatnak olyan lehetőségeket, amelyek ugyan nem a makroméretű tárgyak teleportálására alkalmasak, de más területen hasznosak lehetnek, mondjuk információ hatékonyabb, gyorsabb továbbítására. Erről többet mondani puszta fantáziálgatás lenne, ami nem túl praktikus dolog.


A tovább feszegetett téma mind a multiverzum elmélethez kötődik. Ez sem egy megfigyelt tény, inkább csak egy szemlélet, mondjuk úgy, egy filozófiai eszmefuttatás, ami kezdeni próbál valamit a világban tapasztalható aszimmetriákkal, alacsony valószínűségekkel. Sőt itt végül is valamiféle filozófiai, ontológiai kérdés áll a háttérben, mintsem természettudomány.


Ami tény, hogy soha nem figyeltünk meg olyan eseményt, jelenséget, ami utalna arra, hogy ezek a hipotetikus alternatív valóságok ránk is hatással lévén is léteznének. Ha találnánk is ilyen jelenséget, ott is nagyon kérdésessé válna, hogy ha már hatással van ránk valami, akkor most a mi világunk részéről van szó, vagy milyen alapon mondanánk azt, hogy ez már egy másik világ. De a lényeg, hogy ilyen megfigyelésünk nincs. Innen tényleg kérdés, hogy ha valami sem közvetlen, sem közvetett módon nincs rám hatással, akkor egyáltalán mondható-e, hogy létezik.


De mindez elméleti fizika, ami hipotézisek hosszú sora. Ilyen módon nem része a tudományos ismereteknek. Persze a megismerés folyamatában fontos lépés lehet. Egy-egy elméleti fizikai rendszer lehetőséget ad arra, hogy olyan összefüggéseket feltételezhessünk, amelyek önmagukból a jelenségekből nem feltétlenül következtethetőek ki. Ezeket aztán lehet kísérleti módon vizsgálni, hogy valóban létezik-e ilyen összefüggés. Ha igen, akkor többet tudunk a világról. Ha nem, akkor is többet tudunk a világról, csak más aspektusból, tudjuk, hogy az adott elméleti fizikai rendszerrel nem érdemes tovább foglalkozni.


Esetleg egy-egy elméleti fizikai eredmény lehetőséget adhat arra is, hogy a már ismert jelenségeket egy új szemléletben fogalmazzuk meg, foglaljuk össze, ami egy érthetőbb renddé áll össze, esetleg matematikailag egyszerűbb vagy kezelhetőbb formában írja le az ismert jelenségeket.


Szóval az elméleti fizika hasznosságát nem akarom elvitatni. De látni kell, hogy ezek hipotézisek, nem megfigyelésekből származó tények. Ilyen módon is kell őket kezelni. Lehet fantáziálgatni is róluk, mint ahogy lehet arról is, hogy mi lenne, ha kopoltyúm lenne. Játéknak jó ha annak szánom, de ha nem, akkor csak időpazarlás.

2014. dec. 20. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
24%
Ezek csak elméletek,tudományos tényekkel nem alá támasztott dolgok és legtöbbjük paradoxon végletekbe esik.Teleportáció: fantázia szüleménye....Persze féreglyukak valamelyes szinten közeli dolgok teleportációhoz , de azt a legegyszerűbb úgy leírni, hogy két pont között a legrövidebb út ugye az egyenes,de felteszik hogy van még egy ennél is rövidebb itt bejönnek a tér görbítése és egyéb nyalánkságok amiket még nem bizonyítottak ellenben sok (nagyszerű) tudós/ember beleőrült ennek kutatásába.Ott az időutazás (gondolom ismered ezt az egyszerű paradoxont hogy azért sem lehetséges mert ha lehetne már valaki vissza utazott volna már tudnánk róla) amit egyesek azt mondják hogy ezzel párhuzamos univerzumba kerül az illető és végtelen számú párhuzamos univerzum létezik végtelen számú variációval.Az időben való (visszafele) utazás "szinte" lehetetlen a térben való gyors utazásra nagyobb esély van . De persze minden csak egy állítás ami mögött tudományos dolgok állnak de ilyen szinten leginkább a paradoxonok kiküszöbölése is szinte lehetetlen (jó példa a világűr végtelen ,de nem lehet mert az anyag véges tehát nem lehet végtelen erre jön az de folyamatosan tágul de ha tágulni képes kell egy külső eddig elméletben sem ismert rész ahol tágulhat .....földi halandó ezeket gyanítom földi halandó sose fogja megérteni az elméleti fizika a "valós" fizika határaiba ütközik ezáltal lehetetlen dolgokat kreálva.
2014. dec. 20. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Jujj, nagyon szépen köszönöm!! Tényleg. :) Csodálatosak ezek a dolgok, talán pont azért, mert szinte csak elméletben léteznek, mert elméletben bármi megtörténhet és bármi lehetséges. :) Ha esetleg van még valakinek véleménye, azt is szívesen fogadnám és nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat! :)
2014. dec. 20. 13:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!