Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A földpálya melyik fókuszpontj...

A földpálya melyik fókuszpontjában áll Nap? Bal vagy jobb oldaliban, ha a főtengely vízszintes?

Figyelt kérdés

2015. jan. 24. 13:56
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem jelöltél meg vonatkoztatási pontot, így nincs mihez vonatkoztatni, ergo nem tudunk választ adni. Mi az a főtengely? Nem nagytengelyre gondoltál? A fentiek miatt, attól függően melyik irányból nézed lehet bal vagy jobb a váalasz..
2015. jan. 24. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ez olyan mintha egy asztalra felraksz egy egy almát meg mellé egy körtét. Milyen irányba van a körte az almához képest? Ha elölről nézed akkor jobb, ha hátulról akkor bal (vagy fordítva).
2015. jan. 24. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy alulról vagy felülről nézed. Mondjuk felülről? Akkor már csak az a kérdés, hogy melyik nézőpont jelenti számodra az alsót, és melyik a felsőt :)


A kozmoszban nincsenek ilyen irányok, hogy fenn, lenn. Megegyezés kérdése. Ha pedig megegyezünk, hogy mondjuk az Orion egyik csillagát vesszük "fentinek", akkor már eleve el is döntöttük, hogy melyik az alja és melyik a teteje a síknak, így viszont kvázi azt is, hogy melyik nyújtópontját tekintjük bal, és melyiket jobb oldalinak.


A mikrogravitációban nincs értelme az alul, felül, lent, fent kifejezéseknek. Mondjuk az ISS-en kinézel az ablakon, akkor látod, hogy a Föld "alattad" van. Vársz negyven percet és kinézel újra, akkor már "feletted" lesz. De ha 2 másodperc alatt megfordulsz a csípőcsontjaid által meghatározott tengely körül, akkor hirtelen megint csak "alattad" lesz a Föld.

Sőt, ha egy olyan kocka alakú szobában tartózkodnál, amelyik teljesen üres és minden fala azonos méretű és színű, akkor kinevezheted az egyik falat padlónak, így a vele szemben lévő lesz a mennyezet. Azonban ha becsukod a szemed, és valaki fordít rajtad 90, 180, 270 vagy 360 fokot, akkor nem fogod tudni eldönteni, hogy melyik fal volt eredetileg a padló, hány fokot fordítottak rajtad, de még azt sem, hogy melyik irányban vagy irányokban.

2015. jan. 24. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
46%
Viszonyítási pont kérdése az egész.
2015. jan. 24. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Vegyünk fel egy merőleges koordinátarendszert, ahol az origótól balra van a plusz végtelen, jobbra a mínusz végtelen! Az ellipszis nagytengelye egybeesik az X tengellyel, a kistengely az y tengellyel. Az orogótól balra és jobbra egyenlő távolságra vannak a fókuszpontok. Melyik fókuszpontben van a Nap?


(Ez remélem, elég részletes leírás, de ha akarjátok, még részletezhetem jobban is! PS: a mínusz y féltengely felől nézem az ellipszist!!!!!!!FÖLFELÉÉÉÉÉÉÉÉÉ)

2015. jan. 25. 01:39
 6/10 anonim ***** válasza:

Attól tartok nem igazán érted a problémát. Képzeld el ugyanazt, amit leírtál magad elé az asztalra. Van egy ellipszis és a koordináta-rendszered. Legyen jobbra a Nap, most állj fel, menj az asztal másik oldalára, hol lesz a Nap? Bal oldalt... Mondtál egy vonatkoztatási pontot, tehát összekötötted a koordináta-rendszered egy térbeli ponttal, ez jó. Specifikáltad a problémát, de nem eléggé, amit megszorításokat tettél kétféle képen lehet interpretálni, ennek következményeként lehet jobbra és balra vagy a pozitív és negatív oldalon a Nap. Tessék, rajzoltam is hozzá, remélem így érthető a probléma:

[link]


Ha mondjuk teszel még egy olyan megszorítást, hogy az y tengely mutasson a leszálló csomóba, akkor a Nap jobbra lesz (remélem legalábbis, már kezdek belezavaródni..). Ez az a pont, ahol a Föld keringése során a Nap síkja alá megy. Ugye a Föld keringési síkja és a Naprendszer síkja közötti szög, melynek neve inklináció nem nulla, így a Föld pályája két helyen metszi a síkot, az egyik a felszálló csomó a másik pedig a leszálló csomó. Így gyakorlatilag az y tengelyed térbeli irányhoz is kötötted, így már lehet a Nap irányáról beszélni.

2015. jan. 25. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Az alá-fölé éppen úgy relatív, mint amit én javasoltam. Ugyanakkor a Nap nem lehet mindkét fókuszpontban. Ez is nyilvánvaló. Az nem válasz, hogy valamelyik fókuszpontban van. (Kepler) Az egzakt válasz szerintem az, hogy a Nap abban a fókuszpontban van, amelyik közelebb esik a perihéliumhoz. Az egyszerűség kedvéért legyen ez a jobb oldal. Lehene bal oldal is, de ez most mindegy. Tehát a Nap a jobb oldali fókuszpontban van. Végül is kikényszerítettétek belőlem a helye4s választ.
2015. jan. 26. 14:20
 8/10 anonim ***** válasza:

"Az egyszerűség kedvéért legyen ez a jobb oldal. Lehene bal oldal is, de ez most mindegy. Tehát a Nap a jobb oldali fókuszpontban van."


Jó, hát akkor legyen a jobb oldali fókuszpontban, ha neked így tetszik jobban. Ámen.

2015. jan. 26. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Az egyszerűség kedvéért legyen ez a jobb oldal. Lehene bal oldal is, de ez most mindegy"


Tehát viszonyítási pont kérdése.

2015. jan. 26. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

>> "Az egzakt válasz szerintem az, hogy a Nap abban a fókuszpontban van, amelyik közelebb esik a perihéliumhoz."


A perihélium egy égitest pályájának azon pontja, amely legközelebb van a Naphoz. Elég értelmetlen amit mondtál így. A helyes választ már sokszor elmondtuk, nem lehet tovább rágni ezt a csontot.

2015. jan. 26. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!