Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elsősegély újraélesztés...

Elsősegély újraélesztés kérdés: Hozzáértők (pl orvosok, mentősök) megválaszolnátok a kérdésem?

Figyelt kérdés

Ha ketten vagyunk és van egy klinikailag halott ember.


Nem lenne hatékonyabb az újraélesztés, hogyha az egyikőnk lélegeztetne, a másik meg mellkas kompressziót csinálná?


Vagy mindenképp úgy kell (ha nincs mentő, defibrillátor a közelben), ahogy azt az elsősegélyen tanultuk?


Mert laikusként nekem úgy tűnik, hogy ahogy tanultuk az újraélesztést, azt akkor kell úgy csinálni, ha egyedül vagyunk (mert akkor nem lehet egyszerre a kettőt csinálni)


Elmagyarázná valaki, hogy ha ketten vagyunk akkor hogyan lenne célszerű és miért?



2015. jan. 15. 16:46
 1/8 anonim ***** válasza:
Peti, te vagy az?
2015. jan. 15. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
100%

Szia!


Kicsit pontatlanul fogalmaztál,nem értem mire gondolsz pontosan,de leírom a véleményem.


"Nem lenne hatékonyabb az újraélesztés, hogyha az egyikőnk lélegeztetne, a másik meg mellkas kompressziót csinálná?"


Ezt attól függ,hogyan érted.Párhuzamosan a kompressziót és a lélegeztetést NEM lehet és nem szabad csinálni,kivéve abban az esetben,hogyha a beteg intubálva van.De ez nem az elsősegélynyújtó dolga.


Az már egy másik dolog,ha van két személy,egyik lélegeztet,a másik pedig a kompressziókat csinálja,de NEM egyszerre.A 30 mellkasi nyomás alatt nem lélegeztetünk,mivel ilyenkor a tudő is nyomás alá van téve,csak felfújnád a gyomrot.Ez után pedig két befúvást végzünk,lehetőleg 5 másodpercnél ez ne vegyen több időt igénybe.Ez alatt pedig a kompressziók szünetelnek.


Dehát összefoglalva a lényeg az,hogy "hiába" van két ember egy kliikai halott esetén,párhuzamosan lélegeztetni és a CPR-t csinálni nem szabad,amíg a beteg nincs intubálva.De ettől függetlenül nyugodtan lehet két személlyel végezni ezt a műveletet,csak felváltva.

2015. jan. 15. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

1. válaszadó: Nem, nem Peti vagyok :)


2. válaszadó! Köszönöm, mindent megtudtam! Igen, amúgy arra gondoltam, hogy egyszerre végezné a két ember a kettőt! De jól megválaszoltad! :)

2015. jan. 15. 23:04
 4/8 anonim válasza:

Örülök akkor :)


Ha még kérdésed van,nyugodtan írj.

2015. jan. 15. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
#1 a turulról jött talán?
2015. jan. 16. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Talán még annyit nem értek, hogy a lélegeztetést pontosan milyen célból tesszük?

Amikor valaki klinikailag halott, akkor a légcsere működik még a tüdőnél? és ezért adunk neki levegőt? ilyenkor mondjuk nem kering a vére, így nem is juthat el az agyába az oxigéndús vér, így ugyanúgy agyhalott lesz 5 percen belül, vagy ez a tüdőt veszi rá a légző mozgásra..? Nem értem.

Esetleg a szívbe eljut valamennyi oxigén vérkeringés nélkül is a tüdőből és így jobban rá lehet venni a szívet a mozgásra a mellkas kompresszióval? (Mert ugye az izommozgáshoz kell oxigén..)


Továbbá miért kedvez a nagyon hideg környezet a klinikailag halott emberek újraélesztésén? Pl volt egy férfi aki jeges vízbe fulladt és 45 perc múlva kitudták menteni és hosszas újraélesztés után helyrehozták és az agya is normális volt, nem volt agyhalott, pedig 3/4 óráig nem kapott oxigént az agya, elmagyarázták a tv-ben, de akkor még kicsi voltam és csak erre emlékeztem.. Mi lehetett ennek a biológiai oka?


Ha ez tényleg így van, akkor érdemes lenne egy klinikailag halott embert jeges vízbe fektetni addig amíg ki nem érkeznek a mentők és nem kap professzionális segítséget?


Még azt nem értem, hogy ha nekem ennyi kérdést kell fel tennem itt gyakorikérdéseken ezzel kapcsolatban, miért nem tanítják meg mindezt elsősegélyen, h aki autóvezetőként lát egy balesetet az ne csak sipákolni tudjon, h úristen mit tegyek, azon kívül, h hív egy mentőt, hanem tényleg tudja tenni a dolgát úgy ahogy én is felakarok készülni egy ilyen esetre?

2015. jan. 16. 02:07
 7/8 anonim válasza:

"Amikor valaki klinikailag halott, akkor a légcsere működik még a tüdőnél?"


A kompressziók hatására a keringést valamilyen szinten fenn lehet tartani,hogy a létfontosságú szervek ne károsodjanak.Amikor lélegeztetsz,a gázcsere lezajlik,és az (valamennyire) oxigénnel telt vért a kompressziók által a létfontosságú (agy elsősorban) szervekhez juttatod.


"Továbbá miért kedvez a nagyon hideg környezet a klinikailag halott emberek újraélesztésén?"


A hypotermia védi a szerveket a károsodástól.Ez még eléggé újszerű dolog,de reális alapja van.


[link]


"ezzel kapcsolatban, miért nem tanítják meg mindezt elsősegélyen, h aki autóvezetőként lát egy balesetet az ne csak sipákolni tudjon, h úristen mit tegyek"


Mert az emberek 90%-át nem érdekli az elsősegély,és nem folgalkoznak vele.Majd akkor,hogyha valamelyik szerettükön kell (neadjIsten),akkor jönnek rá,hogy kellett volna.De akkor késő.

Amúgy a renszer sem fektet erre megfelelő felkészítést,úgyhogy nem kell csodálkozni,hogy így állunk.Az jogositvány megszerzéséhez természetesen szükség van erre,és tanítják is az iskolában.De az olyan is,azért van,hogy legyen meg,mert kötelező.De amúgy senkit se érdekel.

2015. jan. 16. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kielégítő választ! :) Most már a miértet is tudom, nem csak a hogyant! Remélém valamikor változtatnak majd a rendszeren. Mert abban is boztos vagyok, h az emberek nagyrésze nem tudja mit kell csinálni akkor amikor égő házban vagyunk, vagy vízbe esett az autónk ami ráadásul jeges is.. stb..
2015. jan. 16. 20:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!