Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tojás egyetlen sejt?

A tojás egyetlen sejt?

Figyelt kérdés
Ha igen, akkor melyik része a sejthártya, sejtplazma és sejtmag?

2014. dec. 31. 15:26
 1/7 anonim válasza:
27%
Mért lenne egyetlen sejt? Áldjon meg a Jóisten.
2014. dec. 31. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

pl ezért:


" A legnagyobb ismert sejt az aepyornis tojása."


[link]

2014. dec. 31. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
93%

Nemaddiga! Én úgy tanultam, hogy a tojás egy megnagyobbodott petesejt.

De mielőtt ezt világgá kürtölném, rákerestem és így is van.

Szerintem a sejtmag a sárgája, a plazma a fehérje, a sejthártya pedig a héjhártya.

A pontos szerkezetéről itt található infó:

[link]

2014. dec. 31. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
82%

"A tojás egyetlen petesejtből és az azt körülvevő tartalék tápanyagokból és védőrétegekből áll."

[link]

2014. dec. 31. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Nem egészen. A tojás tartalmaz egy petesejtet (jó esetben megtermékenyítve), de az normál petesejt méretű. Ami körülötte van, nem sejtes állomány, csak felhalmozott tápanyag, amiből a tojásban növekvő csibe táplálkozik. Tehát maga a tojás nem sejt, bár felépítésében van hasonlóság, hiszen a részei megfeleltethetőek egy sejt struktúrájához. Mégis, csak olyan funkciót tölt be, mint a magok esetén egy gyümölcs húsa, vagy a sziklevelek.
2014. dec. 31. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Vree ***** válasza:
100%

A tojás egyetlen petesejtet tartalmaz - ez a része igaz.

A héj és a tojásfehérje semmilyen definíció szerint nem része ennek a sejtnek.


Ellenben nem feltétlenül egyértelmű, hogy a tojásSÁRGÁJA vajon a sejt részének tekinthető-e.


Ez az ún. deutoplazma, ami főleg zsírokat és albumint tartalmaz, ugyanúgy megtalálható az emlősök petesejtjeiben, de csak nagyon kis mennyiségben, és csak a sejtfejlődés egészen korai szakaszában szolgál extra tápanyagként. (náluk a szülő látja el a tápanyagszolgáltatás feladatát.) Míg ellenben a madarak esetében akkora mennyiségben van jelen, hogy a sejt túlnyomó részét ez tölti ki, és a fejlődés késői szakaszáig szerepe van.


Ez a tápanyag más-más módon oszlik el különböző fajok petesejteiben. Egyes esetekben egyenletesen keveredik mindenhol a sejtplazma többi részével; másoknál elkülönítve tölti ki a sejt egy részét, vagy központi helyen van és körülveszi a sejtplazma.

Még ha azzal is érvelünk, hogy nem "élő" úgy, mint a protoplazma többi része, csak tápanyag, az tagadhatatlan, hogy a sejtfalon BELÜL található.


Tehát a dilemma a következő: ezt a főleg csak tápanyagot tartalmazó sejtplazmarégiót egynek tekintjük-e az "élőbb" részeket tartalmazó protoplazmával a sejtben vagy sem. Igazából definíció kérdése, és ahogy látom, más tudósok máshogy vélekednek. (nem vagyok messze elég szakértő, hogy véleményezhessek...)


A csírakorong (blastodiscus) lenne a tulajdonképpeni sejtmag (ugyanúgy karioplazma van a belsejében és azon belül a kromoszóma). Ennek petesejt állapotban középen van a helye, de 'elcsúszik' oldalra a fejlődés során.


csírakorong helye:

[link]

2015. jan. 1. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sadam87 ***** válasza:
100%
Vree, szép válasz, csak egy elírás van benne, állatoknál nincs sejtfal, gondolom azt akartad írni, hogy a sejthártyán belül található.
2015. jan. 1. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!