Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az érfal tágulásával az...

Az érfal tágulásával az artériás nyomás növekszik, vagy csökken? Miért?

Figyelt kérdés

Az érfal csökkenésével növekszik az ellenállás, valamint a vér áramlásának a sebessége is.


Eddigi ismereteim szerint, az érfal csökkenésével csökken az artériás középnyomás, az érfal átmérőjének növelésével (vasodilatatio) pedig növekszik. > logikusan gondolván pont fordítva említeném meg. Mi lehet ennek a magyarázata?


Köszönöm a segítségeket! :)


2015. jan. 12. 20:39
 1/5 A kérdező kommentje:

Nos, megvilágosodtam!


Miszerint, az érfal keresztmetszetének a csökkenésével utóterhelés jut a szívnek, így annak nagyobb kontrakció kifejtésére van szükség, melyel növekszik a perctérfogata is > ezzel együtt az artériális középnyomás is :) (mivel MAP=perctértfogat*nagyvérköri teljes ellenállás)

2015. jan. 12. 21:32
 2/5 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy sikerült rájönnöd!
2021. okt. 19. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi! 😂 Látom, kedd este megválaszoltad vagy féltucatnyi biológus kérdésemet (pl. colony PCR :D, annó én is furának találtam btw), amelyet hallgatói éveim során feltettem. A GYIK sokat segített ZH-khoz és vizsgaidőben, ugyanis már csak azzal is könnyebben megragadtak a dolgok, hogy leírtam azt egy kérdés formájában. Továbbá, jónéhány koponya segített a komplexebb témák megválaszolásában.


Hol vagy bájológus tanonc?

2021. okt. 21. 00:24
 4/5 anonim ***** válasza:
Az mind a te kérdésed volt? 😆
2021. okt. 21. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Jaja, gyakorlatilag a GYIK -kel csináltam meg a BSC-t és MSC-t. Ez van, ha antiszoc vagy :D
2021. okt. 22. 09:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!