Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Atomi szinten hogyan történik...

Atomi szinten hogyan történik meg a hőátadás?

Figyelt kérdés

HA jól tudom egy anyag hőenergiáját a benne lévő elektronok mozgási energiája adja.

Ha ez helyes, akkor hőátadáskor az összeütköző elektronok átadják a mozgási energiájukat? (Energiamegmaradás törvénye)


Ha valamit rosszul tudok, vagy nem pontosan (ebben szinte biztos vagyok), akkor javítsatok ki, kérlek.



2015. febr. 11. 11:08
 1/8 Wadmalac ***** válasza:
Lehet, hogy van ilyen aspektus is, nem esküdnék az ellenkezőjére, de inkább a magasabb energiájú elektronhéjakról lejjebb ugró és közben fotont kibocsátó elektronok miatt van, ezek a fotonok nyelődnek el a szomszédos atomok elektronfelhőjében. Aztán azok is kiadnak fotont és így tovább.
2015. febr. 11. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igazad van szerintem, megfeledkeztem a fotonokról, köszi.
2015. febr. 11. 12:09
 3/8 Ozmium42 ***** válasza:

Ti miről beszéltek?


A hőmérséklet az atomok, mint részecskék mozgási energiája. Bizonyos fotonok mozgási átmeneteket gerjesztenek, atomok egymással ütközve közvetlenül adnak át egymásnak mozgási energiát. Az elektronoknak ehhez semmi köze.

2015. febr. 11. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Wadmalac ***** válasza:

"Bizonyos fotonok mozgási átmeneteket gerjesztenek"

"Az elektronoknak ehhez semmi köze."

Hát honnan jönnek a fotonjaid, ha nem az elektronok héjugrásaiból?

2015. febr. 12. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Ozmium42 ***** válasza:
Az egy dolog, hogy a foton héjugrásból jön, de az elnyelő atomban nem gerjeszt elektront, legalábbis így tudom.
2015. febr. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

"de az elnyelő atomban nem gerjeszt elektront"

Legalábis nem mindig.

Molekulaszerkezet-módosulást is okozhat, vagy akár vegyület bomlást is. Csak akkor már kémiai hatássá alakul az energia, nem továbbadódó hőhatássá.

Gondolom az sem mindegy, hogy a foton elektronnal vagy az atommaggal találkozik.

A felmelegített anyag nem tudom, hogyan tudna infrasugárzást kibocsátani, ha az elektronjai nem gerjesztettek, szóval azért a magas pályára ugrott fotonok "benne vannak a buliban".

Nem tudom, atommag tud-e fotont kibocsátani szerkezeti változás, bomlás stb. nélkül.

Szilárd anyagban biztosan a rezgés-átadódás is lényeges hőterjedési összetevő, lehet, hogy neked van igazad és az ott sokkal jelentősebb a fotonok révén terjedő hőnél.

2015. febr. 12. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A hőátadásra, vagyis a belső energia átadására atomi/molekuláris szinten két mód van: hőmérsékleti sugárzás formájában, vagy ütközéssel, azaz kontakt kölcsönhatással. Ütközésnél mindenféle belső szabadsági fokhoz tartozó energiamennyiség átadódhat, azaz transzlációs energia (hőmozgás), molekulák esetén forgási és rezgési energiák (kötéshosszak változása), de nagyobb energiájú ütközések esetén akár az elektronszerkezetek is megváltozhatnak (pl. ionizáció). És lehetnek még nagyobb energiák is.
2015. febr. 13. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
Köszönjük. Akkor mindkét verzió igaz.
2015. febr. 13. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!