Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az általános relativitáselméle...

Az általános relativitáselméletben hogyan néz ki a lorentz transzformáció? Tehát adott egy tetszőleges metrikus tenzor (ami nem feltétlen Minkowski) akkor úgy gondolom más a lorentz mátrix.

Figyelt kérdés
g_i'j'=g_ij * L^ii'_jj' gondolom ennek érvényesnek kell lenni, és valamiért arra gondolok hogy nagyon más.

2014. dec. 27. 22:41
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
javítok g_i'j'=g_ij * L^ij_i'j'
2014. dec. 27. 22:43
 2/17 anonim ***** válasza:
ugyanúgy a L tr az mindenütt olyan
2014. dec. 28. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
ha ez igaz akkor ez egyfajta korlátozást ad arra hogy a tér ha egy alapmetrikábal rendelkezik és elvégzünk rajta egy lorentz transzformációt akkor nem kaphatunk tetszőleges téridő szerkezetet, ez így megállja a helyét?
2014. dec. 28. 15:07
 4/17 anonim ***** válasza:
Persze, hát miért kapnánk tetszőleges téridőszerkezetet ha az univerzumunk egyféle téridőmetrikájú ?
2014. dec. 28. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Az a modelltől függ hogy épp milyen, hiszen ha két galaxis között vizsgálom az univerzumot nyílván Minkowski metrikájú, viszont a galaxis magjában eléggé torzult lehet.

Ha végzünk a metrikán egy Lorentz transzformációt ekvivalens metrikához kell hogy jussunk.

Nyilván ds^2=ds'^2 azaz g_i'j' * dx^i' * dx^j' = g_ij * dx^i * dx^j

L^i_i' * L^j_j' * g_ij = g^i'j' itt tehát akkor L azaz a lorentz mátrix a szokásos az általános relativitáselméletben.


[link]


[link]


Ezt azért írtam így le hátha valaki olvassa mert hasonló kérdés merült fel benne. Persze ha ez így nem helytálló akkor nyugodtan cáfoljatok rám.

2014. dec. 28. 20:50
 6/17 anonim ***** válasza:
Az ált. rel nem mond semmit a téridő metrikájáról.
2014. dec. 28. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Ezt kifejtenéd hogy érted? Hiszen mindenbe beleszól a metrikus tenzor. Ha változtatom az alap metrikus tenzort akkor teljes mások lesznek a christoffel-szimbólumok ami azt jelenti hogy pl a mozgásegyenlet is más lesz, de a Riemann tenzor is. Igazából mindent a metrikus tenzorból tudunk kiszámolni.


Egyébként nagyon kezdő vagyok még az általnos relativitáselméletben, ha valami nagyon nagy ökörséget írok kérlek azonnal javítsatok ki és tereljetek a helyes útra.

2014. dec. 28. 23:16
 8/17 anonim ***** válasza:

Bocsi, hogy csak egy rövid mondatot írtam akkor, nagyon fáradt voltam.

Az ált. rel. önmagába nem mond semmit a téridő metrikájáról. Helyi esetlegességek, hogy a téridő mely részén milyen melyet az anyag határoz meg. Általunk ismert közönséges anyagnak a tömegétől függ, hogy mennyire görbíti a téridőt. A Nap tömege több százezerszeres Földtömeg és még ez is alig görbíti a téridőt. *** Csak helyi ir-ek (inerciarendszerek) vannak, nem lehet határt mondani, hogy ez az ir az űrbe az űrhajó faláig tart +1 cm. Mert valójában nincsenek is ir-ek, csak bizonyos pontossággal vannak, a vizsgálati pontosságtól függ adott körülmények között hogy meddig tart. A sok helyi ir nem rakható egybe egy nagy ir-be. Úgy mint a Földről készült helyi térképek nem rakhatók egybe egy nagy térképpé, mert a Föld egy görbült felület a térképek meg síkok, nem stimmelnének az összerakott térképek. Ez kis területen elhanyagolható, pl. értelmetlen lenne azt mondani a parkettázónak, hogy vegye figyelembe a Föld görbületét, de ha Oroszország területét számolják ki akkor érdemes figyelembe venni.

Nem túl extrém körülmények között ált. rel-ben is ugyanúgy használható a lorenz trafó. Nagyon nagy távolságokra pl. nincs is értelme. A Schwarzschild féle fekete lyukaknál annyira ortopéd a téridő szerkezete, hogy a távoli megfigyelő számára végtelen idő mire a belezuhanó anyag eléri annak eseményhorizontját, a belezuhanó anyag számára meg mikro vagy nanoszekundum.

***Pl az Alcubierre-metrika Einstein egyenleteinek egy elméleti megoldása, melyben a fénysebesség legyőzhető , negatív tömeg szükséges hozzá.

Az ált. rel.-ből még az sem következik, hogy értelmezhető egyáltalán a távolságfüggvény mondjuk nagy távolságokon, csak épp a mi világunk metrikája olyan egyszerű, hogy értelmezhető.

A matekot hozzá évekig tanítják egyetemen, de én csak egy buta amatőr vagyok az egészh

2014. dec. 30. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
egészhez.
2014. dec. 30. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Te is azt írod hogy létezik a Lorentz trafó de a kérdés úgy szólt hogy néz ki, erre voltam kívnáncsi, természetesen kis távloságokon belül és nem Minkowski metrika esetén. Úgy gondolom hogy a fent vázolt módon áll elő.
2014. dec. 31. 16:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!