Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mivel magyarázható pontosan...

Mivel magyarázható pontosan ez a kísérlet? (légnyomás)

Figyelt kérdés
Egy tálba vizet öntünk és közepére mécsest helyezünk. Meggyújtjuk a mécsest majd ráteszünk egy magas poharat. Miután a mécs kialszik a pohárban megemelkedik a folyadék tetején a mécsessel.

2015. jan. 17. 14:39
 1/10 anonim válasza:
100%
Ahogy írtad, a légnyomással. Miután kialszik a mécses, elkezd hűlni a levegő a pohárban, így csökken a térfogata és egyben a vízre nehezedő nyomás is, amitől az emelkedni fog.
2015. jan. 17. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ilyen pontos magyarázatra gondoltam. :)
2015. jan. 17. 14:49
 3/10 anonim ***** válasza:
Szerintem itt az a hangsúlyosabb, hogy az égéshez oxigén kell, azért alszik el a gyertya, mert elhasználta a levegő egy részét így a pohárban kisebb a nyomás mint a tálban és ezt kompenzálandó töltődik fel a pohár vízzel és emiatt szerintem már a mécses kialvása előtt emelkedik a vízszint.
2015. jan. 17. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
#3 ez is lehet az oka, de a leírt kísérletben azután emelkedik a folyadék, hogy kialudt a mécses.
2015. jan. 17. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Szirty ***** válasza:
65%

"Szerintem itt az a hangsúlyosabb, hogy az égéshez oxigén kell, azért alszik el a gyertya, mert elhasználta a levegő egy részét"


No és az elhasznált oxigén hova lesz? Csak ne valami másfajta gázzá alakul ami ugyanúgy jelen van ott? :-)

2015. jan. 17. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem a lehűlő levegő miatt megy fel a víz. Ha így lenne, akkor előbb a víznek ki is kéne szorulnia, amikor a mécses elkezd égni. Hiszen akkor meg a levegő folyamatosan melegszik. De a víz mégsem szorul ki.


A dolog oka a vízgőz. Égés közben vízgőz is keletkezik. Amikor a mécses kialszik, ez a vízgőz hűlni kezd, és lecsapódik a pohár falán. Ez okozza a vákuumot, ami felszívja a kinti vizet.

2015. jan. 17. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
#6 oké, de akkor a keletkező vízgőz is kiszorítja a vizet az elején.
2015. jan. 17. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 sadam87 ***** válasza:
56%

Érdemes elvégezni a kísérletet, vagy megnézni videón (én most az utóbbit választottam, egyszerűbb, és könnyebb visszajátszani):

https://www.youtube.com/watch?v=pyy_lup0F4c

https://www.youtube.com/watch?v=xwKbpsOmHjE

A videókon látható, hogy már a gyertya elalvása előtt emelkedik a vízszint, ezért a folyamat nem (elsősorban) a levegő kihűlésével magyarázható. A viasz nagyrészt szénből és hidrogénből áll (kis mennyiségben oxigénatomokat is tartalmaz). Egy szénatom elégetésekor egy oxigénmolekula használódik fel, és egy szén-dioxid molekula képződik. Így a gázok mennyisége nem változik.

C + O2 -> CO2

(Igaz, a szén-dioxid jobban oldódik vízben, mint az oxigén, illetve a vizes oldatban sokkal kisebb a parciális nyomása, így elvileg a szén-dioxid vízben való oldódása is okozhatná a jelenséget, de ez elég lassú folyamat.)

A hidrogén tartalom égése során 4 hidrogénatom égetéséhez szükséges egy oxigénmolekula, és így két vízmolekula képződik (gáz halmazállapotú).

4 H + O2 -> 2 H2O

Így első ránézésre a gáztérben a molekulák száma növekszik. De a pohár (ha csak nem melegítettük elő) hideg lesz. Általában látszik is, hogy kissé bepárásodik, mivel a vízgőz kicsapódik a falára (méghozzá eléggé gyorsan). Emiatt összességében a hidrogénatomok égése során a gáz mennyisége csökkenni fog a pohárban, ez okozza a nyomás csökkenését, ami miatt megemelkedik a vízszint.


Most nézem, hogy a 6. válaszoló lényegében ugyanezt írta le. Most már azért elküldöm, mintegy megerősítés képpen.

2015. jan. 17. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
7: Nem, mert bár igaz, hogy elkezdi növelni a nyomást, de ekkor elkezd egyesülni a folyékony fázissal. Az alsó vízréteg gyakorlatilag akármennyi vízgőz elnyelésére képes.
2015. jan. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
oká.
2015. jan. 17. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!