Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom kiszámítani azt...

Hogyan tudom kiszámítani azt hogy egy adott tömegű és térfogatú gömb gravitációját? (Hogy mennyire gyorsulnak a felé haladó tárgyak)

Figyelt kérdés

m: 1,1944E37 kg

V: 8,047868170E33 km^3

sürüsség: 2415,546526131113 g/cm^3


(Külön égitest)



2014. dec. 20. 10:50
 1/8 A kérdező kommentje:

Hogyan tudom kiszámítani egy adott tömegű és térfogatú gömb gravitációját?


Bocs elírtam.

2014. dec. 20. 10:56
 2/8 anonim ***** válasza:
Hát ha az a kérdés, hogy a gömbön kívüli objektumokra mekkora mg erő fog hatni, ahonnan te a g-t akarod kiszámolni, akkor szimplán az univerzális gravitációs törvénnyel. Ilyen szempontból lényegtelen, hogy gömb, tömegpontként kezeljük.
2014. dec. 20. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A gravitációs vonzerő nagysága a következő összefüggés szerint számítható ki:

[link]

m2 = 1 kg esetén a gyorsulás számértékét kapod.

Egyébként az adataid között ellentmondás, hibás adat van.

2014. dec. 20. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Mi a hiba?

2014. dec. 21. 12:00
 5/8 anonim ***** válasza:

"Mi a hiba?"

m = V * sűrűség ; Ez nem jön ki!

2014. dec. 21. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Vree ***** válasza:

össztömeg = sűrűség x térfogat

(m=p*V)


pl. a Föld esetében

5,97219×10^24 kg = 5513 kg/m^3 x 1,08321×10^21 m^3


Ahogy előző mondta, a te esetedben a három adat nem jön egymásból pontosan ki.


A térfogat a gravitáció szempontjából nem oszt, nem szoroz (hacsak nem mondjuk a gömb felszínén (tömegközépponttól r távolságban) tapasztalható gravitáció érdekel. Ennek van jelentősége pl. a legmagasabb szökési sebesség meghatározásánál is.) A tömegen kívül nem kell más adat, ha az már a teljes gömb összes saját tömege. Egy pontszerű test és egy nagyobb térfogatú egybefüggőnek tekintett test, ha a TÖMEGÜK azonos, pontosan ugyanakkora gravitációt fejt ki. (itt van a gyakran kérdezett példa: mi történne a Föld pályájával, ha a Napot lecserélnénk egy AZONOS tömegű fekete lyukra? válasz: Semmi. A pályája tökéletesen ugyanaz maradna. (Ugye a fekete lyuk a tökéletes példája az alacsony térfogat/tömeg aránnyal bíró testnek.)

2015. febr. 27. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Vree ***** válasza:
amúgy megjegyezném: a hagyományos sűrűség, hacsak nem átlagsűrűség, pont hogy nem túl hatékony nagy gracitációval bíró testek esetében. Ugye a sűrűségnek az a kritériuma, hogy mindenhol aránylag egyforma legyen. Nem csak az a probláma, hogy szilárd anyagok esetében ez nehezebben valósul meg, hanem hogy nagy gravitációs tömegeknél pont, hogy minél közelebb vagy a középponthoz, annál sűrűbb. Azon gondolkozom, vajon nem ez-e az oka, hogy a kérd. adataiban nem stimmel a sűrűség - nem-e valami specifikusabb/helyi sűrűségből akarja veled az átlagos eredményt kiszámoltatni?
2015. febr. 27. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Már rájöttem, de azért köszi !!
2015. ápr. 30. 21:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!