Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 2 csillag ütközése?

2 csillag ütközése?

Figyelt kérdés

2 szomszédoos csillag (naprendszer) össze tud e ütközni?

Ha nem is a szomszédos de, 1 lehetőséget asszem tudok mikor akár talán összejöhet is, ha esetleg valamilyen fizikai törvény ezt nem engedi hogy 2 szomszédos csillag összeütközhessen.

Na de ilyenkor csak egymásba olvadnának vagy inkább egy robbanás lenne belőle?


Legyen 2 egyforma csillagról szó, ami mondjuk közepes méretű, tömegű mint a mi napunk



2014. dec. 24. 22:06
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan fizikai törvény, amely nem engedi hogy 2 szomszédos csillag összeütközhessen.

(Bár többé-kevésbé rendezett a mozgás a galaxis kp-ja körül.)

Mégis, nagyon ritkán fordulhat elő, mert valószínűtlen, inkább módosítják egymás pályáját, vagy elrepíti egyik a másikat.

Néha be szokott következni 2 csillag ütközése kettős csillagok esetén, de itt is inkább egyik elszívja az anyagot a másiktól, és felrobban.

2014. dec. 24. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen van ilyen, én úgy tudom hogy egyébként a csillagok sokkal gyakrabban jönnek létre úgy hogy kettős vagy netalán több csillag együtt egy renszert alkot. Ekkor ha közel keringnek egymáshoz és az egyik vörösóriás lesz és átlép bizonyos térfogat határt akkor a másik elszívhat tőle anyagot és akkor valamelyik nova robbanás következhet be.

[link]

ezt a tömeg határt átlépve például szupernova is lehet a csillagból, az kb egy nagy robbanás.

[link]

Ezt a térfogatot kell átlépnie.

[link]


Kettős neutroncsillagok és feketelyukak pedig igazán egzotikus dolgokat csinálnak, például ha közel keringnek egymáshoz akkor gravitációshullámokat bocsáthanak ki.

Az ilyen jelenségeket is lelehet modellezni, persze ezeket jóval bonyolultabb és sok matek meg fizikai ismeret kell hozzá.

2014. dec. 24. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ

A kettős csillag (vagy több) azt még valamelyest ismerem amit írtál hogy az egyik elszívja az anyagát a másiknak és akkor lehet egy supernova is.


De akkor azt mondod h nagyon kicsi eséllyel de lehet olyan h két szomszédeos 1-1csillagos naprendszer ütközzön.


Én amire gondoltam még (amit a kérdés alatt írtam) az az amikor egy kettős csillagrendszer közel van egy fekete lyukhoz és az egyik csillagot "berántja" magához a fekete lyuk, viszont a másikat pedig nagy sebességgel kilöki. Ezáltal lesz egy olyan csillag ami nagy sebeséggel "közlekedik" és ha pont "útjában" van egy csillag akkor ütköznének.

2014. dec. 24. 23:58
 4/5 anonim ***** válasza:
Konkrétan nem olvastam róla, de úgy képzelem, hogy ha két csillag frontálisan ütközik, akkor a mozgási energia átalakulása miatt (magától az ütközés energiájától) a csillag külsőbb rétegeiben, akár a teljes csillag-anyagban beindul valamilyen nukleáris folyamat. (Ahogy pl. a szoros kettősök fehér törpe tagjainál az akkréciós korongban indul be a nukleáris folyamat, és nóvaként fénylik fel.) Emiatt egy nagyon instabil állapot áll elő, és a felszabadult energia gyakorlatilag egy robbanást eredményez. Hogy a csillagok anyagának hány százaléka szóródik szét, és mennyi alkotja az új csillagot, az sokmindentől függ. Ettől pedig függ majd, hogy az új csillag milyen egyensúlyi helyzetbe tud kerülni, tehát milyen típusú csillag (vagy más, kompakt objektum) lesz belőle.
2014. dec. 25. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen és még galaxsisok is.
2014. dec. 25. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!